Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na konci roku bude v ČR přes šest a půl milionu mobilů

aktualizováno 
Boom prodeje mobilních telefonů by v České republice měl pokračovat minimálně do konce letošního roku, tvrdí tuzemští celulární operátoři. Počet aktivovaných SIM karet by tak podle jejich odhadů měl v prosinci překročit šest a půl milionu. Největší skok patrně udělá Oskar, který by si (při současném tržním podílu kolem deseti procent) měl připsat téměř třetinu letošního celkového klientského přírůstku. Naopak počet zákazníků Českého Telecomu stagnuje.

Češi stále nakupují mobilní telefony raketovým tempem. Podle odhadů Mobilu.cz, založených na údajích o prodeji telefonů všech tří tuzemských operátorů, by se měl počet uživatelů do konce letošního roku přehoupnout přes šest a půl milionu. Faktických vlastníků mobilů přitom bude o něco méně, protože statistiky počítají pouze aktivované SIM karty a údaje o tom, kolik lidí vlastní více než jednu kartu, nejsou k dispozici.

Všichni operátoři by tak dohromady měli letos aktivovat 2,6 milionu SIM karet. Nejsilnějším z nich by měl zůstat ten nejstarší - Eurotel, který si za prvních šest měsíců letošního roku připsal aktivace 480 000 SIM karet, takže celkový počet jeho klientů vzrostl na 2,65 milionu; to mu dává tržní podíl téměř 50 procent. Druhý RadioMobil ve své síti Paegas do konce června aktivoval 380 000 SIM karet, takže jeho služeb dohromady využívalo 2,24 milionu zákazníků. RadioMobil tak ovládal zhruba 40 procent trhu. Do sítě Oskar nejmladšího operátora, Českého Mobilu, přibylo 240 000 uživatelů, kteří rozmnožili celkový počet jeho zákazníků na 540 000. Tržní podíl ČM tak činil přibližně 10 procent.

Eurotel drží vedení, Oskar zvolna dotahuje ztrátu

 Český Mobil je také jediným operátorem, který otevřeně vyhlašuje své prodejní cíle na celý rok. "Na začátku roku jsme si dali trochu konzervativní cíl zdvojnásobit počet svých zákazníků," řekl Mobilu.cz Oskarův mluvčí Igor Přerovský. Na konci prosince měl Český Mobil 302 000 klientů, takže během prvních šesti měsíců již společnost svého cíle dosáhla z osmdesáti procent. "Zároveň chceme, abychom měli na kontě dvacet procent z celkového počtu letošních aktivací," řekl Přerovský. I zde se jeho firmě dosud daří předsevzetí plnit - v první polovině roku činil podíl aktivací v síti Oskar zhruba 25 procent; na konci roku by tento údaj mohl být ještě lichotivější. Tato čísla se promítají i do celkového tržního podílu firmy: ze sedmi procent na konci roku 2000 by se mělo do konce prosince stát zhruba 12 procent.

Pozice dominantních operátorů Eurotelu i RadioMobilu ovšem zůstávají neohroženy a nejinak by tomu mělo být i na konci roku. Eurotel v prosinci očekává přibližně 3,2 milionu zákazníků, zatímco dosavadní prodejní bilance RadioMobilu nasvědčuje tomu, že na konci roku bude společnost mít přibližně 2,65 milionu klientů.

Tato čísla odrážejí obchodní strategii operátorů, kteří se snaží obsadit stále nasycenější trh. Společnosti totiž musejí plnit dva částečně protichůdné úkoly - zvyšovat absolutní počet zákazníků a zároveň zvyšovat příjem z jednoho klienta. To ovšem znamená prodávat dražší služby; tlak na získávání nových zákazníků však operátory nutí naopak nabízet své produkty co nejlevněji. Proto se operátoři zatím soutředí především na kvantitu a spoléhají na to, že se jim podaří u svých méně lukrativních klientů (tedy zejména těch, kteří vlastní předplacené karty) probudit loajalitu k jejich firmě. Ta by později měla hrát roli při přechodu na lepší (a dražší, tedy pro operátora výnosnější) služby.

Klíč je v datových přenosech

Proto se operátoři do budoucna musejí soustředit na zavádění nových, kvalitnějších - a lukrativnějších - služeb. V tom vidí budoucnost své firmy i mluvčí RadioMobilu Jiří Hájek. "Klíč k úspěchu bude spočívat v poskytování služeb s vysokou mírou přidané hodnoty; sám třeba využívám možnosti mít neustálý přehled o provozu na dálnici. To je cesta do budoucnosti - zvyšování objemu datových přenosů ve srovnání s klasickou hlasovou telefonií, zavádění aplikací business-to-business atd."

Podobnou cestou se vydává i Český Telecom, jehož situace na trhu se od pozice mobilních operátorů logicky liší. Počet zákazníků bývalého státního monopolu po celý letošní rok stagnuje na zhruba 3,84 milionu. "Má to několik důvodů. První z nich je, že drtivou většinu poptávky po pevných linkách jsme již uspokojili," říká mluvčí firmy Vladan Crha. "Dalším faktorem, který pevné linky ve srovnání s mobily pochopitelně znevýhodňuje, je fakt, že na jednu domácnost bohatě stačí jeden pevný telefon, zatímco každý z jejich členů může klidně mít jeden či více mobilů."

Také Český Telecom se proto soustředí na datové přenosy, které se v budoucnosti mají stát jedním z hlavních zdrojů jeho příjmů. Dosud činí podíl datových přenosů v celkovém objemu tržeb přibližně 13 procent. To je méně, než by společnost potřebovala, ale patrně více, než čím se zatím mohou pochlubit mobilní operátoři. Ti údaje o poměru datových služeb nezveřejňují. "Ideální by bylo, aby se příjmy z klasické telefonie a datových přenosů vyrovnaly," říká mluvčí RadioMobilu Hájek. "To ale zatím zůstává hudbou budoucnosti."
 

Pokud se prognóza Mobilu.cz o nárůstu počtu mobilních telefonistů vyplní, dosáhne penetrace mobilních telefonů v ČR přibližně 65 procent, což se blíží hodnotám obvyklým v západní Evropě.
Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Další z rubriky

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Chcete změnit operátora? Vyčkejte, od února to bude snazší a rychlejší

Ilustrační snímek

Pouhých deset dnů od podání žádosti budou mít od 1. února operátoři na přenos čísla k jinému poskytovateli...

Nejbohatší Čech by mohl vytvořit operátorské impérium

Španělská Telefónica působila v Česku osm let, mobilní operátor pod značkou O2...

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera měla podat nabídku na odkup čtyř operátorů ve střední a jihovýchodní...Najdete na iDNES.cz