Lovení

Lovení | foto: Profimedia.cz

Na konci května se tisíce lidí rozběhnou po Alpách. Budou „honit lišku“

  • 5
Jedno z největších setkání milovníků moderní hry zvané geocaching se chystá na konec května. Lidé hledající skryté poklady za pomoci GPS navigace se sejdou v rakouském Kaprunu. Čeká je bohatý doprovodný program, přitom je účast zdarma.

Hra podobná té, která se lidově nazývá hon na lišku, se uskuteční ve dnech 28. až 30. května 2010 v rakouském Zell am See.

Očekává se až 1 300 účastníků z 18 zemí světa, na akci zvanou Geocaching Mega Event 2010 se chystá i několik českých posádek.

Co je to "geocaching"

Geocaching je hra na pomezí sportu a turistiky, která spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skryté schránky nazývané cache (v češtině psáno i keš), o níž jsou známy jen její zeměpisné souřadnice. Při hledání se používají turistické přijímače GPS. Člověk zabývající se geocachingem bývá označován slovem geocacher, česky též geokačer nebo prostě kačer. Po objevení cache, zapsání se do logbooku a případné výměně obsahu ji nálezce opět uschová a zamaskuje.

Jednou ze základních myšlenek geocachingu je umisťování keší na místech, která jsou něčím zajímavá a přesto nejsou turisticky navštěvovaná. V popisu cache (listing) jsou pak uvedeny informace o místě s jeho zvláštnostmi a zajímavostmi. Cache se ale umisťují i do zajímavých míst velmi frekventovaných. V některých případech je zajímavým právě úkol, který je s nalezením cache spojen.

Zdroj: Wikipedia.cz

"Z Olomouce plánujeme nějakou malou výpravu několika aut," stojí například na tématickém českém fóru stránek Geocaching.cz. Podobných příspěvků je diskusní vlákno plné, lze tedy očekávat hojnou účast Čechů, kteří geocachingu také propadli.

Workshop plný zajímavých informací

Pro účastníky akce, která je postavena jako workshop plný zajímavých informací, připraví organizátoři akce dvacítku nových pokladů, tzv. "keší". Doplní tak zhruba 350 stávajících lokalit Kaprunu, ve kterých jsou "kešky" už nějakou dobu uloženy.

Poklady lidé hledají za pomoci GPS navigací na základě přesných souřadnic, které jsou volně dostupné na internetu. Každá cache (čti "keš") je zde i popsána včetně zvláštností okolí či náročnosti terénu.

Existuje několik druhů pokladů, které se dělí podle velikosti, typu či zaměření dané "keše".

Kdo skrytou schránku najde, zapíše se do logbooku. Kdo chce, může do schránky také schovat nějakou maličkost a vyměnit ji za předměty, které jsou v ní uloženy.

Akci Geocaching Mega Event Pinzgau 2010 pořádají pinzgauští geocacheři a mohou se jí zúčastnit jak zkušení cacheři, tak i začátečníci. Účast na této akci je zdarma.

K dalšímu programu patří mimo jiné i kurz lezení. Pro případ, že by se některý cacher ocitnul v neschůdném terénu.

Kromě toho se účastníci mohou těšit na party v zimní hale v Zell am See: volbu nejkreativnějšího skrytého objektu či setkání se zástupci firem, které jsou přímo výrobci turistických GPS zařízení či se GPS technikou zabývají. Loni se podobná akce konala v rakouském Salzburku, stejná setkání ale probíhají i jinde po světě.