Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Invexu byste se signálem neměli mít problémy

aktualizováno 
Invex berou všichni mobilní operátoři velmi vážně – takže posilovali nejen svoje prodejní a propagační expozice, ale také pokrytí brněnského výstaviště signálem. Tvrdí, že nikdo by neměl mít problém dovolat se. Jaké jsou vaše zkušenosti?
Žádný z českých mobilních operátorů nepodcenil veletrh informačních a komunikačních technologií Invex. Všichni v uplynulých týdnech pracovali na posílení pokrytí nejen brněnského výstaviště, ale i celé moravské metropole. Do Brna se totiž každý den tohoto týdne sjede několik desítek tisíc návštěvníků Invexu – přitom mobilní telefon bude mít téměř každý z nich (nemluvě o těch, kdo budou mít telefonů několik).

Zástupci všech mobilních operátorů nám potvrdili, že na samotném výstavišti budou mít několik mobilních BTS. Interní rozvody signálu sítí GSM najdete i v několika halách. Vedle toho samozřejmě byly posíleny všechny standardní základnové stanice v okolí výstaviště. „Využili jsme maximální možný frekvenční příděl, který máme k dispozici,“ řekl nám tiskový mluvčí Eurotelu Jan Kučmáš. Igor Přerovský z Českého Mobilu byl sdílnější: „Standardní pokrytí brněnského výstaviště je zajišťováno BTS na střeše pavilonu E a BTS na nedalekých vysokoškolských kolejích. Díky vstřícnému postoji vedení BVV a zájmu Oskara posílit kapacitu pokrytí během doby trvání veletrhu Invex budou před pavilonem B a Z umístěny mobilní BTS, které zvýší kapacitu pokrytí a zajistí i vnitřní pokrytí výstavních ploch.“ Český Mobil navíc do konce minulého týdne zprovoznil čtyři nové základnové stanice; další čtyři spustí tento týden. Z RadioMobilu se nám podařilo do uzávěrky získat pouze informaci o tom, že síť Paegas v Brně má opravdu kvalitní pokrytí a problémy s kapacitou neočekává.

I když se všichni operátoři dušují, že pro kvalitní pokrytí a dostatečnou kapacitu udělali všechno (a není důvod jim to nevěřit), určitě se na některých místech vyskytnou lokální problémy se signálem nebo přetíženou sítí. Jenže neexistují žádné technické prostředky, jak se těmto incidentům vyhnout. Velkou zátěží pro sítě budou také datové přenosy. RadioMobil může být ještě relativně klidný – jeho zákazníci používají spojení přes GPRS sítě Paegas nebo HSCSD Eurotelu.

Přitom GPRS je velmi šetrná technologie ke kapacitě sítě. Naopak jeden notebook připojený k internetu přes HSCSD dokáže spolknout pořádný kus kapacity – nicméně i s tím technici Eurotelu počítali. Navíc technologie HSCSD umožňuje odebrat jeden či dva ze tří kanálů, které se pro přenos dat používají, a použít ho pro hlasový hovor. Po skončení hovoru (nebo uvolnění jiného přenosového kanálu) se kanál opět použije pro datový přenos HSCSD. Eurotel má samozřejmě už více než rok technologii GPRS (loni na Invexu ji spustil jako první v České republice), ale jeho zákazníci jsou stále zvyklí na HSCSD. Svou roli hraje jistě i to, že spojení přes HSCSD je spolehlivé a v případě použití PC karty Nokia Card Phone 2 (kterou využíváme i my v redakci) velmi jednoduché.

V okamžiku, kdy čtete tyto řádky, už můžete nejlépe sami posoudit, jak se podařilo našim operátorům pokrýt brněnské výstaviště i samotné ulice tohoto města. Se svými názory a připomínkami k pokrytí se můžete svěřit ostatním čtenářům do našeho diskusního fóra. Navíc zástupci operátorů toto diskusní fórum budou po celou dobu Invexu pečlivě sledovat – pokud upozorníte na problém, můžete tak urychlit jeho řešení. Nicméně i s operátory doufáme, že pro negativní připomínky k sítím GSM na Invexu nebudete mít důvody.
Nejčtenější

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone kouzlí s neomezeným tarifem. Nestojí ani 500 korun

Vodafone nabízí ve svém e-shopu speciální neomezený tarif.

Pokud jste si chtěli pořídit neomezený tarif od Vodafonu, museli jste dosud počítat s měsíčním poplatkem ve výši...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Huawei nehraje fér. Neprodávaná novinka má přes sto falešných recenzí

Huawei Mate 10 Pro

Huawei se snaží protlačit na obrovský americký trh. Ovšem proti jsou operátoři. Ve volném prodeji pak čínský gigant...

Další z rubriky

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Vodafone kouzlí s neomezeným tarifem. Nestojí ani 500 korun

Vodafone nabízí ve svém e-shopu speciální neomezený tarif.

Pokud jste si chtěli pořídit neomezený tarif od Vodafonu, museli jste dosud počítat s měsíčním poplatkem ve výši...

Patnáct let dávají T-Mobilu a Vodafonu pokuty, soud je pokaždé zruší

Apple prodal méně iPhonů ale měl rekordní zisk

Krajský soud v Brně opět zrušil pokuty za údajnou kartelovou dohodu mezi T-Mobilem a Vodafonem. Případ se táhne už 15...Najdete na iDNES.cz