Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Invexu byste se signálem neměli mít problémy

aktualizováno 
Invex berou všichni mobilní operátoři velmi vážně – takže posilovali nejen svoje prodejní a propagační expozice, ale také pokrytí brněnského výstaviště signálem. Tvrdí, že nikdo by neměl mít problém dovolat se. Jaké jsou vaše zkušenosti?
Žádný z českých mobilních operátorů nepodcenil veletrh informačních a komunikačních technologií Invex. Všichni v uplynulých týdnech pracovali na posílení pokrytí nejen brněnského výstaviště, ale i celé moravské metropole. Do Brna se totiž každý den tohoto týdne sjede několik desítek tisíc návštěvníků Invexu – přitom mobilní telefon bude mít téměř každý z nich (nemluvě o těch, kdo budou mít telefonů několik).

Zástupci všech mobilních operátorů nám potvrdili, že na samotném výstavišti budou mít několik mobilních BTS. Interní rozvody signálu sítí GSM najdete i v několika halách. Vedle toho samozřejmě byly posíleny všechny standardní základnové stanice v okolí výstaviště. „Využili jsme maximální možný frekvenční příděl, který máme k dispozici,“ řekl nám tiskový mluvčí Eurotelu Jan Kučmáš. Igor Přerovský z Českého Mobilu byl sdílnější: „Standardní pokrytí brněnského výstaviště je zajišťováno BTS na střeše pavilonu E a BTS na nedalekých vysokoškolských kolejích. Díky vstřícnému postoji vedení BVV a zájmu Oskara posílit kapacitu pokrytí během doby trvání veletrhu Invex budou před pavilonem B a Z umístěny mobilní BTS, které zvýší kapacitu pokrytí a zajistí i vnitřní pokrytí výstavních ploch.“ Český Mobil navíc do konce minulého týdne zprovoznil čtyři nové základnové stanice; další čtyři spustí tento týden. Z RadioMobilu se nám podařilo do uzávěrky získat pouze informaci o tom, že síť Paegas v Brně má opravdu kvalitní pokrytí a problémy s kapacitou neočekává.

I když se všichni operátoři dušují, že pro kvalitní pokrytí a dostatečnou kapacitu udělali všechno (a není důvod jim to nevěřit), určitě se na některých místech vyskytnou lokální problémy se signálem nebo přetíženou sítí. Jenže neexistují žádné technické prostředky, jak se těmto incidentům vyhnout. Velkou zátěží pro sítě budou také datové přenosy. RadioMobil může být ještě relativně klidný – jeho zákazníci používají spojení přes GPRS sítě Paegas nebo HSCSD Eurotelu.

Přitom GPRS je velmi šetrná technologie ke kapacitě sítě. Naopak jeden notebook připojený k internetu přes HSCSD dokáže spolknout pořádný kus kapacity – nicméně i s tím technici Eurotelu počítali. Navíc technologie HSCSD umožňuje odebrat jeden či dva ze tří kanálů, které se pro přenos dat používají, a použít ho pro hlasový hovor. Po skončení hovoru (nebo uvolnění jiného přenosového kanálu) se kanál opět použije pro datový přenos HSCSD. Eurotel má samozřejmě už více než rok technologii GPRS (loni na Invexu ji spustil jako první v České republice), ale jeho zákazníci jsou stále zvyklí na HSCSD. Svou roli hraje jistě i to, že spojení přes HSCSD je spolehlivé a v případě použití PC karty Nokia Card Phone 2 (kterou využíváme i my v redakci) velmi jednoduché.

V okamžiku, kdy čtete tyto řádky, už můžete nejlépe sami posoudit, jak se podařilo našim operátorům pokrýt brněnské výstaviště i samotné ulice tohoto města. Se svými názory a připomínkami k pokrytí se můžete svěřit ostatním čtenářům do našeho diskusního fóra. Navíc zástupci operátorů toto diskusní fórum budou po celou dobu Invexu pečlivě sledovat – pokud upozorníte na problém, můžete tak urychlit jeho řešení. Nicméně i s operátory doufáme, že pro negativní připomínky k sítím GSM na Invexu nebudete mít důvody.Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Tomuto mobilu energie jen tak nedojde. Utrhne vám ovšem kapsu

Ulefone Power 5

Do redakce nám zavítal neobvykle vybavený smartphone značky Ulefone. Velké a těžké monstrum s názvem Power 5 má baterii...

Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Recenze: Nokia 8 Sirocco je skutečně luxusní a má skvěle odladěný Android

Nokia 8 Sirocco

Firma HMD Global postupně rozšiřuje svou nabídku smartphonů Nokia i do vyšších pater. Prozatím tou nejlepší nokií,...

Další z rubriky

O2 půjčí 50 korun na měsíc, vezme si za to pětikorunu

O2 vrací službu Rezerva

Operátor vrací službu Rezerva, se kterou přišel poprvé na konci roku 2010. Potěší všechny zákazníky předplacených...

T-Mobile útočí na O2. Přebíjí jeho datové balíčky do ciziny

T-Mobile útočí na roamingové datové balíčky O2

Dosud měl T-Mobile nejdražší roamingová data mimo Evropskou unii. Teď výrazně zlevňuje a navíc se trefuje do...

Operátor O2 měl výpadek pevného internetu. Resetovat modem nestačilo

Ilustrační snímek

O2 v noci z 18. na 19. června provádělo upgrade sítě xDSL, která kvůli tomu na několik hodin nefungovala. Infolinka...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz