Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na internetu se objevily podvodné stránky Unicreditu. Pochází z Česka

  17:00aktualizováno  17:00
Na českém serveru se objevily podvodné stránky tvářící se jako web banky Unicredit. K jejich šíření využívá pachatel připojení od společnosti Telefónica O2. Ta již problém řeší.

Podvodné stránky útočící na klienty UniCredit Bank - UniCredit Banka di Roma se stala obětí podvodníků, kteří na její klienty zaútočili pomocí tzv. phishingu. | foto: Jan Lodl, Mobil.iDNES.cz

"O problému víme a snažíme se jej řešit dle možností nám daných zákony platnými v ČR," uvedl Martin Žabka z tiskového oddělení Telefóniky O2.

Poskytovatel služby proti takovému jednání nemůže přímo zasáhnout. Server, na kterém jsou podvodné stránky umístěny, totiž není v jeho vlastnictví.

"Provedli jsme šetření, které zjistilo, že server je ve vlastnictví našeho zákazníka využívajícího službu ADSL. Zvolili jsme jedinou právně správnou cestu řešení totoho incidentu, a to předání informace údajnému poškozenému s tím, aby se obrátil na příslušné oddělení Policie ČR (PČR)," dodal Žabka.

Objevené podvodné stránky míří na klienty italské banky UniCredit, která působí i v Česku. Používají klasickou phishingovou metodu, kdy místo doménového jména je v adrese použita jen IP adresa (80.188.88.195). Ta vede skutečně na servery společnosti Telefónica O2 Czech Republic (viz. Geo IP Tool). Banka UniCredit Banca di Roma pochopitelně používá vlastní doménu.

Oproti jiným pokusům o nekalé získání klientských dat se tak tyto stránky tváří, že jsou umístěny na serverech důvěryhodného poskytovatele. Použitá IP adresa však pouze vypovídá o službě, kterou klient Telefóniky O2 využívá - ADSL připojení. Pomocí něj je server ve vlastnictví podezřelé osoby připojen do sítě internet.

Dosud známé případy tzv. phishingu se spoléhaly na anonymní služby, čímž byly snáze identifikovatelné.

Českým klientům pravděpodobně žádné nebezpečí nehrozí. Stránky jsou v italštině a tvrdí, že jde o novou prezentaci banky UniCredit di Roma. Ta je sice součástí UniCredit Group, stejně jako česká pobočka UniCredit Bank (vznikla spojením Živnostenské banky a HVB), římská banka ale mnoho českých klientů mít nebude.

"Naše další aktivity v této souvislosti  jsou možné pouze na základě žádosti o spolupráci od PČR. Zaznamenali jsme i jiné podobné případy podvržených stránek provozované zákazníky využívajícími služeb O2 a ve všech bylo podáno trestní oznámení." uvedl dále Žabka s tím, že podrobnosti nemůže sdělovat.

Podle Pavly Kopecké z tiskového oddělení kriminální policie může na takové stránky upozornit kdokoli. "Podvodné stránky spadají do oblasti internetové kriminality. Pokud vznikne podezření, že na webu je závadný obsah, může to kdokoliv nahlásit na kterémkoliv útvaru policie. Ta je pak oprávněná požádat o jejich zablokování," vysvětlila Kopecká.

 Co je to "phishing"?

 Phishing (někdy převáděno do češtiny jako rhybaření) je podvodná technika používaná na Internetu k získávání citlivých údajů (hesla, čísla kreditních karet apod.) od obětí útoku. Jejím principem je rozesílání e-mailových zpráv, které se tváří jako oficiální žádost banky či jiné podobné instituce a vyzývají adresáta k zadání jeho údajů na odkazovanou stránku. Tato stránka může například napodobovat přihlašovací okno internetového bankovnictví a uživatel do něj zadá své přihlašovací jméno a heslo. Tím tyto údaje prozradí útočníkům, kteří jsou poté schopni mu z účtu vykrást peníze.

Zdroj: Wikipedia.org

 Obecně platí, že žádná banka nežádá klienty prostřednictvím e-mailů o zaslání přihlašovacích údajů do internetového bankovnictví ani PINů platebních karet či dalších podobných ůdajů. V případě, že se na vás někdo s podobným dotazem obrátí, jde s největší pravděpodobností o podvod a měli byste okamžitě kontaktovat svoji banku. Stejně tak je nepravděpodobné, že by některá ze seriózních bank přesunula své servery na domény označené pouze IP adresou a nikoli doménovým jménem.

Počet případů tzv. phishingu, kdy se snaží podvodníci z uživatelů internetového bankovnictví různých bank vylákat jejich přihlašovací údaje, dramaticky roste. Stále více klientů bank totiž dává přednost internetovému bakovnictví před samotnou návštěvou pobočky.

Telefónica O2 (a dřívější Český Telecom) v minulosti proti nelegálním aktivitám bojovala poměrně razantně. Velmi aktivně vystupovala například proti tzv. dialerům, které přesměrovávaly vytáčené připojení k internetu na čísla se zvýšenou tarifikací. Přímo v podmínkách hostingových služeb jsou podobné aktivity zakázány a poskytovatel má právo v takovém případě smlouvu vypovědět.Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

T-Mobile útočí na O2. Přebíjí jeho datové balíčky do ciziny

T-Mobile útočí na roamingové datové balíčky O2

Dosud měl T-Mobile nejdražší roamingová data mimo Evropskou unii. Teď výrazně zlevňuje a navíc se trefuje do...

Trump zásadně odmítá vstup největšího světového operátora do USA

Ilustrační snímek

Zvýšené riziko pro zájmy národní bezpečnosti. To je podle administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa důvod,...

V Česku je mobilní internet drahý a rychlý. V Polsku levný a pomalejší

Ilustrační snímek

V rámci EU osmá příčka, celosvětově pak devatenácté místo. Takové pozice obsadilo Česko v nejnovějším měření rychlosti...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz