Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na dovolenou vezměte kromě pasu i Passport – nové roamingové ceny Vodafone

  10:05aktualizováno  10:05
Na letošní dovolené budou mít zákazníci Vodafonu o starost méně, už se nebudou muset starat o to, z jaké sítě volají. Tarif Vodafone Passport bude dostupný ve všech zemích světa. Ovšem, ne všude za stejnou cenu.

Posledním z českých operátorů (tedy pokud nás něčím nepřekvapí U:fon), který zveřejnil svoje nové ceny roamingových tarifů, je Vodafone. Ten na rozdíl od konkurenčních operátorů nepřekvapil žádným výrazným snížením cen. Asi nejdůležitější změnou je, že Passport se vrací od původního zvýhodnění pro partnerské sítě k zónovému účtování. Nově se tedy zákazník nemusí starat o to, jakého operátora v zahraničí používá. To znamená výrazné rozšíření dostupnosti služby Passport, kterou bylo dosud možné využívat jen v 33 zemích, kde měl Vodafone partnerské sítě.


Roamingové nabídky pro léto 2008:

Telefónica O2

T-Mobile

Vodafone

V nové podobě Passportu tak zaplatí zákazník sestavovací poplatek v závislosti na zóně, ve které se nachází – do první patří západní a střední Evropa, do druhé státy východní Evropy, a také některé dovolenkové státy či USA a Austrálie, do třetí pak zbytek světa. Cena za volání se pak ve všech případech řídí domácím tarifem uživatele, a je tak všude na světě stejná. Cena sestavovacího poplatku se pohybuje od 22 Kč (zóna 1), přes 50 Kč (zóna 2) po 80 Kč (zóna 3).

Passport kdekoli na světě

V reakci na zavedenou regulaci cen volání v rámci EU přišla většina světových operátorů s novým konceptem – nabídnout zákazníkům takové ceny, které by je přiměly provolat v zahraničí více minut. Většina podobných nabídek je postavena na zaplacení sestavovacího poplatku, a dále ceny za minutu, která se příliš neliší od ceny za volání doma. Výsledky za loňské léto ukazují, že řadě zákazníků tato volba vyhovuje.

Oblast Sestavovací poplatek
za 20 minut
Odchozí hovory
za minutu
Příchozí hovory
za minutu
SMS Datové přenosy
za kB
Zóna 1 22 Kč dle domácího tarifu 0 Kč  8,33 Kč 0,17 Kč
Zóna 2 50 Kč dle domácího tarifu 0 Kč  9,52 Kč 0,25 Kč
Zóna 3 80 Kč dle domácího tarifu 0 Kč 14,28 Kč 0,30 Kč

Ještě výraznější je tato změna u příchozích hovorů, u nichž je účtován jen sestavovací poplatek. Podobné nabídky se tak vyplatí především u delších hovorů. Na tomto principu funguje T-Mobile Cestovatel, ale také Vodafone Passport. V minulosti šlo v obou případech o zvýhodněné volání v rámci partnerských sítí. Cestovatel je k dispozici v zemích, kde funguje síť T-Mobile, Passport byl dostupný v zemích se sítěmi Vodafone. Pouze O2 se svým Smart Roamingem jde jinou cestou.

To se ale od června mění a Vodafone Passport se vrací k zónovému účtování. Pro zákazníka tak už není důležité, jakého operátora při volání využívá. To v minulosti trochu komplikovalo využívání služby – bylo nutné si před voláním kontrolovat, v jaké síti je telefon registrován. Od letošního roku tato povinnost odpadá a Passport je k dispozici ve všech zemích a u všech roamingových partnerů.

Jak už to u našich operátorů bývá, zjednodušení pro uživatele je něčím vykoupeno. V případě Vodafone dochází ke zdražení hovorů z některých zemí se sítěmi Vodafone. Příkladem může být Austrálie a Nový Zéland – ty patřily do starého Passportu a tak se z nich dalo volat za sestavovací poplatek 22 Kč a domácí tarif. Nyní obě země patří do druhé zóny, takže sestavovací poplatek činí 50 Kč, tedy více než dvojnásobek. A prodraží se i SMS.

Podobně jako sestavovací poplatek je odstupňována i cena za SMS. Ta se činí v zóně 1 8,33 Kč, v zóně 2 9,52 Kč a nakonec v zóně 3 14,28 Kč. Pravda je, že proti stávající praxi může znamenat Passport poměrně citelné snížení cen za SMS z některých zemí.

Stejně jako v loňské verzi Vodafone Passport (a na rozdíl od T-Mobile Cestovatel) je sestavovací poplatek účtován nejen na začátku hovoru, ale také každých dalších 20 minut. Totéž platí samozřejmě i pro příchozí hovory, u nichž se platí pouze sestavovací poplatek.

Roamingové zóny
Zóna 1 Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Gibraltar, Irsko, Island, Itálie, Jersey, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Monako, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Vatikán, Velká Británie 
Zóna 2 Albánie, Austrálie, Bělorusko, Bermudské ostrovy, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Čína, Dominikánská republika, Egypt, Indie, Izrael, Jamajka, Kanada, Makedonie, Maroko, Mexico, Moldávie, Nový Zéland, Srbsko, Singapur, Sýrie, Tunisko, Turecko, Ukrajina, USA, Vietnam
Zóna 3 Afghánistán, Alžír, Angola, Argentina, Arménie, Ázerbájdžán, Bahrajn, Bangladéš, Bolívie, Brazílie, Burkina Faso, Ekvádor, Filipíny, Gabon, Gambie, Gruzie, Guatemala, Honduras, Hongkong, Chile, Indonésie, Irák, Japonsko, Jemen, Jihoafrická republika, Jordánsko, Kambodža, Kazachstán, Keňa, Kolumbie, Korejská republika, Kuba, Kuvajt, Kyrgyzstán, Libanon, Libérie, Macao, Madagaskar, Malajsie, Maledivy, Mauricius, Mongolsko, Mosambik, Namibie, Niger, Nigérie, Nikaragua, Omán, Pákistán, Paraguay, Peru, Rusko, Salvador, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Srí Lanka, Tádžikistán, Tanzánie, Tchaj-wan, Thajsko, Uruguay, Uzbekistán


Když si nechcete povídat – Vodafone World Roaming

Drobnou proměnou prošel i druhý z roamingových tarifů Vodafone, tedy Vodafone World. Asi nejdůležitější je, že v současné době používá stejné roamingové zóny jako Passport. Zákazníci tak nemusí před cestou složitě studovat mapy. Stejně jako loni, i letos plní zóna 1 ve World Roamingu funkci regulovaného Eurotarifu.

Oblast Odchozí hovory
za minutu
Příchozí hovory
za minutu
SMS Datové přenosy
za kB 
Zóna 1 16,70 Kč  8,20 Kč  8,33 Kč  0,17 Kč
Zóna 2 30,00 Kč 17,50 Kč  9,52 Kč 0,25 Kč
Zóna 3 60,00 Kč 35,00 Kč 14,28 Kč 0,30 Kč

Ceny za volání byly mírně sníženy, a nyní zaplatí zákazník v zóně 1 za minutu odchozího hovoru 16,70 Kč, minuta příchozího stojí 8,20 Kč a SMS přijde na 8,33 Kč. V zóně 2 jsou ceny 30 Kč za příchozí hovor 17,50 Kč za odchozí a 9,52 Kč za SMS. Konečně minuta volání ze zóny 3 přijde na 60 Kč, příchozího hovoru 35 Kč a SMS na 14,28 Kč.

Data – úsporu ani nezaznamenáte

Nová nabídka znamená také – opravdu velmi mírné – snížení cen za přenesená data. Je ale pravda, že letošní nabídce T-Mobile jde konkurovat jen těžko. Za přenesený kilobyte v zóně 1 zaplatí zákazníci Vodafone 0,17 Kč (ušetří 9 haléřů), v zóně 2 0,25 Kč (úspora 11 haléřů), a konečně v zóně 3 dochází ke snížení ceny o "neuvěřitelných" 18 haléřů a kilobyte tak stojí 0,30 Kč.

Jak se zdá, Vodafone prostě nemá data rád. Nejenže není ochoten nabídnout svým zákazníkům v Česku aspoň trochu přijatelné datové přenosy (EDGE je dnes opravdu málo). Zřejmě se bojí, aby si v zahraničí jeho zákazníci na rychlejší mobilní internet nezvykli. Aktuálně nastavené ceny – zvlášť když vezmeme v úvahu účtování po 100kB blocích – skutečně neumožňují datové přenosy v roamingu normálně využívat.

Také Vodafone fandí fotbalu

I když je fotbal v Česku tradičně doménou T-Mobile, v nabídce pro fotbalové fanoušky jej tentokráte Vodafone trumfl. Zatímco T-Mobile pouze přidal Švýcarsko do zvýhodnění EU (příchozí hovor 8,20 Kč) Vodafone nabídne všem uživatelům tarifu Passport od 1.6 do 30.6 letošního roku příchozí hovory v Rakousku a Švýcarsku zdarma.

Svět nebo pas

Na rozdíl od loňska, kdy byl Passport opravdovým tahákem, neobsahuje letošní nabídka Vodafone žádnou perlu, na kterou by už konkurenti neodpověděli. Telefónica O2 osloví především fanoušky exotičtějších destinací (ale i ty, kteří vyrazí do Egypta a Tuniska) nízkou cenou volání a třiceti minutami příchozích hovorů každý měsíc zdarma. T-Mobile zase jednoznačně boduje datovými přenosy v Evropě. I když je pravda, že Passport je většinou výhodnější než Cestovatel.

U Vodafone se tak můžete maximálně rozhodovat, jestli si nechat World Roaming a platit hovorné po minutě, nebo sáhnout po Passportu. Jednoduchým propočtem lze zjistit, že ve všech zónách se Passport majiteli tarifu Nabito 119 vyplatí při zhruba dvouminutovém hovoru, příchozí hovor musí trvat aspoň tři minuty. Ceny za SMS jsou tedy u obou roamingových nabídek shodné, za což si určitě Vodafone zaslouží pochvalu.

I tak ale zaplatí zákazník Vodafone s tarifem Nabito 119 například při volání z Egypta 62 Kč za hovor trvající dvě minuty. U O2 se Smart Roamingem pořídí stejný hovor za 23,56 Kč, ovšem s T-Mobile, protože v Egyptě není k dispozici Cestovatel, zaplatí zákazník 107,10 Kč. Pokud zůstaneme v Evropě, například z Chorvatska bude stát dvouminutový hovor s Vodafone Passport 34 Kč, s O2 Smart Roamingem opět 23,56 Kč a s T-Mobile Cestovatelem 44,03 Kč.

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Recenze: Nokia 8 Sirocco je skutečně luxusní a má skvěle odladěný Android

Nokia 8 Sirocco

Firma HMD Global postupně rozšiřuje svou nabídku smartphonů Nokia i do vyšších pater. Prozatím tou nejlepší nokií,...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

Vodafone se v Česku pochlubil 5G sítí. Rychlosti jsou závratné

Veřejný test 5G sítí operátora Vodafone během filmového festivalu v Karlových...

Až 1,8 Gbit/s dokázala v prvním veřejném testu přenášet 5G síť Vodafonu. V praxi je však ještě důležitější nízká...

Trump zásadně odmítá vstup největšího světového operátora do USA

Ilustrační snímek

Zvýšené riziko pro zájmy národní bezpečnosti. To je podle administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa důvod,...

Operátor O2 měl výpadek pevného internetu. Resetovat modem nestačilo

Ilustrační snímek

O2 v noci z 18. na 19. června provádělo upgrade sítě xDSL, která kvůli tomu na několik hodin nefungovala. Infolinka...

Najdete na iDNES.cz