LG G6 na veletrhu MWC v Barceloně

LG G6 na veletrhu MWC v Barceloně | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Dobrá zpráva: veletrh bezrámečkových mobilů se nekonal

  • 18
Na letošním veletrhu MWC v Barceloně jsme očekávali představení celé řady nových smartphonů a zdálo se, že spousta z nich bude mít displej bez rámečku. Nakonec tomu tak úplně nebylo a byť se rámečky zmenšují, není to ten hlavní trend, který barcelonský veletrh ukázal.

Tím hlavním, čeho se teď snaží výrobci mobilních telefonů docílit, je být jiný. V záplavě nových smartphonů se totiž každý nový model velmi snadno ztratí. Pokud tedy nemá nějakou jedinečnou vlastnost, která mu umožní vystoupit z řady. Mohli jsme očekávat, že MWC bude veletrh mobilů s minimálními rámečky displeje a dvojitými fotoaparáty, se spoustou smartphonů se zahnutým displejem a podobně. Nakonec tomu tak nebylo. Ne, že by telefony této konstrukce chyběly (byť nový přístroj se zahnutým displejem neukázala žádná velká značka), ale výrobci se očividně celkově vydali jinou cestou – každý si vlastně hledá tu svoji.

Kopírování toho, co dělá konkurence, bylo v mobilním světě v poslední době hodně obvyklé. A parametry špičkových smartphonů se často podobaly jako vejce vejci, odlišovaly se jen samotnou značkou, designem a některými nepodstatnými detaily. Barcelonský veletrh ukázal, že teď je tomu jinak a výrobci chtějí své přístroje více odlišit. Slepé přebírání toho, co mají soupeři, se tedy u velkých značek nenosí.

Důkazů je spousta. Už třeba v podstatě víme, že Samsung Galaxy S8 nebude mít duální fotoaparát, který je jinak u špičkových modelů docela v oblibě. Ale samozřejmě si zachová svůj zahnutý displej. Na ten se „vykašlal“ Huawei u svých špičkových modelů P10 a P10 Plus, namísto toho klade důraz na svůj duální fotoaparát Leica a odlišuje se i díky zpracování těla telefonu a barevnými provedeními.

Korejské LG zase ukázalo, že bezrámečkové displeje opravdu v módě budou, ale opět po svém. LG G6 není bezrámečkový smartphone, ale rámečky minimalizuje ve všech směrech a to na jakousi prakticky přijatelnou míru. Telefon se tak dobře drží v ruce a uživatel si displej nemačká nechtěně, přitom je obrovský. Netradiční poměr stran 18:9 a HDR technologie jen podtrhuje odlišnost smartphonu.

Svou cestou jde i Sony. To se rozhodlo ukázat svou technologickou převahu v oblasti práce s obrazem a nová Xperia, která vypadá v podstatě stejně jako spousta předchozích, tak má nový fotoaparát se schopností natáčet videa až frekvencí 960 snímků za sekundu a chybět nemůže 4K displej s podporou HDR. To zatím nikdo jiný než Sony neumí.

A kdo třeba čekal, že se do souboje s nejlepšími smartphony pustí Alcatel s přístroji, které by nahradily loňské typy Idol 4 a 4s, nemohl se mýlit více. Firma svou odlišnost ukazuje naopak modelem střední třídy, který dostal na záda „blikající diskotéku“. Kryt s LED diodami umožní maximální míru individualizace vzhledu smartphonu. Opět platí, že tohle nikdo jiný nemá.

Příkladů nového trendu, který velí být jiný, ale bylo v Barceloně více. Svou cestou jde třeba BlackBerry KEYOne, v podstatě jediný pořádný smartphone s qwerty klávesnicí. HTC u řady U změnilo zásadně design a model U Ultra přidává druhý malý displej navíc. Motorola usilovně propaguje své MotoMods. A Nokia ukázala, že k odlišnosti není třeba vymýšlet něco nového. Stačí dát smartphonu čistý Android a o rozruch se postará něco jiného – hvězdou veletrhu byla Nokia 3310, telefon, který nemůže být od současných super-smartphonů odlišnější.

Přesto má právě 3310 se špičkovými smartphony jiných značek jedno společné – má za úkol svou jedinečností přitáhnout ke značce pozornost. Ne všichni zákazníci si totiž tyto jedinečné modely koupí, ale když je zaujmou, je velmi pravděpodobné, že u dané firmy zvolí jiný model.