Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muži v ČR budou mít zájem o UMTS

aktualizováno 
Z průzkumu agentury Gfk vyplývá, že o sítě třetí generace bude v České republice solidní zájem. Dominantními uživateli služby budou, podle tohoto šetření muži. Shodují se výsledky průzkumu Gfk s odhady operátorů?
ČIA) - Teoreticky až 37 procent populace České republiky ve věku od 15 do 79 let má zatím zájem o služby mobilní telekomunikace třetí generace. Vyplývá to z dubnového průzkumu agentury GfK pro společnost Nokia. Velký zájem má přitom sedm procent dotázaných, možnost "vcelku ano" připustilo 12 procent dotázaných, zbývajících 18 procent zvolilo odpověď "možná ano". Čtyři provozovatele sítí třetí generace (UMTS) v ČR má vláda vybrat v letošním roce.

O mobilní služby třetí generace mají zájem především muži do 29 let a lidé, kteří již užívají mobilní telefon druhé generace (GSM). Nejvíce atraktivní možností sítí třetí generace je posílání e-mailů včetně příloh, kterou by chtělo využít 67 procent ze zájemců o nákup služeb třetí generace. Z dalších možností je největší zájem o mapy a služby spojené s cestováním (66 procent), banking (61 procent), rezervaci vstupenek a jejich platbu (60 procent), dopravní informace, urgentní upozornění a možnost nakupování. Mezi dalšími službami se objevily například i možnosti zasílání video vzkazů, stahování hudby či videoklipů, on-line hry nebo sázky.

"Vycházíme-li z předpokladu, že průměrný uživatel mobilního telefonu v ČR nyní zaplatí 600 korun měsíčně, jsou si zájemci o služby třetí generace za ně ochotni připlatit v průměru dalších 450 korun," řekl Ladislav Klika z agentury GfK. Nejvíce preferovanou formou tarifu je tzv. flat fee, tedy fixní měsíční poplatek s neomezeným použitím služeb třetí generace. Jen o něco menší počet zájemců by však byl ochoten platit i formou tzv. minute band charging, tj. platbu za každou minutu, kdy službu využívají - poplatek za minutu by se přitom snižoval s rostoucím počtem minut, po které službu využívá. Třetím nejvíce akceptovaným způsobem platby je nízký měsíční poplatek za přístup k nejpopulárnějším službám, zatímco extra služby by si zákazník mohl přikoupit za dodatečný příplatek.

Výsledky průzkumu jsou v rozporu s dosavadními odhady operátorů síti GSM, kteří předpokládali, že v ČR je maximálně milion lidí, kteří by v nejbližší době využívali služby sítí třetí generace.

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Recenze: Nokia 8 Sirocco je skutečně luxusní a má skvěle odladěný Android

Nokia 8 Sirocco

Firma HMD Global postupně rozšiřuje svou nabídku smartphonů Nokia i do vyšších pater. Prozatím tou nejlepší nokií,...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

Chtějí víc prodávat, tak se zamaskují značkou Pocophone

Xiaomi Mi 8

Čínský výrobce Xiaomi se snaží proniknout na nové trhy, spadeno má zejména na ten v Severní Americe. Pomoci by mu měla...

Majitelé iPhonů mají vysoký příjem, patří mezi nejmajetnější

Vlastnictví íPhonu v 69,1 procentech případů znamená, že má vlastník „vysoký...

Studie univerzity v Chicagu potvrdila, že vlastníci iPhonu či iPadu patří k bohatší vrstvě společnosti. To však...

Češi stále kupují tlačítkové mobily, nejčastěji nokie

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Téměř polovinou z 27 tisíc prodaných tlačítkových mobilů za první letošní pololetí byly telefony značky Nokia. Vyplývá...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz