Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Multimediální monstrum – proklepli jsme HTC Touch HD

aktualizováno 
Model Touch HD představil tchajwanský výrobce relativně rychle bez předchozích výrazných úniků informací. Rychle by se také novinka měla dostat na trh a nám je jasné proč – špičkový multimediální stroj totiž pro sebe chce uzmout co největší kus z vánočního nákupního koláče.

V našem relativně nedávném srovnání HTC Touch Diamond a Apple iPhonu 3G jsme dospěli k závěru, že každé z těchto zařízení je určeno pro úplně jiného uživatele. A zdá se, že stejná myšlenka hlodala kdesi v hlavách inženýrů HTC. Proto výrobce připravil komunikátor, který by byl opravdu hoden toho, se iPhonu postavit čelem. (čtěte: Dotykový souboj na ostří nože. Apple iPhone 3G versus HTC Touch Diamond)

A tak vzniklo HTC Touch HD – komunikátor s operačním systémem Windows Mobile 6.1, uživatelským prostředím TouchFLO 3D a displejem s úhlopříčkou, která je v současnosti snad největší mezi mobilními telefony. Kvůli některým jeho parametrům se snad musí iPhone 3G i stydět za svou existenci. My jsme získali možnost otestovat předsériový vzorek modelu HD, a tak vám v následujících řádcích prozradíme, zda je vše opravdu tak bombastické, jak se tváří na papíře.

HTC Touch HD HTC Touch HD HTC Touch HD

Při pohledu do specifikací zaujme Touch HD několika parametry, kterými nepřevyšuje jen Apple iPhone 3G, ale také své vlastní stájové kolegy. Tím nejzajímavějším prvkem je monstrózní displej s nevídanou úhlopříčkou 3,8 palce a rozlišením 480 x 800 pixelů. Zobrazení na něm je opravdu jemné a displej je skutečnou radostí. S displejem ale souvisí i relativně velké vnější rozměry, v porovnání s Touch HD je takový diamond úplný kolibřík. Cílové skupině to ale asi bude vadit pramálo, protože hodnoty 115 x 62,8 x 12 mm se od stejných parametrů u iPhonu 3G liší prakticky jen o desetinky milimetru. To zároveň znamená, že se HTC podařilo do stejně velkého těla nacpat výrazně větší displej.

HTC Touch HD

Výrobci se to povedlo tak, že prakticky eliminoval jakékoli hardwarové ovládací prvky. Pod a nad displejem je tak minimum místa, nahoře najdeme jen reproduktor a čočku kamery pro videohovory, pod displejem jsou zase pouze čtyři senzorová tlačítka. Dvě z nich slouží pro ovládání hovoru a dále je tu tlačítko zpět a pro Windows Mobile tradiční home klávesa. Na jejich stisk reaguje telefon jemným zavibrováním a s jejich ovládáním jsme neměli prakticky žádný problém. Jen při vytahování z kapsy si musíte dát pozor, abyste při příchozím hovoru tlačítka pro jeho ovládání nestiskli omylem.

HTC Touch HD HTC Touch HD HTC Touch HD

Hovor můžete přijmout také na displeji telefonu, a to pomocí posunovače, který je trochu podobný tomu u iPhonu. U HTC se ale můžete rozhodnout, na kterou stranu virtuální jezdec posunete a tím tak hovor přijmete, nebo odmítnete. To je oproti modelu Touch Diamond zajímavá inovace a právě ono riziko přijetí hovoru při vytahování telefonu z kapsy se snížilo.

HTC Touch HD

Uživatelským prostředím Touch HD je známé TouchFLO 3D. Od toho v Touch Diamond se prakticky neliší, přibyla jen položka Stock. Při zvolení některého tlačítka v dolní liště TouchFLO opět telefon jemně zavibruje, při dotyku kdekoli jinde na displeji už ovšem nikoli. Je to trochu škoda, HTC mohlo tuto příjemnou zpětnou vazbu zachovat v celé ploše displeje. Ovládání Windows Mobile na tak velikém displeji nabývá opravdu nových rozměrů. K tomu, abyste se trefili i do malého checkboxu, vám doopravdy stačí pouze prst, stylus není potřeba. Touch HD tak dokazuje, že hlavní devizou iPhonu není ani tak jeho jednoduché ovládání uzpůsobené pro prsty, jako spíše rozměr displeje, který toto umožňuje. Na úhlopříčce podobné, jako má třeba Touch Diamond, by totiž v případě zvětšení ikon a ovládacích prvků natolik, aby byly absolutně pohodlné pro ovládání přístroje, nezbylo místo na zobrazované informace.

HTC Touch HD HTC Touch HD HTC Touch HD

Stylus tedy u Touch HD příliš potřebovat nebudete, přesto jej výrobce zachoval – opět se ukrývá v pravém dolním rohu. A musíme přiznat, že někdy je přeci jen ovládání přístroje pomocí něj příjemnější. Týká se to především zadávání textu, kdy se snadno a rychle můžete trefovat do relativně velkých tlačítek na virtuální klávesnici, toto vyťukávání je rozhodně rychlejší než psaní prstem. Je to částečně způsobeno konstrukcí displeje s dotykovou vrstvou – digitizérem. Tvrdý stylus v tomto případě totiž dává uživateli lepší odezvu než prst.

Displej komunikátoru HTC Touch HD Displej komunikátoru HTC Touch HD Displej komunikátoru HTC Touch HD

U diamondu si uživatelé často stěžovali na pomalejší reakce TouchFLO 3D. S posledním firmwarem se sice této nectnosti přístroj zbavil, ale obdobné obavy mohly vyvstat i v souvislosti s Touch HD. Můžeme vás naprosto uklidnit, že k nim ale není nejmenší důvod. I u našeho prototypu byly reakce na pokyny velmi svižné a přístroj se nikde nezadrhával. Lví podíl na tom mají procesor Qualcomm taktovaný na 528 MHz a paměť RAM o velikosti 288 MB. Trochu zklamáním bude pro milovníky multimédií hodnota vnitřní paměti. Přístroj totiž nabízí sice slušných 512 MB ROM (asi 300 z nich bude přístupno uživateli), ale vnitřní flash paměť přístroj nemá. Spolehnout se tedy budete muset pouze na paměťové karty MicroSD, jejichž slot se navíc ukrývá pod zadním krytem baterie. Zatím nevíme, jestli bude výrobce v balení s telefonem nějakou kartu dodávat.

Displej komunikátoru HTC Touch HD Displej komunikátoru HTC Touch HD Displej komunikátoru HTC Touch HD

Při připojení telefonu k počítači dostanete na výběr, v jakém režimu se chcete připojit, a podobně jako u diamondu není problémem ani USB Mass Storage. Novinkou je ale režim Internet Connection, který okamžitě spustí aplikaci pro připojení vašeho počítače k internetu. U Windows Mobile přístrojů není v tomto případě vůbec třeba cokoli instalovat. Tuto možnost mají samozřejmě i starší přístroje, najdete ji ale jen v menu telefonu.

Dalším velikým lákadlem telefonu má být jeho fotoaparát. Rozlišení pět megapixelů a automatické ostření dávají naději, že by Touch HD mohl fotit opravdu dobře. Jenže z prototypu jsme dostali zatím pouze snímky průměrné kvality – i když ve světě Windows Mobile strojů jde asi o to nejlepší, co jsme doposud viděli. Na fotografiích je znatelný digitální šum a v horších světelných podmínkách vám bude výrazně chybět přisvětlovací dioda. Fotoaparát se také nepříliš dobře vyrovnává s kontrasty světel a stínů. Uvidíme, jak se tedy bude chovat konečná prodejní verze. Co se jistě do prodeje nebude měnit, je způsob, jakým se s Touch HD fotí. Virtuální spoušť se totiž objeví na displeji, podobně jako u iPhonu. Stačí ji zmáčknout a telefon zaostří a následně scénu vyfotí.

HTC Touch HD

Tento způsob sice není tak intuitivní, nicméně pomůže k pořízení ostřejších snímků, jelikož nehrozí pohybové rozostření ve chvíli domáčknutí spouště. Fotoaparát má také jednu neobvyklou funkci. Dovede totiž fotit širokoúhle. Jenže ve skutečnosti tohoto efektu dosahuje tím, že z pětimegapixelového snímku uřízne v horní a dolní části pruh. Ovšem na displeji telefonu vždy vidíte scénu v takové podobě, v jaké bude zachycena na snímku, takže se nemusíte obávat, že by přístroj provedl ořez, který by se vám nelíbil. Výsledné širokoúhlé snímky tak mají rozlišení pouze 4 megapixely – z původních rozměrů 2 592 x 1 944 pixelů totiž zůstane zachována jen šířka a výška se zmenší na 1 552 bodů. V tomto trochu neobvyklém rozlišení vám nabízíme naše ukázkové snímky.

Fotografie pořízená komunikátorem HTC Touch HD Fotografie pořízená komunikátorem HTC Touch HD

Fotografie pořízená komunikátorem HTC Touch HD

Novinkou u Touch HD je také přítomnost 3,5mm jack konektoru na vrchu přístroje. Tento krok vítáme s velkou radostí, již nebudete odkázáni na tovární extUSB konektor. Ten však samozřejmě zůstává zachován pro připojení telefonu k počítači. Ve výbavě komunikátoru nechybí samozřejmě ani technologie, jako je wi-fi nebo Bluetooth 2.0. Touch HD také disponuje pohybovým senzorem, který můžete nově zkalibrovat. Škoda, že si ale nemůžete vybrat jeho citlivost na otočení telefonem, protože dle našeho názoru reaguje mnohdy zbytečně rychle.

Displej komunikátoru HTC Touch HD Displej komunikátoru HTC Touch HD Displej komunikátoru HTC Touch HD

Závěrem pohovoříme trochu netradičně o kapitole, které se většinou věnujeme na počátku našich preview a recenzí – vzhledu a konstrukci přístroje. Stručně řečeno se Touch HD prezentuje jednoduchým a čistým designem s rovnými plochami a několika elegantně oblými křivkami. Celkově na nás Touch HD nepůsobí tak luxusně jako diamond, nicméně není zase tak výstřední. Na těle telefonu ani na ploše kolem displeje nejsou tentokrát tak výrazně vidět otisky prstů a mastné skvrny, výrobce pravděpodobně mírně změnil použitý materiál. Dílenské zpracování je zatím bezproblémové, lehoučké zapraskání se ozývá pouze při výrazném promačkání telefonu a vychází zpod krytu baterie, který tvoří téměř celou zadní stranu telefonu.

Model Touch HD si nás opravdu získal. Přístroj nemá v dané kategorii téměř žádné nedostatky, vytknout mu můžeme prakticky jen absenci vnitřní paměti. Tento argument ale asi pozbude s rychle rostoucí kapacitou karet microSD brzy smyslu. Tentokrát si doopravdy dovedeme představit, že HTC nějaké množství nerozhodnutých zákazníků, kteří původně uvažovali o iPhonu 3G, zviklá na svou stranu. Stále však bude platit fakt, že jak Touch HD, tak iPhone 3G budou v důsledku kupovat trochu jiní uživatelé. Fanoušci Applu totiž nad novinkou tak jako tak ohrnou nos a naopak ti, kteří čekali na pořádný multimediální stroj s Windows Mobile, poběží pro Touch HD téměř okamžitě po startu prodeje. Budou si ale muset připravit opravdu vysokou sumu – HTC si zpočátku za Touch HD řekne zhruba o 15 500 korun a to je hodně. Vysokou cenu tak úplně nechápeme, protože onen tábor váhajících zákazníků, kteří by se nakonec přiklonili k Touch HD, bude kvůli ní výrazně menší, než by mohl být při ceně na úrovni konkurence.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Další z rubriky

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Bojíte se smartphonů? Pak je tu jeden speciálně pro vás

Seniorské mobily Doro

Společnost Doro uvedla na český trh tři nové mobilní telefony určené tradičně pro méně zkušené uživatele. Mezi novinky...

Konec starých časů. Honory už budou mít pouze displeje přes celé čelo

Honor 7X

Levnější odnož smartphonů Huawei jde s dobou a budoucí modely od značkoy Honor budou mít výhradně širokoúhlé podlouhlé...

Najdete na iDNES.cz