Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Multimédia, grafika, hudba - Co mi může PDA nabídnout.... (6)

aktualizováno  1. ledna 0001 
V dalším pokračování našeho seriálu opustíme "seriózní" svět kanceláří, diářů a slovníků. Moderní doba žije multimédii, takže se porozhlédneme, co vám PDA nabídnou v oblasti grafiky, hudby, klipů a dalších příjemných povyražení mobilního člověka..

 

PDA - kouzelný svět multimédií

Málokdo si pořizuje PDAčko zrovna kvůli přehrávání videoklipů, nicméně s koupí handheldu získáváte poměrně silně vybavený kousek hardware (záleží ovšem na typu), tak proč se nepodívat, co dovede!

Určující pro tyto typy programů je (vedle výkonu a kapacity paměti) rovněž displej. Je jasné, že PDA s čtyřmi odstíny šedi a rozlišením 160x160 pixelů toho graficky zvládne daleko méně než PDAčko s rozlišením 320x480 pixelů a 16bitovou grafikou (65.535 barev).

 

Malý odskok k displejům
Před dalším pokračováním mi dovolte malý exkurz k displejům. Vycházím z toho, že tento seriál čtou spíše začátečníci a potenciální uživatelé, takže malé základy neuškodí...

Barva - ANO, či NE?
Zamýšlíte-li se nad nákupem nového PDAčka a cena pro vás není tím absolutně rozhodujícím činitelem, zkuste se podívat po typech s barevným displejem. Jejich cena už dnes není tak vysoká  (i levnější PalmOS platforma má cenově přijatelné barevné modely pod $ 300 - třeba Treo90, či Palm m130) a barevný displej již dnes není zbytečným luxusem, za který zaplatíte velkými rozměry a krátkou výdrží baterií... Zároveň ale musím říct, že netřeba odepisovat černobílé modely, řada z nich zvládá práci s odstíny šedi a barva ještě stále není na PDA nezbytností. To platí zejména o platformách PalmOS a Epoc. 

Rozlišení displeje
Bližší informaci k rozlišení displejů najdete zde. Na nejrozšířenějších platformách jsou standardy 240x320 (PocketPC) a 160x160 (PalmOS) - u PalmOS se ale situace začíná v posledních měsících měnit: objevilo se QVGRA rozlišení 240x320 a tzv. HiRes rozlišení (320x320 a 320x480). Obecně je možno říci, že kupujete-li PalmOS handheld prioritně jako diář, postačí modely s rozlišením 160x160 pixelů, které zvládne naprostou většinu "úkolů". Máte-li na displej vyšší nároky, porozhlédněte se po modelech s vyšším rozlišením - nejlépe v klidu v prodejně s PDA. 

Je jasné, že vyšší rozlišení znamená víc informací na displeji, jemnější obrázky, obsažnější mapy, víc řádků ve spreadsheetech apod... Není ale všechno zlato, co se třpytí: ta drobná písmenka, která vypadají tak fantasticky na propagačních obrázkách na  www stránkách výrobců hi-res aplikací, nejsou většinou na PDA k přečtení (displej je totiž stále stejně velký, resp. malý) a slouží spíše jako přehledová zobrazení. Nutno vidět a prozkoušet!

 

Obrázky - prohlížení i malování...
Statická grafika je na PDA stále rozšířenější. Málokterý uživatel si nechá ujít příležitost umístit si do PDA fotografie svých blízkých , existují programy, které umožňují vytvářet celá alba, určovat typ změny obrázku, slideshow apod... Kromě prohlížečů je ale na trhu velký výběr grafických editorů, většinou bitmapových.  

Filmy, videoklipy, televize
Na PDA lze přehrávat videoklipy i celé filmy. Je ovšem jasné, že se zde naráží na určité  limity dané především výkonem procesorů (to platí zejména o stávající generaci PalmOS handheldů) a kapacitou paměti (a cenou paměťových karet). Přesto se objevují firmy, které na filmy na PDA sází, objevují se nové technologie na úsporné formáty a jednoho dne se i tato oblast multimédií stane standardem.

Další zajímavostí je využití PDA jako mobilního TV přístroje - i tato možnost se jistě dříve nebo později stane samozřejmostí.

 

I muzikant si přijde na své...

Obrazovou stránku multimédií bychom měli, zbývá probrat tu druhou, a tou je zvuk.

Po zvukové stránce jsou na tom lépe handheldy s PocketPC platformou. Mívají standardně MP3 přehrávač, mikrofon se záznamníkem a kvalitní zvukový výstup na reproduktorek, či stereosluchátka. Špičkové hry na PPC platformě jsou podmalovány plnohodnotnou muzikou a provázeny reálnými zvukovými efekty (výbuchy, výkřiky atd.). Se sluchátky za chvilku nevíte o okolním světě...

U PalmOS platformy je v tomto smyslu situace nevyrovnaná. Existuje model s hlasovým záznamníkem - HandEra330, nemá však přehrávač MP3. Pak existují modely s integrovaným MP3 přehrávačem (Clié řada N7XX, T665c), ty však nemají hlasový záznamník. Několik modelů Sony Clié má vylepšený zvukový obvod a zvládá třeba přehrát midi soubor v jakés takés kvalitě. Ostatní Palmy (s výjimkou zmíněné HandEry) mají jen "pípátko", podobné kdysi tomu na ZX Spectrum...

Hudba a zvuky, to ale nejsou jen MP3. Musím zmínit velkou zásobu muzikantského software (zejména pod PalmOS): všelijakých ladiček, metronomů, ale také programů pro komponování hudby se zápisem do notové osnovy, či do klasických muzikantských trackerů. Na PDA budete moci editovat vyzváněcí melodie a posílat je do telefonu. Učit se akordům, i těm nejsložitějším, a nechat si je přehrát. 

Dneska jsme se pohybovali v oblasti grafiky a zvuků. Za týden se ponoříme do světa PDA her!
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz