Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

MTeam - pekelně těžká 2D střílečka (recenze)

aktualizováno  1. ledna 0001 
Hra od firmy Viex s úderným názvem MTeam se řadí do žánru akčních leteckých 2D stříleček. V něm je povinností pro úspěšnou hru zejména dobrá hratelnost a skvělá grafika. Uspěla i recenzovaná hra?

Nástup žánru 2D leteckých stříleček se konal již za zlaté éry „starodávných“ osmibitů (například pecka „1942“). Díky přímočarosti, snadnému pochopení a extrémní hratelnosti tento žánr úspěšně doputoval přes PC a herní konzole (třeba brilantní Raptor) až k samotným PDA. MTeam je určen pro všechny palmy od verze 5.0 a PocketPC s QVGA i VGA rozlišením.

Příběh
U čistě akčních her nehrají příběhy většinou tak velikou roli jako třeba u RPG. A hra MTeam není žádnou výjimkou. Prolog tak může napodobovat třeba i reklamu na prací prášek.

Planetu Zemi napadla horda krvežíznivých mimozemšťanů. Nikdo nemá šanci se jim postavit, ale naštěstí je tu tříčlenná parta létajících superhrdinů! Ta vezme nezáviděníhodnou situaci do svých rukou... 

Výběr postavy
Jak už bylo napsáno, před započetím hraní je třeba si vybrat vlastního hrdinu, přičemž každý disponuje osobitými vlastnostmi. Zatímco třeba „nabušený“ kolohnát vlastní drtivou zbraň a snese velké množství zásahů, sličná dívka se bude pohybovat jako blesk (upřímně - ten rozdíl v rychlosti není moc zřetelný), ale zase bude zranitelnější. Rovnováhou mezi dvěma jmenovanými hrdiny je ten třetí, který má rychlost, obranu a útok rozděleny rovnoměrně.

Mezi vlastnosti hrdinů patří i abnormální schopnost, kterou vyvoláte tlačítkem speciálního útoku. Zároveň vám ale klesá stav modrého indikátoru, o němž se zmíníme později. Superhrdina tak může vyvolat drtivou explozi přes celou obrazovku. Dívka je pro změnu schopna získat neviditelnost, takže všichni nepřátelé přestanou střílet. Pozor - to ale neznamená, že není zranitelná! A třetí bojovník zase dokáže aktivovat dočasnou nesmrtelnost (podle energie na modrém indikátoru).

Průběh hry
Kromě výběru postavy si ještě musíte zvolit úroveň. Těch je ve hře celkem třináct. Jednoznačný dík patří autorům za to, že každé kolo se odehrává v jiném prostředí, takže se ocitneme v rušném velkoměstě, v zasněžených horách, na mírumilovném venkově, ale i ve vesmíru. 

Hra se ovládá buď stylusem, anebo hardwarovými tlačítky. Vřele doporučujeme kombinaci stylu (pohyb) a tlačítek (střelba a speciální schopnosti). Právě v ovládání jsme se setkali s nepěknou vlastností, a to tou, že hrdina po spuštění tlačítka střelby někdy nevystřelil a pomohlo až další stisknutí. Střela funguje na jednoduchém principu: čím déle držíte tlačítko, tím větší je síla střely. Pokud hrajete výhradně stylusem, střelbu provedete tahem dolů.

Na horní části obrazovky se nacházejí čtyři informační hodnoty. Zelená informuje o počtu životů. Červený indikátor ukazuje stav energie štítu (pokud dojde, umřete), modrý naopak stav energie pro aktivaci speciální schopnosti. Na pravé části je zobrazen bodový stav.

Během hry můžete narazit na bonusy, které vám po sebrání přidají na bodech, v lepším případě doplní energii v obou indikátorech.

Na konci úrovně se střetnete s bossem, na nějž je třeba si vymyslet účinnou strategii a poté jej s menšími problémy určitě porazíte.

Herní možnosti
Na úvodní obrazovce je výběr z pěti nabídek. První odstartuje novou hru, druhá vás pak provede příběhem. Pomocí další se podíváte na své nejlepší výsledky, čtvrtá nabídne nastavení a poslední ikonka ukončí program.

V Options sekci si můžete předefinovat tlačítka podle vlastní chuti či regulovat hlasitost zvuků.

 

Zápory hry
Chybějící zvukové efekty nejsou jediným nedostatkem ve hře. Grafika je (alespoň na Low-Res palmech) poněkud nepřehledná, až z ní bolí oči. Světlý hrdina na světlém podkladě zkrátka nedělá dobrotu - částečným řešením je let na nejspodnější části obrazovky, abyste aspoň něco viděli.

Další nepříjemnou věcí je fakt, že po vypnutí PDA během hry vám přístroj již nenaběhne a musíte otrocky resetovat. Ještě že si hra pamatuje poslední pozici a nemusíte hrát celou úroveň znovu.

A nakonec jedna důležitá informace: je to strašně TĚŽKÉ. Alespoň však budete vděční za každé vyhrané kolo a hra vám vydrží trošku déle, než je v žánru obvyklé - pokud u ní ovšem vydržíte. 

Závěr
Hra se svojí obtížností omezuje spíše na užší kruh zkušenějších PDA gamesníků. Není u ní třeba přemýšlet, jen stačí bušit do tlačítek a vychutnávat si pocit, jak se marťané topí v zeleni.

Výrobcem je firma Viex, hra stojí $14.95 a demoverzi pro obě platformy stáhnete třeba ZDE.Témata: RPG, Země (planeta)

Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Za 23 korun vám aplikace fotku z iPhonu ukáže až za tři dny

Netradiční fotoaplikace Gudak vás donutí nad fotkami zase přemýšlet

Vnímání fotografie se za posledních pár let výrazně změnilo. Díky záznamovým médiím již totiž nemusíme přemýšlet nad...

Najdete na iDNES.cz