Motorola RAZR HD

Motorola RAZR HD | foto: motorola.com

Motorola v Německu stáhla z nabídky všechny mobily a tablety

  • 13
Německá pobočka Motoroly stáhla z tamního trhu prakticky všechna mobilní zařízení. Na svých stránkách inzeruje pouze 3 modely: Razr i, Razr HD a Gleam. Je to zřejmě důsledek prohraných patentových sporů s Microsoftem a Applem, ačkoli firma tvrdí něco jiného.

U našich západních sousedů nezískala Motorola v posledních letech nijak výrazný podíl na trhu, ale tradičně jsme v nabídkách německých obchodů i operátorů mohli najít modely, na které jsme v Česku marně čekali. Jenže teď je situace jiná. Oficiální stránky Motoroly inzerují na úvodní stránce pouze tři modely. Typy Razr i, Razr HD a Gleam najdeme také v sekci "všechny mobilní telefony", sekce smartphonů a androidích mobilů přitom zeje prázdnotou. Stejné je to u tabletů, firma na svých německých stránkách neinzeruje žádný.

E-shop, na který oficiální stránky německého zastoupení odkazují, rovněž žádné modely výrobce nenabízí. Telefony prozatím zůstávají v nabídce operátorů a distributorů. Například německé O2 zákazníkům servíruje také již zmíněný smartphone Razr HD a starší modely Razr a Defy+. T-Mobile pak Razr, Motoluxe a Gleam+ a Vodafone dva levné modely Motosmart a Defy Mini. Otázkou ale je, jak dlouho tyto přístroje v nabídkách vydrží.

Firma současnou hubenou nabídku vysvětluje tím, že se soustředí na méně modelů a že přehodnocuje svou strategii v Evropě, potažmo v Německu. Proto prý byly z nabídky staženy některé levnější a výběhové modely. Jenže pravda je asi trochu jinde. Už v létě Motorola stáhla z nabídky některé modely s tím, že přepracovává jejich software a že se přístroje do nabídky vrátí.

To bylo v době, kdy firma prohrála první německý patentový soudní spor s Applem. Inženýři si zřejmě mysleli, že dokážou dotčené patenty obejít a telefony a tablety rychle vrátit na trh. Ani tehdy Motorola neposkytla žádné podrobné vysvětlení situace. Jenže od první prohry to šlo u německých soudů s Motorolou z kopce. S Applem prohrála další dva spory, a s Microsoftem dokonce tři. Obě firmy mají právo požadovat stažení produktů Motoroly z německého trhu. Zatím tak oficiálně neučinil ani Apple, ani Microsoft, ale je možné, že současný stav nabídky Motoroly reaguje na některý zatím neoznámený tah konkurence.

Především poslední prohra Motoroly s Microsoftem se totiž týká důležitého a silného patentu na způsob vkládání dat do aplikací. Patent v podstatě popisuje způsob, kdy se operační systém stará o zadávání textu a uživatelům dává na výběr mezi klávesnicí nebo hlasovým vstupem. Samotné aplikace třetích stran se přitom o vstup starat nemusí, data dostanou od operačního systému a jeho zadávací vrstvy. Přesně tak funguje Android a Microsoft může požadovat stažení androidích modelů Motoroly po složení kauce v celkové výši 95 milionů eur.

Redmondský gigant totiž vyhrál svůj spor proti německé pobočce a zároveň i proti mateřské společnosti. U každé musí složit kauci 37,5 milionu eur za zastavení prodeje a za dalších 10 milionů u každé zúčastněné strany může požadovat stažení telefonů z prodeje. Zatím není známo, zda Microsoft kauci skutečně složil nebo zda se Motorola rozhodla zareagovat s předstihem.

Obzvláště tento poslední patent budou inženýři Motoroly a Googlu obcházet velmi těžko, takže bude zajímavé sledovat, jak se celá kauza vyvine. Motorola (potažmo Google) se přitom do této situace dostala v podstatě sama. Jako jediný významný výrobce smartphonů s Androidem totiž neplatí Microsoftu licenční poplatky za jím držené patenty, které má operační systém Android využívat.

Firma možná sází na vlastní patenty a možnou dohodu o vzájemném licencování, jenže dosud Motorola zvítězila v podstatě jen v případě patentů na kodeky H.264, které má porušovat herní konzole Xbox 360 od Microsoftu. Soudy ale zatím nedovolily firmě vynutit zákaz prodeje a v kauze probíhá odvolací řízení, takže Motorola nemá na Microsoft tak velkou páku jako on na ni. Důvod, proč Motorola Mobility odmítá zaplatit svému rivalovi poplatky, je jednoduchý. Celou ji vlastní Google, který by tím přiznal svou chybu.