Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Motorola V.2288 - internet a rádio v kapse (recenze)

aktualizováno 
Pokud vám pro spojení se světem nestačí jen telefonování a WAPování, pak si pořiďte novou Motorolu V.2288, která vám nabídne navíc ještě rádio. Aby se vám dobře rozhodovalo, jestli je tento telefon ten pravý, přečtěte si následující recenzi.
Nový telefon V série se na první pohled jeví jako o něco menší a jinak tvarovaný nástupce levných modelů, jako d520 nebo m3888. Ve skutečnosti má však mnohem blíž k T2288, jak lze z čísla v názvu odvodit. Zařazení do V řady napovídá, že nejde o jen tak nějaký obyčejný telefon. Ve svém bohužel nemalém, ale zato dobře vybaveném těle skrývá nová Motorola V.2288 nejen WAP, ale také FM rádio. Telefon je samozřejmě duální.

V2288 celek - přední pohled Tento telefon se zdá být ideálním modelem do dražších předplacených sad. Jako by byl celou svou koncepcí předurčen k reklamním kampaním Twist a Go, cílených na mladou generaci. Nejde tedy o žádný manažerský telefon, ale o kvalitní telefon se zajímavými funkcemi, který si najde nemálo kupců.

Základní data telefonu, která vám napoví mnohé o jeho schopnostech:

Parametr      Hodnoty
Rozměry

130x47x27 mm

Hmotnost s baterií

140 g

Pohotovostní doba

135 hod.

Doba hovoru

210 min.

Pásma GSM

900/1800 MHz

Baterie

3 x AAAL 700 NiMH

Nabíječka

cestovní

Displej

15x5

Paměť na čísla

0 + SIM

Pamět pro SMS v telefonu

0

Volaná čísla

10

Přijaté hovory

10

Zmeškané a přijaté hovory

10

Design

Jak jsem se již zmínil, telefon nepatří v dnešní době k nějakým drobečkům, především díky svým rozměrům. Z důvodu mírného prohnutí se zdá ještě o něco širší, ale ve skutečnosti to naštěstí není tak hrozné. Počítejte s tím, že do kapsy se vám přístroj jen těžko vejde, ale zato vám dobře padne do ruky a v případě použitý gumového návleku se vám v ní ani nehne. Tím jsem nakousl otázku takzvaných PhoneWrap obalů, jakýchsi gumových návleků, jež lze na telefon nasadit a zvýšit tak jeho odolnost vůči nárazům. Také proti skluzu působí návlek velmi dobře, bohužel nejen v dlani. Pokud si umístíte telefon k opasku, počítejte s tím, že se vám svetr či bunda budou k telefonu dokonale "lepit".

Telefon je také, podobně jako některé Nokie nebo Alcately, do určité míry barevně variabilní. Za prvé - je nabízen ve třech barevných variantách (oranžová, tmavě šedá, bílá), za druhé - možnost dokoupení různě barevných PhoneWrap obalů, přičemž dva (modrý a růžový), jsou obsahem základního balení.

V2288 bok - rádio

V balení také naleznete sponu k opasku a příchytné zařízení připojitelné k zadní straně telefonu. Tento komplet vám umožní připevnit si telefon k opasku pevně a jistě. Díky pojistce se vám těžko stane, že by přístroj opustil své místo ve sponě a spadl.

Baterie, výdrž, zvonění a telefonování

Baterie není v jednom kuse, ale v podobě tří malých, jakoby tužkových baterií. Ovšem pozor, jde pouze o podobu, nikoliv schodu, proto nečekejte, že budete do telefonu moci vložit jakoukoliv baterii. Krom toho, že je složena ze tří, není na této baterii nic speciálního. Další provoz telefonu se tím nijak neliší.

Výdrž telefonu sice naleznete v tabulce, ale ještě bych se rád zastavil u pohotovostní doby telefonu v případě používání rádia. Přiznám se, čekal jsem, že si chvíli poslechnu rádio a za chvíli se se mnou baterie rozloučí. Ve skutečnosti můžete rádio poslouchat klidně celý den (10 hodin) a při zhruba třiceti minutách hovoru si můžete být jisti, že vám telefon vydrží celý den a noc a téměř celý den další.

Od zvonění neočekávejte žádné koncerty. Jedenáct různých zvonění, především různé druhy pípání a jedna melodie, to je nabídka telefonu V.2288. Ovšem hlasitost lze nastavit od vypnutého zvuku, přes téměř neslyšné, až po velmi hlasité zvonění, při kterém telefon zaslechnete i v tramvaji, zapadnutý na dně zavazadla.

Pokud chcete telefonovat, můžete samozřejmě prostě zadat číslo, nebo přes rychlé vytáčení pomocí podržení některého z tlačítek 1-9 zavolat na číslo, jež se nachází na odpovídající položce telefonního seznamu. Ze seznamu můžete také volat tak, že si necháte vyhledat záznam, a to buď podle pozice, nebo podle jména (podle prvních až tří znaků).

Klávesnice, displej

V2288 Menu Rychlá volba Klávesnice, podobně jako u většiny telefonů Motorola, umožňuje velmi pohodlné psaní a nikoho nebude odrazovat od psaní delších zpráv. Jinak tvarovaná a více vystouplá klávesa 5 plní přesně tu funkci, kterou by měla, tj. umožňuje orientaci na klávesnici pomocí hmatu. Nebezpečí nechtěného vypnutí telefonu pomocí vyp/zap tlačítka umístěného blízko pod klávesnicí je poměrně malé, nicméně odsunout tlačítko dál by nejspíš nebyl problém. Dávejte si tedy raději pozor.

Kromě obvyklých tlačítek příjem (OK) a odmítnutí hovoru (C), které se zároveň používají jako potvrzení či zrušení volby v menu, najdeme zepředu na telefonu ještě typická tlačítka pro listování v menu. Opět bez problémů, jen při použití PhoneWrapu se horní tlačítko v gumovém obkroužení trochu schová a tak je třeba silněji přitlačit. Poslední dvě tlačítka jsou pro telefony od Motoroly také standardem. Jde o tlačítko pro volání hlasové pošty a tlačítko Rychlé volby, přes které se dostanete do zvláštního menu s nabídkou devíti voleb. Těchto devět voleb si můžete uzpůsobit podle sebe, přičemž máte na výběr 22 příkazů, jež lze do Rychlé volby zařadit.
Kromě tlačítek na přední ploše přístroje naleznete ještě dvě na levé straně, pro ovládání hlasitosti, a jedno napravo, pro zapnutí a vypnutí rádia.

V2288 bok - hlasitost

Displej je stejný, jako u T2288, tedy grafický s pěti řádky po patnácti znacích, plus vrchní řádek pro zobrazení ikon (signál, v provozu, roaming, vyzvánění zapnuto, indikátor SMS, baterie). Kontrast displeje je možné nastavit, což se především uživatelům se slabším zrakem bude hodit, protože písmena na displeji při pěti řádcích jsou poměrně malá, ovšem bez problémů čitelná. Menu je textové, jen položky v Rychlém přístupu jsou opatřené ikonami. Animované ikony vás čekají až v momentech, kdy telefon vykonává nějakou práci.

SMS, WAP

Všechny úkony spojené se SMS zprávami jsou dostupné pomocí menu Rychlé volby, takže napsání nové nebo přečtení již napsané či přijaté zprávy je snadné. Po té, co vám dojde nová SMS, telefon po dobu necelé minuty oznamuje na displeji, že byla doručena nová zpráva a vy si jí můžete přečíst pomocí stisku tlačítka OK. Paměť na SMS zprávy obsahuje klasických deset pozic na SIM kartě, telefon sám nemá žádné další pozice.

Psaní je řešeno jako vždy na Motorole - co zmáčknutí, to písmeno. Pořád mi trochu chybí zobrazení posloupnosti znaků, které se v případě kláves pro speciální znaky jako jsou tečka, čárka, křížek apod. opravdu hodí.

Když SMS dopíšete, zvolíte si v následném menu jednu ze dvou možností, a to buď odeslání nebo uložení. V případě odeslání si můžete vybrat zad ručně zadáte čísla adresáta, nebo ho naleznete v telefonním seznamu.

Zabudovaný prohlížeč WAP 1.1 je od společnosti Phone.com a ve spojení s dobrým pětiřádkovým displejem umožňuje pohodlné surfování. Máte možnost přiřadit klávesám 1-9 záložku (bookmarks), a tak se na požadovanou stránku dostat podržením potřebné klávesy. Na domovskou stránku se přesunete při delším stisku klávesy (C).

FM Rádio

Pokud chcete poslouchat rádio, musíte mít do konektoru na boku telefonu zapojená sluchátka. Jestliže se pokusíte rádio zapnout bez sluchátek, oznámí vám telefon, že "Funkce není k dispozici". Vzhledem k tomu, že telefon nemá zabudovanou hlasitou hands-free a poslouchat rádio s celým přístrojem u ucha je poměrně nepohodlné, nelze proti této pojistce nic namítat.

V2288 se sluchátky

S telefonem jsou dodávána stereo sluchátka s mikrofonem, která mohou přímo fungovat jako hands-free sada. Pokud telefon zvoní během poslechu rádia, uslyšíte zvonění ve sluchátkách a při přijetí hovoru je rádio vypnuto a do sluchátek je posílán hovor.

Práce s telefonem je bohužel během puštěného rádia nemožná, a to nejen volání, což lze očekávat, ale také veškeré ostatní funkce. Jakmile je rádio zapnuté, telefon nereaguje na tlačítka menu a tak nemůžete ani číst či psát SMS.

Ladění rádia provádíte snadno, stiskem jednoho z tlačítek pro pohyb v menu. Jen zmáčknete a o zbytek se postará automatické ladění. Pro drobné doladění máte k dispozici tlačítka * a #. Klávesám 1-9 můžete přiřadit naladěnou stanici a kdykoliv ji znova vyvolat opětovným stiskem příslušné klávesy. Když jsem tuto možnost poprvé použil a stanici jsem přiřadil ke klávese 1, očekával jsem, že mi telefon nabídne zadat název stanice. Ale nestalo se. Na displeji tak zůstává zobrazená pouze frekvence. Nejde o žádnou tragédií, jen jsem něco takového od chytrého telefonu automaticky očekával.

Shrnutí

Telefon Motorola V.2288 je velmi zajímavým a moderním telefonem pro uživatele, kteří od svého telefonu nevyžadují speciální manažerské funkce jako jsou diář nebo infraport, ale přitom s chutí využijí nadstandardní schopnosti telefonu, vhodné pro každou příležitost, pro zábavu i pro přístup k informacím. Průměrný telefon s kvalitním displejem, který se díky WAPu, FM rádiu a ihned dostupné hands-free v podobě sluchátek stává "šikovnou hračkou" pro každého.

Za zapůjčení telefonu děkujeme firmě Cellular Star, která tento telefon do ČR oficiálně dováží.
Nejčtenější

Už se napálilo hodně lidí. Volali jim kvůli nevěře nebo bouračce

Ilustrační foto

V posledních týdnech se stala populární aplikace, která za vás volá danému číslu a předem nahranou zprávou zkouší...

Neomezené tarify jen tak nebudou, nahradily by wi-fi, říká šéf Vodafone

Petr Dvořák, nový generální ředitel české pobočky Vodafonu

Neomezené mobilní datové tarify budou moci operátoři nabídnout, až budou mít domácnosti dostatečně rychlý pevný...Historicky nejnižší cena. Samsung S8 můžete koupit za polovinu

Samsung Galaxy S8

Samsung po celý květen vrací při koupi loňských modelů S8 a S8+ 4 000 korun v rámci cashbacku. Jenže po registraci do...

Pět let stará operátorská revoluce. Mnozí aktéři se výročí nedožili

(Ilustrační snímek)

Tuzemský mobilní trh zažil v roce 2013 zásadní proměnu, vedle síťových operátorů na něm začali působit i další...

Apple se už jednou spálil. Přesto je opět ve hře levný smartphone

iPhone 5s spolu s levnější variantou 5c s plastovým krytem

Je téměř jisté, že duo nástupců historicky nejdražšího iPhonu letos doplní ještě třetí levnější model s LCD panelem....

Další z rubriky

Toto je parádní mobil pro hráče, asi nejlepší na trhu

Lenovo Moto Z2 Play a Moto Gamepad

Motorola se pečlivě stará o svůj systém modulů a novinka v podobě herního gamepadu nás hodně zaujala. V kombinaci s...

Supertenký a navíc modulární. Motorola ukáže nové špičkové modely

Lenovo Moto G5

Motorola pod křídly Lenova chrlí jednu novinku za druhou a 25. července představí další nové modely. Tentokrát to mají...

Vyzkoušeli jsme mobil, který může být skoro čímkoliv

Lenovo Moto Z2 Play

Zástupce letošní generace modulárních smartphonů od Motoroly, model Moto Z2 Play, dále rozvíjí potenciál povedené...

Adecco spol. s r.o.
Prodejce v hobby marketu- Brno

Adecco spol. s r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 22 000 - 25 000 KčNajdete na iDNES.cz