Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Motorola útočí. Představila armádu Androidů s QWERTY na všechny způsoby

aktualizováno 
Motorola na veletrhu CTIA v San Franciscu představila nečekaně širokou řadu nových smartphonů s Androidem. Mezi šesticí novinek nechybí model Bravo s velkým jemným displejem, již známá stylovka FlipOut nebo low-endový Citrus. Největší pozornost ale zasluhuje Droid Pro s pevnou a modely Spice a FlipSide s vysouvací klávesnicí.

Mezi představenými Androidy byla i stylovka FlipOut se zajímavě vytáčecí QWERTY klávesnicí | foto: motorola.com

Motorola před časem dala (alespoň na chvíli) vale mobilním Windows a veškeré snažení mobilní divize se upnulo na novou mobilní platformu od Googlu. Od té doby stihla uvést řadu povedených přístrojů a právě konaný veletrh CTIA tuto linii ještě rozšířil.

Pro nás Evropany je potěšující, že jen jeden telefon bude použitelný výhradně v CDMA sítích, kterých v USA využívá zejména Verizon. Navíc je Motorola Citrus ne příliš dobře vybavené zařízení a tak jej můžeme s klidným svědomím přehlédnout a věnovat se u nás použitelné a mnohem lépe vybavené pětici smartphonů.


Představené novinky:

Droid Pro (tenký smartphone s pevnou QWERTY přímo pod displejem a výkonným 1 GHz procesorem)

Spice (Android střední třídy s QVGA displejem a svisle výsuvnou klávesnicí ala Palm Pre)

Bravo (tenká placka s 3,7" FWVGA displejem, 800 Mhz procesorem a výbavou bez kompromisů)

FlipOut (stylovka čtvercového půdorysu s otočnou QWERTY klávesnicí)

FlipSide (středně velký displej, rychlý procesor a z boku výsuvná klávesnice)

Citrus (low-endový Android pracující jen v CMDA sítích)Droid Pro

V pořadí již pátého zástupce rodiny Droidů se podařilo výrobci do poslední chvíle utajit. Internetem sice již dříve kolovaly zvěsti o takto pojmenovaném zařízení, jednou to měla být GSM verze Droidu 2, jindy zase lépe vybavená varianta Droidu X s 1,3 GHz procesorem.

Motorola Droid ProMotorola Droid Pro

Prezentace výrobce ale ukázala, že Droid s přívlastkem Pro je nakonec zařízení zcela jiné koncepce. Telefon s nejnovější verzí Androidu 2.2 s navléknutým rozhraním MotoBlur totiž pod 3,1" HVGA displejem nabídne úplnou QWERTY klávesnici ve stylu komunikátorů BlackBerry.

A právě telefonům kanadského výrobce RIM má nový Droid konkurovat. Ostatně kromě ladného zadávání textů nový Droid firemní klientele nabídne synchronizaci s Exchange servery a především vysoký stupeň bezpečnosti uložených dat, která budou šifrována vyspělým algoritmem. Navíc bude možné v případě ztráty zařízení všechna data na dálku smazat.

Použitý hardware je stejný jako u Droidu 2, srdcem telefonu je tak 1GHz procesor Texas Instruments a operační paměť čítá 512 MB. Vnitřní 2GB FlashROM sekunduje dalších 8 GB v podobě flash modulu. Tuto paměť bude možno dále rozšířit prostřednictvím microSD slotu.

Motorola Droid ProMotorola Droid Pro

Droid Pro bude možné použít jak v CDMA sítích tak i v místech pokrytí GSM signálem. Telefon podporuje rychlá data HSPA, i pomalé GPRS/EDGE. Nepokulhává ani multimediální výbava, zahrnující pětimegapixelový fotoaparát s bleskem a univerzální audio konektor. Fotky nebo videa v telefonu bude možno sdílet se zařízeními s certifikátem DLNA.

Brouzdání po webu, stahování emailů a další datově náročné operace se drasticky projeví na výdrži 1 420mAh akumulátoru. Výrobce proto v základním balení přidává druhou baterii s kapacitou 1 860 mAh, která sice mírně zvětší tloušťku 11 milimetrů útlého zařízení, nicméně na cestách jistě přijde vhod.

Prodej nového Droidu Pro bude zahájen ještě v tomto čtvrtletí, kdy se dostane k nám, v tuto chvíli není známo.

Název Motorola Droid Pro
Rozměry [mm] 60 x 119 x 11,7
Hmotnost [g] 134 g
Platforma Google Android 2.2 (FroYo)
Procesor Texas Instruments OMAP 3630, 1 GHz
RAM 512 MB
FlashROM 2 GB + 8 GB
Paměťový slot microSD (SDHC)
Sítě a data Quadband GSM, Triband UMTS, CDMA (GRPS/EDGE/HSPA)
Displej - rozlišení 320 x 480 pix
Displej - úhlopříčka 3,1" (79 mm)
Satelitní navigace ano
Wi-fi 802.11 b/g/n
Bluetooth verze 2.1, EDR, A2DP
Digitální fotoaparát 5.0 MPix, 2 x LED blesk
FM rádio ne
Další akcelerometr, digitální kompas, QWERTY klávesnice, podpora DLNA, 3.5 mm jack, prostředí Motoblur, pokročilé šifrování dat
Baterie 1 420 mAh + 1 860 mAh v základním balení

Spice

Motorola Spice je typickým zástupcem Androidu střední třídy, kam jej pasuje nevelký QVGA displej nebo průměrný procesor Qualcomm s taktem 528 MHz. Velkou výhodou je ale vertikálně výsuvná klávesnice, která umožní komfortní psaní libovolného textu. Tloušťka zařízení tak není nejnižší, ačkoli necelých sedmnáct milimetrů není nic neakceptovatelného. A navíc, Spice tuto oplácanost dostatečně kompenzuje proporcemi v dalších dvou dimenzích.

Motorola SpiceMotorola Spice

Zmíněný displej má úhlopříčku rovné tři palce a pod ním je umístěna čtveřice obvyklých systémových tlačítek. Na zadní straně je pak umístěn dotykový panel zvaný BackTrack, který supluje funkci čtyřsměrové klávesy nebo touchpadu. Webovou stránkou nebo libovolným dokumentem tak budete snadno rolovat, aniž byste sáhli na displej.

Spice poběží na Androidu 2.1 Eclair, opět bude podporovat CDMA i GSM sítě, nabídne wi-fi, Bluetooth i navigaci. Na zadní straně najdeme objektiv třímegapixelového fotoaparátu s osminásobným digitálním zoomem. Po připojení dodávaných sluchátek do 3,5mm konektoru pak bude možný i poslech FM rádia.

Motorola Spice

Motorola Spice, jejíž tělo tvoří ze čtvrtiny recyklované plasty, bude v prodeji ještě do konce roku, nejdříve se opět dočkají Američané.

Název Motorola Spice
Rozměry [mm] 61 x 97 x 16,8
Hmotnost [g] 145 g
Platforma Google Android 2.1 (Eclair)
Procesor Qualcomm, 528 MHz
RAM 256 MB
FlashROM 512 MB
Paměťový slot microSD (SDHC)
Sítě a data Quadband GSM, Dualband UMTS (v závislosti na regionu) (GPRS/EDGE/UMTS/HSPA)
Displej - rozlišení 240 x 320 pix
Displej - úhlopříčka 3,0" (75 mm)
Satelitní navigace ano
Wi-fi 802.11 b/g
Bluetooth verze 2.1, EDR, A2DP
Digitální fotoaparát 3.0 MPix, 8 x digitální zoom
FM rádio ano
Další akcelerometr, digitální kompas, QWERTY klávesnice, 3.5 mm jack, BackTrack dotyková ploška na zadní straně
Baterie 1 170 mAh

Bravo

Stejné označení nesla i pracovní verze pozdějšího HTC Desire a nutno říci, že výbavou jsou oba telefony srovnatelné. Drtivou část čelní plochy zabírá kapacitní dotykový displej úhlopříčky 3,7 palce. Motorovou jednotkou telefonu je 800 MHz čip Texas Instruments, kterému asistuje 512 MB operační paměti. Android 2.1 s nadstavbou MotoBlur je předinstalován na 2 GB velké FlashROM, kterou snadno navýší microSD karta kapacity až 32 GB.

Motorola BravoMotorola Bravo

Vestavěný webový prohlížeč si poradí i s dynamickým obsahem technologie Adobe Flash Lite. Multimediální obsah bude opět možné bezdrátově posílat a následně prohlížet na DLNA zařízení. Samozřejmostí je snadné sdílení zachycených momentek třeba na Facebooku nebo webové galerii Picasa.

Telefon podporuje CDMA i GSM sítě, UMTS pak v pásmech 850/1900 MHz, používaných v USA. Krystalicky čisté telefonování zajišťuje sekundární mikrofon zvyšující hlasitost a filtrující maximum parazitního hluku z okolí.

Motorola BravoMotorola Bravo

Bravu nechybí wi-fi ani Bluetooth a po nainstalování některé navigační aplikace vás snadno dovede na místo určení. Třímegový fotoaparát umí automatické ostření, bohužel ale chybí dioda k přisvětlení snímané scény.

Motorola Bravo bude na území Spojených států k dispozici v průběhu posledního čtvrtletí roku, nyní představená verze se do Evropy asi nedostane. Je ale pravděpodobné, že výrobce nabídne i variantu s podporou evropských pásem 3G.

Název Motorola Bravo
Rozměry [mm] 63 x 109,5 x 13,3
Hmotnost [g] 122 g
Platforma Google Android 2.1 (Eclair)
Procesor Texas Instruments, 800 MHz
RAM 512 MB
FlashROM 2 GB
Paměťový slot microSD (SDHC)
Sítě a data Quadband GSM, Dualband UMTS (GPRS/EDGE/UMTS/HSPA)
Displej - rozlišení 480 x 854 pix
Displej - úhlopříčka 3,7" (94 mm)
Satelitní navigace ano
Wi-fi 802.11 b/g
Bluetooth verze 2.1, EDR, A2DP
Digitální fotoaparát 3.0 MPix, autofocus
FM rádio ano
Další akcelerometr, digitální kompas, 3.5 mm jack, MotoBlur, CrystalTalk Plus filtrující hluk při telefonování
Baterie 1 540 mAh


FlipOut

Zatímco některé nově představené telefony se Motorole skutečně podařilo úzkostlivě tajit, stylovka s označením FlipOut je už několik týdnu dobře známá.

Slušně vybavený smartphone s Androidem 2.1 a rozhraním MotoBlur s řadou užitečných widgetů by vzhledem k vyloženě kapesním rozměrům výborně padl do každé dámské dlaně.

Motorola FlipOutMotorola FlipOut

Telefon pohání 600MHz procesor, operační paměť čítá 512 MB a stejně velká je i FlashROM. Pod 2,8" QVGA displejem se nachází trojice systémových tlačítek. Upoutá především QWERTY klávesnice, která se poodhalí otočením spodního dílu konstrukce o devadesát stupňů okolo pravého spodního rohu, coby místa uchycení. Psaní zpráv, emailů nebo košatá korespondence skrze messengery pak může začít.

Motorola FlipOutMotorola FlipOut

FlipOut opět podporuje CDMA/GSM i UMTS sítě, čemuž odpovídá i soupiska datových přenosů. Ve výbavě dále nejdeme třímegový fotoaparát, rádio, wi-fi i navigaci. Technologie Kodak Perfect Touch má pak zajistit ostřejší a jasnější snímky.

Zařízení má být opět dostupné ještě do konce roku, cena ale stejně jako v předchozích případech nebyla stanovena.

Název Motorola FlipOut
Rozměry [mm] 67 x 67 x 17
Hmotnost [g] 120 g
Platforma Google Android 2.1 (Eclair)
Procesor Texas Instruments OMAP3410 , 600 MHz
RAM 512 MB
FlashROM 512 MB
Paměťový slot microSD (SDHC)
Sítě a data Quadband GSM, Dualband UMTS (GPRS/EDGE/UMTS/HSPA)
Displej - rozlišení 320 x 240 pix
Displej - úhlopříčka 2,8" (71 mm)
Satelitní navigace ano
Wi-fi 802.11 b/g
Bluetooth verze 2.1, EDR, A2DP
Digitální fotoaparát 3.0 MPix
FM rádio ano
Další akcelerometr, 3.5 mm jack, MotoBlur, QWERTY klávesnice, Kodak Perfect Touch
Baterie 1 170 mAh


FlipSide

Je posledním zařízením a zároveň čtvrtým, které nabídne QWERTY klávesnici, tentokráte zboku výsuvnou. FlipSide je smartphone s Androidem 2.1 obohaceným o rozhraní MotoBlur, které přeje zejména oblíbeným sociálním sítím Facebook, Twitter nebo MySpace. Základní hardware tvoří čipová sada Texas Instruments se 720MHz procesorem, 512 MB operační paměti a stejnou porce vnitřní FlashROM.

Displej úhlopříčky 3,1 palce je kapacitní a nabízí rozlišení HVGA, pod zobrazovačem je jednak čtveřice dotykových tlačítek a mezi nimi pak velká dotyková ploška. Tloušťka telefonu činí 15 milimetrů, což vzhledem k vysouvací klávesnici a nadprůměrné 1 540 mAh baterii není vysoká hodnota.

V dosahu volného hot-spotu umí FlipSide brouzdat skrze wi-fi, webový prohlížeč podporuje Adobe Flash Lite. I FlipSide dokáže pomocí Kodak Perfect Touch vylepšit kvalitu zachycených snímků, systém Crystal Talk Plus pak znamená filtraci okolního hluku během telefonování.

Motorola FlipSideMotorola FlipSide

Telefonní modul podporuje GSM i UMTS sítě včetně rychlých dat HSDPA/HSUPA. Výbava zahrnuje také třímegapixelový fotoaparát, FM rádio i 3,5mm audio konektor. Údaje o dostupnosti praví, že Motorola Flipside bude k dispozici na vybraných trzích v průběhu čtvrtého kvartálu tohoto roku.

Název Motorola FlipSide
Rozměry [mm] 57,5 x 109,5 x 15
Hmotnost [g] 145 g
Platforma Google Android 2.1 (Eclair)
Procesor Texas Instruments OMAP3410 , 720 MHz
RAM 256 MB
FlashROM 512 MB
Paměťový slot microSD (SDHC), v balení 2 GB
Sítě a data Quadband GSM, Dualband UMTS (GPRS/EDGE/UMTS/HSPA)
Displej - rozlišení 320 x 480 pix
Displej - úhlopříčka 3,1" (77 mm)
Satelitní navigace ano
Wi-fi 802.11 b/g
Bluetooth verze 2.1, EDR, A2DP
Digitální fotoaparát 3.0 MPix
FM rádio ano
Další akcelerometr, 3.5 mm jack, MotoBlur, QWERTY klávesnice, Kodak Perfect Touch, CrystalTalk PLUS
Baterie 1 170 mAh

Nejčtenější

Vedoucímu hotelové služby explodoval v kapse košile Samsung Galaxy Grand Duos.
V kapse košile ucítil teplo, krátce poté jeho samsung explodoval

Nepříjemné chvilky zažil o poslední zářijové sobotě 47letý hotelový provozní Yulianto, v náprsní kapse jeho košile mu totiž explodoval telefon Samsung Galaxy...  celý článek

iPhone X
Je to konec mýtické čtečky v displeji? Výrobci sázejí na obličej

Čtečka otisků integrovaná do displeje měla být jednou z hlavních letošních inovací na poli smartphonů. Technologie je ovšem natolik složitá, že výrobci od...  celý článek

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nový Android má extrémně málo smartphonů. U Applu je to úplně jinak

Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců...  celý článek

Navigace testuje majáky v pražskému tunelu
Mobil se neztratí ani v tunelu Blanka. Zkusili jsme testovací majáky Waze

Populární navigační aplikace Waze se v Praze možná dočká příjemného vylepšení. V tunelu, kde není dostupný signál z navigačních satelitů GPS, se bude...  celý článek

iPhone X
iPhonů X bude zoufale málo. Vyprodáno může být za pár minut

Uvedení iPhonu X se blíží, předobjednávky Apple spustí za několik dnů a první kusy zamíří ke koncovým zákazníkům už 3. listopadu. Telefonů však bude ve...  celý článek

Další z rubriky

Motorola Moto X4
Toto je chystaná Moto X. Kdysi to bývala prémiovka

Řada Moto X bývala nejvyšší modelovou linií Motoroly, ale už loni tuto roli převzala kolekce Z. Nyní „xková“ řada hlásí návrat, ale model X4 nemíří na vrchol....  celý článek

Lenovo Moto E4 a Lenovo Moto E4 Plus
Větší model zaujal obří baterií. Toto jsou nové levné motoroly

Do rukou se nám dostaly smartphony Lenovo Moto E4 a E4 Plus. Jedná se o modely nižší střední třídy, z nichž je zajímavý zejména ten větší svou vysokou...  celý článek

Smartphone Moto G5 Plus
Bude to další trhák od Motoroly? Moto G5 a G5 Plus přichází do ČR

Smartphony Moto G5 a G5 Plus se začínají prodávat v Česku. Zejména ten druhý jmenovaný má překvapivě zajímavou výbavu s poměrně rozumnou cenovkou.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.