Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Motorola T192 emo - hodně muziky za málo peněz (Recenze)

aktualizováno 
Od minulého měsíce nabízí Oskar za velmi výhodnou cenu mobilní telefon Motorola T192 emo. Pokud jste si téměř identicky označeného telefonu všimli i v nabídce ostatních operátorů, jistě vás překvapil výrazný cenový rozdíl ve prospěch nabídky Oskara. O co je tedy chudší Oskarova verze označená „emo“?

Motorola T192 je v současné době nejlevnějším telefonem tohoto amerického výrobce na našem trhu. Jedná se o vcelku pohledný přístroj, který při svém uvedení na trh zhruba před rokem překvapil podporou GPRS, což u lowendových modelů v té době nenabízela ani konkurence. Mohli jste ho však používat jen pro práci s WAPem, běžné datové přenosy neuměl. Rok se sešel s rokem a po Motorole T192 přišlo na trh několik dalších telefonů, které taktéž umí GPRS, ale rovněž jen pro práci s WAPem. A když už jsme u rychlého přenosu dat, právě GPRS je hlavním a vlastně jediným rozdílem mezi standardní verzí Motoroly T192 a novou verzí T192 emo, či T192L, jak jej výrobce na některých trzích označuje.

    

Motorola měla v kategorii levných lowendových telefonů na našem trhu poměrně dlouhou tradici. Mnozí si jistě vzpomenou na dnes již legendární modely d520, Amio, řadu 3xxx, nebo v posledních letech na modely T2288 a V2288. A právě model T2288 nahradila před rokem Motorola T192. V mnoha směrech přinesla větší či menší vylepšení oproti předchůdci a jak již bylo uvedeno, jako první low-end vůbec nabídla technologii GPRS. A právě díky tomu rozhodně nebyla a vlastně stále není Motorola T192 levným telefonem, tak jak tomu bylo u předchozích modelů. I druhý low-end Motoroly v její současné nabídce, T191, který pochází z dílen Aceru (Benq), není zrovna laciný. A než se začne prodávat nová generace low-endů, řada 3xx, potřebovala Motorola nabídnout telefon, který by svojí cenou tvrdě zaútočil na nejlevnější konkurenci na trhu. Jako nejvýhodnější řešení se nabídla možnost odstranění podpory GPRS u modelu T192 a na světě je dnes recenzovaný model T192 emo (L).

 

Cenový rozdíl mezi běžnou variantou T192 s podporou GPRS (u T-Mobile) a T192 emo je minimálně 2 522 Kč. Ještě více pak můžete ušetřit, když cenu T192 emo, kterou nabízí Oskar, porovnáte z cenou T192 u Eurotelu. Rozdíl činní nezanedbatelných 3 518 Kč. Běžná T192 totiž stojí u T-Mobile 5 499 Kč v předplacené sadě Twist a u Eurotelu v Go sadě za ní zaplatíte ještě o 996 Kč více. V obou případech je telefon zablokovaný pro použití jen v síti daného operátora, naopak Motorola T192 emo v nabídce Oskara blokovaná není. U Oskara tento telefon můžete získat již s předplacenou kartou Oskarta a to bez dalších závazků, jedná se o běžnou nabídku. (Všechny uvedené ceny jsou platné k polovině srpna 2002) 

 

 

Verzi „emo“ od standardní Motoroly T192 na první pohled vůbec nepoznáte, tedy pokud si nevšimnete rozdílného označení na krabici. Stejně neúspěšní budete, když jen zběžně prolistujete menu telefonu. Ani zde žádné rozdíly nejsou. Abyste odhalili zjednodušenou verzi od běžné, musíte v menu telefonu zabrousit do položky nastavení, kde je v menu „nastavení přístupu na WAP“ u běžné verze možnost výběru přístupu ke službě buď pomocí běžného vytáčeného přístupu, nebo právě pomocí GPRS. U zjednodušené verze „emo“ najdete jen první variantu, ale o možnost surfovat WAPem nepřijdete. Jinak jsou obě Motoroly T192 naprosto shodné. Podrobnou recenzi Motoroly T192 naleznete zde a dnes si jen připomeneme nejvýraznější charakteristiky tohoto telefonu.

    

Motorola T192 je prvním přístrojem výrobce, který má integrovanou anténu a výměnný přední kryt telefonu. Příjem signálu je na standardní úrovni a nevymyká se standardu jiných telefonů. O trochu horší to je však s výměnnými kryty. Výměna i jejich usazení nečiní problémy. Podle reakcí majitelů tohoto přístroje se ale do telefonu začne časem dostávat nečistota, což bude vadit především pod krycím sklem displeje. Nečistoty lze samozřejmě vcelku pohodlně odstranit, přesto by se měl výrobce u příštího modelu s výměnným krytem zamyslet nad jeho konstrukcí, aby majitelé nemuseli telefon každý druhý den čistit. Celkově lze Motorolu T192 hodnotit jako designově povedený mobil, který má nezaměnitelný tvar a i po roce působení na trhu za mladší konkurencí nezaostává. Rozměry přístroje jsou 120 x 46 x 23 mm a jeho hmotnost je 117 gramů.

   

Menu Motoroly T192 (emo) má sice oproti předchozím modelům odlišnou grafiku, ale jeho struktura zůstává velmi podobná. Hlavní menu je karuselové a vcelku přehledné, ztratit byste se v něm neměli. Nižší položky menu jsou již koncipovány klasicky a opět nepřekvapí majitele starších telefonů Motorola. Komu by se zdál použitý font písma na displeji příliš malý, může ho v menu zvětšit a pak se bude jednat asi o telefon s největšími písmeny na trhu. Díky této funkci se z T192 (emo) stává ideální přístroj pro starší zákazníky, kterým dnešní miniaturní font většiny telefonů již dělá problémy. Tito uživatelé jistě také ocení klasické rychlé menu Motoroly pro devět nejpoužívanějších funkcí mobilu. Oproti starším telefonům ale u T192 zmizela klasická klávesa se šipkou mířící vzhůru. U tohoto modelu stačí pro vstup do rychlého menu chvíli podržet tlačítko pro vstup do hlavního menu. Pak lze volit jednotlivé položky jedním z alfanumerických tlačítek, nebo dalším mačkáním tlačítka. Orientaci výrazně usnadní grafické ikony.

Funkční výbava Motoroly T192 emo je na svojí cenovou kategorii vcelku bohatá. Telefon nabízí 100 míst ve vnitřním telefonním seznamu a právě tyto kontakty můžete třídit do pěti skupin volajících. Položky jde obousměrně kopírovat rovněž na SIM kartu, ale mnohem zajímavější je práce s oběma seznamy současně, máte tak subjektivně k dispozici daleko větší kapacitu. Deset čísel ze seznamu telefonu lze vytáčet pomocí hlasových povelů, nebo pomocí obvyklé rychlé volby podržením konkrétní alfanumerické klávesy. Nepříjemným anachronismem je pak zamykání klávesnice dnes již legendárním krkolomným dvojstiskem tlačítek s hvězdičkou a mřížkou. Trochu snazší je pak možnost zablokování či odblokování klávesnice souběžným stiskem tlačítka s hvězdičkou a nad ním umístěné klávesy s číslem sedm. Po odblokování pak ale na displeji zbude právě číslo sedm.

 

Z nadstandardních funkcí nabízí Motorola T192 emo třeba spořiče displeje, které jsou v telefonu dva, u práce s SMS zprávami najdete možnost vkládat předem nastavené smajlíky a nechybí dnes velmi populární SMS chat. Jako další doplňkové funkce můžeme jmenovat jednu hru, která má ale jen jednu úroveň a po jedné chybě můžete rovnou hrát znovu od začátku.

Telefon má jednoduchý kalendář s možností upozornění na konkrétní událost, bohužel, ani tato Motorola se neumí probudit z vypnutého stavu. Nechybí ani kalkulačka či převodník měn. Vedle 13-ti vyzváněcích melodií umí telefon i vibrovat. Musíme pochválit klávesnici, která i přes to, že je gumová, umožňuje pohodlnou práci s telefonem, včetně psaní SMS zpráv. Podsvícení má intenzivní a rovnoměrné. Se standardní baterií telefon vydrží na jedno nabití na příjmu téměř pět dní, nebo přes tři hodiny nepřetržitého hovoru. Baterie je běžná NiMH s kapacitou 550 mAh.

Motorola T192 emo je při své ceně 2 977 Kč v nabídce Oskara velmi zajímavou volbou pro toho, kdo chce levný, ale funkčně nepříliš ošizený telefon. Pokud nepotřebujete přistupovat k WAPu pomocí rychlého přenosu dat GPRS, nemá cenu, abyste kupovali podstatně dražší plnou verzi T192, cenový rozdíl činí minimálně 2 500 Kč. V současné chvíli je Motorola T192 emo spolu s Panasonikem GD35 nejlevnějším telefonem v nabídce Oskara a jedná se o jeden z nejlevnějších telefonů na našem trhu vůbec.

Výrobce:

Motorola Typ: T192
Displej: Grafický 5+1 řádek Potvrzení o doručení SMS NE
Rozměry: V׊×H (mm) / Hmotnost (g) 120 x 46 x 23 / 117 Prediktivní vkládání textu ANO
Doba pohotovosti (h) / hovoru (min) 180 / 300 Vibrační vyzvánění ANO
Pásma GSM 900/1800 Hodiny / budík / datum / kalkulačka ANO/"ANO"/ANO/ANO
Akumulátor: typ, kapacita (mAh) Ni Mh, 550 mAh Hry / počet ANO / 3
Nabíječka / doba nabíjení (h) cestovní / 1,5 Hlasitý odposlech NE
Konektor ext. antény ANO IrDA port NE
Hlasové ovládání funkcí telefonu NE Připojení k PC přes sériový kabel NE
Paměť telefonního seznamu v telefonu / kapacita ANO / 100 Konferenční hovor ANO
Paměť pro SMS v telefonu NE Blokování hovorů ANO
Volané / přijaté / zmeškané hovory 10/10/10 WAP ANO
Vyzváněcí tóny 13 Data / Fax NE / NE
Vlastní melodie / počet ano / 2 HSCSD NE
Hlasové vytáčení ANO GPRS NE
Hlasové přijetí a odmítnutí hovoru NE Konvertor měn ANO
Pevná volba ANO SIM lock ANO
Rychlá volba ANO Vypnutí mikrofonu (Mute) ANO
Autor:


Nejčtenější

Stáhli si nahrávač hovorů, teď jim útočníci mohou vysát bankovní účty

Ilustrační snímek

Aplikace pro nahrávání hovorů QRecorder může být po aktualizaci zavirovaná. Útočník se tak může dostat k bankovním...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...

Za hodně peněz hodně muziky. Recenze vrcholného iPhonu XS Max

iPhone XS Max

Apple slavil v loňském roce výročí deseti let od uvedení svého prvního smartphonu. Proto připravil zcela nový přístroj,...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Další z rubriky

Modulární motorola vyspěla. Sleduje trendy a má modernější výbavu

Motorola Moto Z3 Play

Motorola zůstala i v případě třetí generace modelu Moto Z Play věrná modulární koncepci, vrcholná řada si tak stále...

Výřez a čistý Android. Motorola má upatlaný trendy smartphone

Motorola One

Americká značka Motorola v rukou čínského Lenova se pochlubila dvěma novými smartphony s čistým Androidem. Jeden z...

Dřív dělala Motorola originály. Teď chce okopírovat loňský iPhone

Uniklá podoba připravované Motoroly P30

Vypadá to, že až na pár výjimek bude mít letos svůj „iPhone X“ skoro každý výrobce. Jeden z mála, který až doteď trendu...

Najdete na iDNES.cz