Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Motorola si v Německu vyšlápla na Apple. Z webu musel zmizet iPhone 4

  9:00aktualizováno  16:00
Společnost Apple zažila jeden ze svých nejsmolnějších dní v dosavadní celosvětové patentové válce. V Německu totiž firma prohrála spor s Motorolou a bude muset omezit službu iCloud. Zároveň nesmí ve svém e-shopu prodávat iPhone 4 a starší modely či iPady s 3G modulem.
Motorola si v Německu vyšlápla na Apple.

Motorola si v Německu vyšlápla na Apple. | foto: Profimedia.cz

Snad poprvé v dosavadní patentové válce výrobců chytrých telefonů dopadla na Apple nějaká reálná omezení – byť jejich rozsah je velmi malý, ale to lze v podstatě říci i o dopadech omezení, která si Apple vymohl vůči svým soupeřům.

iCloud nesmí nabízet push e-mail

Motorola vyhrála v pátek 3. února spor, ve kterém soud žádala o vydání konečného opatření vůči službě iCloud. Soud v Mannheimu toto opatření vůči společnosti Apple Sales International se sídlem v Irsku vydal. Ta nesmí na Německém trhu nabízet push e-mail služby prostřednictvím iCloud a služby MobileMe, jelikož jejich provedení údajně zneužívá patenty v držení Motoroly.

Služba iCloud i její předchůdce MobileMe ale prozatím i v Německu zůstávají běžet beze změn, pouze v případě, že bude Motorola po Apple splnění nařízení požadovat, bude muset firma německým zákazníků vypnout push e-mail přes tuto službu. Němečtí uživatelé si tak budou muset zapnout kontrolu své iCloud e-mailové schránky v pravidelných intervalech. Apple také pravděpodobně bude muset zaplatit Motorole odškodné za dosavadní zneužívání patentů. Apple se ale může proti rozhodnutí soudu odvolat, a tak je pravděpodobné, že zatím nebude Motorola podnikat žádné kroky – firma by musela pro vymáhání nařízení složit kauci ve výši 100 milionů eur.

Starší iPhony a iPady 3G zmizely z e-shopu

Tuto kauci už Motorola zaplatila v případě jiného sporu, který soudy řešily už koncem minulého roku. Spor se týkal 3G patentů Motoroly, které údajně Apple zneužívá v modelech iPhone 3G, 3GS, iPhone 4 a v tabletech iPad s 3G moduly. Motorola opět získala od soudu trvalé opatření, které Apple Sales International zakazuje prodej těchto dotčených přístrojů na německém trhu. Opatření se netýká modelu iPhone 4S, který používá čipset od Qualcommu – ten má s Motorolou licenční dohodu. Starší přístroje mají čipy od Infineonu (nyní vlastněného Intelem), který licenci od Motoroly nemá.

Podle výkladu firmy Apple se toto opatření vztahuje pouze na německý on-line obchod firmy, ze kterého byly v noci na pátek také dotčené produkty odstraněny. Motorola totiž očividně složila požadovanou kauci a vyžádala si naplnění soudního rozhodnutí.

Apple může v Německu nadále zmíněné přístroje prodávat ve svých Apple Storech a také prostřednictvím další distribuční sítě. Zákazníků se tedy opatření dotkne jen minimálně. I tak je krok Motoroly poměrně odvážný, protože dotčené UMTS patenty, které Apple ve zmíněných produktech zneužívá, jsou součástí standardů a firma by je měla poskytnout za takzvaných FRAND podmínek (Fair, reasonable and non-discriminatory).

Ještě v pátek odpoledne se ale produkty na stránky vrátily. Apple totiž požádal soud o odklad plnění opatření a ten mu vyhověl. Tento odklad je ale pouze dočasný a může trvat třeba jenom několik dní. Trvat ale může i podstatně déle, třeba do konce odvolacího slyšení, které by mohlo opatření zrušit. Apple totiž v pátek na základě okolností učinil Motorole nabídku na licencování zmíněných FRAND patentů. Podobnou nabídku podala firma už koncem loňského roku, ale soud ji shledal jako nedostatečnou a Motorole proto udělil souhlas s opatřením. Nová nabídka by ale mohla situaci změnit. Pozastavení opatření bude tedy trvat do té doby, dokud soud neposoudí novou nabídku firmy.

Evropská komise se dívá

Evropská komise před několika dny oficiálně zahájila vyšetřování korejského Samsungu za to, že právě FRAND patenty v soudních sporech zneužívá. Proti firmě je tak vedeno řízení kvůli porušování pravidel hospodářské soutěže. Vzhledem k tomu, že Motorola se opírá o principiálně stejné patenty, je možné, že se na ni Evropská komise také zaměří.

Rozdíly v případech Motoroly a Samsungu ale jsou. Samsung žádal kvůli zneužívání jeho ve standardech obsažených patentů o předběžné opatření, zatímco Motorola získala konečné opatření (proti kterému se ale lze odvolat) během klasického soudního sporu. Samsung navíc se svými FRAND argumenty doposud u žádného ze soudů neuspěl, Motorola naopak v Německu ano. S vymáháním opatření, které získala vloni v listopadu, ale přitom firma počkala až do nynějška. Německé soudy také už dříve uznaly, že nabídka, kterou učinil Apple Motorole kvůli licencování FRAND patentů byla nedostatečná.

Na druhou stranu některé dokumenty ukazují, že Motorola za své patenty po Apple požaduje 2,25 %, pravděpodobně z příjmů firmy. To je na FRAND licenci příliš vysoké číslo a soudy i Evropská komise tak pravděpodobně budou chtít po Motorole vysvětlení.
Nejčtenější

Toto bude pecka mezi smartphony do 10 tisíc. Konkurence se zapotí

Huawei P20 Lite

Huawei představil nový model P20 lite, který nejenom předznamenává příchod nových top modelů, ale také ukazuje, že...

Právo opravit si mobil řeší Applu a Googlu pod okny. Firmám se to nelíbí

(Ilustrační snímek)

Opravit si doma rozbitý telefon není nic snadného. Potřebujete k tomu speciální nástroje, součástky se montují natolik...KOMENTÁŘ: Nokia 8110 je výborný krok, obyčejným telefonům dává naději

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Retro Nokia 3310 se stala prodejním hitem, a i proto se nejspíš značka rozhodla to s reinkarnací zkusit znovu....

Levné androidy mají problém. Enormně roste zájem o použité iPhony

Apple iPhone 6 a iPhone 6 Plus

Nejrychleji rostoucím segmentem na trhu smartphonů nejsou cenově dostupné mobily s Androidem, ale repasované drahé...

Nokia připravuje svůj nejlepší mobil, bude to přímý soupeř iPhonů

Nokia 8 Sirocco

Novodobá Nokia sice už má špičkový model 8 Sirocco, ale chystá se ještě lepší smartphone. Ten ponese označení číslovkou...

Další z rubriky

Akvizice století se nekoná, Trump zakázal Broadcomu převzít Qualcomm

Broadcom má zájem o Qualcomm. Ten nabídku odmítl.

Americký prezident Donald Trump v pondělí podepsal výnos, kterým zakázal převzetí výrobce počítačového hardwaru...

Samsung zvyšuje náskok před Intelem. Za miliardy rozšíří výrobu pamětí

Samsung na svých linkách produkuje i moderní V-NAND pamětí

Samsung sice je největším výrobcem pamětí, svou pozici však hodlá i nadále upevňovat. Do rozšíření produkčních kapacit...

Googlu a Applu hrozí ve Francii milionové pokuty za nekalé praktiky

Ilustrační snímek

Společnosti Google a Apple čelí obvinění z použití nekalých obchodních praktik vůči francouzským začínajícím firmám a...Najdete na iDNES.cz