Motorola si s Linuxem rozumí – dva nové modely A1600 a A810

aktualizováno 
Hitem současné doby jsou mobily s dotykovým displejem, které se ovládají jen prsty. Jenže Motorola prozatím u svých linuxových komunikátorů stále vsází na dotykové pero. Přesto s těmito mobily na čínském trhu slaví úspěch.

Motorola A1600 a A810 | foto: Motorola

Motorola jako první z velkých výrobců mobilních telefonů vsadila na Linux. Zejména na čínském trhu jsou velmi populární linuxové komunikátory Motorola s dotykovým displejem.

Označení komunikátor však není přesné. Tyto přístroje nepodporují nativní aplikace, jejich schopnosti lze rozšířit pouze pomocí Javy. Ve statistikách jsou však tyto přístroje běžně řazeny mezi smartphony s otevřeným operačním systémem.

Motorola si s těmito přístroji drží velký podíl svých prodejů na čínském trhu. Čínští uživatelé hlavně oceňují dotykový displej, pomocí kterého se pohodlně zadávají čínské znaky. Linuxové komunikátory se však v minulosti prodávaly i v Německu a v současné době jsou k dostání třeba v Itálii nebo Brazílii.

Motorola A1600 – průhledný flip a A-GPS navigace

Úplnou novinku mezi linuxovými komunikátory Motorola je nástupce modelu A1200 MING. Svoji konstrukcí na něj novinka přímo navazuje, výbava je však bohatší. Design novinky vsází více na ostré hrany, elegance předchůdce nedosahuje.

Motorola A1600 Motorola A1600 Motorola A1600

I nový model má odklopný průhledný flip, který kryje displej. Ve flipu je velmi nenápadně zasazen reproduktor, od kterého vedou pouze tenké drátky. Dotykový displej je aktivní TFT a má rozlišení QVGA. Displej nabízí úhlopříčku 2,4 palce a dokáže zobrazit 262 000 barev.

Motorola A1600 Motorola A1600 Motorola A1600

K fotografování je připraven 3,2 megapixelový fotoaparát. Ten má automatické ostření a nechybí LED blesk. Nová linuxová Motorola zvládá pořizovat panoramatické záběry a dokáže „přečíst“ QR kódy a běžné vizitky.

Motorola A1600 Motorola A1600 Motorola A1600

Nechybí hudební přehrávač RealPlayer, který podporuje formáty MP3, WMA, WAV a AAC+. K dispozici je i FM rádio. Hudbu lze poslouchat přes stereofonní Bluetooth sluchátka. Video přehrávač podporuje formáty MPEG4, RM a 3GP.

Motorola A1600 Motorola A1600 Motorola A1600

Pro uložení dostatečného množství multimédií je připraven slot pro paměťové karty microSD. Paměť lze zvětšit až o 4 GB. Připojit telefon k počítači můžeme přes Bluetooth 2.0, rychlý transport multimédií obstará podpora USB 2.0.

Oproti modelu A1200 MING nechybí ve výbavě ani A-GPS navigace. K dispozici je internetový prohlížeč a e-mailový klient. Specifickou funkcí je možnost pomocí fotoaparátu naskenovat text, který vám telefon následně přeloží z čínštiny do angličtiny a naopak. Výsledek překladu telefon dokonce oznámí elektronickým hlasem. Nechybí prohlížeč kancelářských dokumentů.

Motorola A1600 s rozměry 98,9 x 53,5 x 19,6 milimetru pracuje pouze ve všech čtyřech pásmech GSM a nepodporuje sítě třetí generace UMTS. V Číně, tedy na hlavním odbytišti, totiž používají jiný standard sítí 3G. Podporovány jsou datové přenosy EDGE.

Linuxová novinka s hmotností 128 gramů používá baterii s kapacitou 930 mAh, která zaručuje výdrž v pohotovostním režimu až 180 hodin. Nepřetržitě můžeme s telefonem volat až 400 minut.

Motorola A810 Motorola A810

Motorola A810 – připravená na hudbu

Další linuxovou novinkou od Motoroly je model A810. Ten představuje zcela novou koncepci a nenavazuje na starší model E6. Telefon s klasickou konstrukcí překvapivě nabízí menší displej než model A1600, i když by se na čelní plochu vešel jistě větší.

Motorola A810 Motorola A810 Motorola A810

Aktivní TFT displej s úhlopříčkou 2,2 palce má opět rozlišení QVGA a dokáže zobrazit 262 000 barev. Fotoaparát je pouze dvoumegapixelový. Fotoaparát postrádá automatické ostření a blesk, stejně chybí funkce čtení vizitek.

Motorola A810 Motorola A810

Hudbu z hudební přehrávače lze poslouchat přes klasická sluchátka díky konektoru jack 3,5 milimetru. Podporovaný jsou hudební formáty MP3, WMA, WAV, MIDI, AAC a AMR. Nechybí FM rádio. Video přehrávač podporuje formáty MPEG4, 3GP a H.263.

Motorola A810 Motorola A810

Vestavěnou paměť můžeme rozšířit pomocí paměťových karet microSD. Na rozdíl o modelu A1600 ale pouze o 2 GB. Připojit telefon k počítači lze přes Bluetooth nebo pomocí datového kabelu (USB 2.0). Stejně jako v případě modelu A1600 i Motorola A810 postrádá wi-fi.

Motorola A810 Motorola A810 Motorola A810

Motorola A810 pracuje pouze ve třech pásmech GSM (900/1800/1900 MHz), podpora datových přenosů EDGE ale nechybí. Linuxová novinka je vybavena internetovým prohlížečem Opera 8.5. K dispozici je e-mailový klient.

Motorola A810 Motorola A810

Telefon s rozměry 105 x 51 x 14 milimetrů váží rovných 100 gramů. S Li-Ion baterií s kapacitou 910 mAh telefon vydrží na příjmu až 170 hodin. Hovorový čas dosahuje 310 minut. Nová Motorola A810 se bude nabízet v bílém a v černém barevném provedení.

Autor:


Nejčtenější

Huawei Mate 20 Pro může být nový král smartphonů. Nechybí mu vůbec nic

Huawei Mate20 Pro

Špičkový Huawei Mate 20 Pro se stal jedním z nejvybavenějších smartphonů na trhu. Jak jsme si mohli již krátce...

Nedívejte se na zabavené iPhony, zablokují se, radí odborníci policistům

iPhone XS Max

Podle instrukcí forenzní firmy Elcomsoft pro americkou policii je vhodné, aby se policisté nedívali zpříma na nové...Na českém trhu se objeví nová značka smartphonů, budou líbivé a levné

Smartphone UMIDIGI Z2

Na český trh zavítá nová značka UMIDIGI, která nabídne hned tři levnější smartphony. Budou mít zajímavou výbavu i...

Megapřehled: srovnali jsme nový iPhone XS Max s hlavními rivaly

iPhone XS Max

Apple s novou generací iPhonů opět přepisuje cenové zvyklosti, za vrcholné verze dáte přes čtyřicet tisíc korun....

Nové Apple Watch popletla změna času. Zůstaly viset ve smyčce

Apple Watch Series 4 v Austrálii popletla změna času

Austrálie v uplynulém víkendu přešla na letní čas, což obyvatele kontinentu oloupilo o hodinu spánku. To však nebyla...

Další z rubriky

Na nový Android si počkáme. Dva výrobci uvedli jeho dostupnost

Motorola Moto Z3 Play

Distribuce nových verzí systému Android je jeho Achillovou patou. Než se nová verze dostane do smartphonů, tak to trvá...

Toto je první 5G smartphone. A je to úplně jedno

Motorola Moto Mod 5G

Na stánku Motoroly na veletrhu IFA v Berlíně jsme si mohli zběžně prohlédnout technickou novinku, kterou slavná značka...

Výřez a čistý Android. Motorola má upatlaný trendy smartphone

Motorola One

Americká značka Motorola v rukou čínského Lenova se pochlubila dvěma novými smartphony s čistým Androidem. Jeden z...Najdete na iDNES.cz