Motorola se vrátila s mobilem naruby a několika smartphony

aktualizováno 
Dva tři roky o ní v Evropě nebylo vidu ani slechu, snad jedině, že se mílovými kroky blíží ke krachu. Jenže přišel jeden úspěšný model a dlouho plánovaná nová koncepce se Motorole začíná vyplácet. Některé novinky jsou ale poněkud zvláštní.

Zajímavě koncipovaný messanger je určený jen pro americký trh | foto: Mobil.iDNES.cz

Obratem k lepším zítřkům je u Motoroly smartphone Droid, v Evropě prodávaný pod označením Milestone. Telefon jsme vám v minulých dnech podrobně představili v recenzi a proto jsme se na veletrhu v Barceloně vrhli na další novinky tradiční americké značky.

Motorola na barcelonském veltrhu MWC 2010

Jedinou úplnou novinkou, kterou si Motorola pro barcelonský veletrh připravila, je model Quench. Smartphone s operačním systémem Android starší varianty 1.5 výrobce vylepšil o nadstavbu Motoblur, tedy jakési firemní prostředí, které přístroj odliší od stále se rozrůstající tuctové androidí produkce.

Motorola na barcelonském veltrhu MWC 2010Motorola na barcelonském veltrhu MWC 2010Motorola na barcelonském veltrhu MWC 2010Motorola na barcelonském veltrhu MWC 2010Motorola na barcelonském veltrhu MWC 2010

Motoblur přehlédnout nelze, zaplavilo pohotovostní režimy displeje hromadou widgetů, které umožňují okamžitou komunikaci nebo přímý přístup k nejrůznějším službám. Potud nic nového, jenže widgety Motobluru jsou po grafické stránce docela velké a lze díky nim výrazně omezit vcházení do hlubších položek menu telefonu. Na druhou stranu plochu zaplní téměř dokonale, na což si bude třeba zvyknout.

Motorola na barcelonském veltrhu MWC 2010Motorola na barcelonském veltrhu MWC 2010

Zajímavostí modelu Quench je klávesnice Swype, tedy jakási variace na prediktivní slovník, ale pro dotykový displej a psaní gesty. I zde platí, že si na tento netradiční způsob bude třeba zvyknout, ale první dojmy nejsou špatné. Jenže něco jiného je krátká demonstrace na výstavišti a něco jiného pak pravidelné používání v praxi. Ale v každém případě se již těšíme, až tento nový způsob psaní pořádně proklepneme.

Design Quenche nás moc nenadchl. Zaoblený telefon má v poměru ke své velikosti poměrně malý displej a oproti konkurenci vypadá jako levnější a hůře vybavený model. Tento nepoměr je patrný i na produktových fotografiích výrobce, v reálu je ale ještě výraznější. Pokud ale výrobce dodrží cenu v přepočtu okolo 8000 korun, mohla by si novinka Motoroly příznivce získat.

Motorola na barcelonském veltrhu MWC 2010

Pro nás byla novinkou i Motorola Backflip, která se ale v USA již nějaký ten pátek prodává. Bez mučení přiznáváme, že nic podobného jsme nikdy neviděli a že nám smysl tohoto zařízení unikl. To, co nám přišlo zajímavé na papíře při loňském představení, je v praxi velmi obtížně využitelné a je to natolik odlišné od čehokoliv na trhu, že pochybujeme o úspěchu koncepce u běžných spotřebitelů.

Motorola na barcelonském veltrhu MWC 2010Motorola na barcelonském veltrhu MWC 2010Motorola na barcelonském veltrhu MWC 2010Motorola na barcelonském veltrhu MWC 2010Motorola na barcelonském veltrhu MWC 2010

Motorola tvrdí, že řešení zvolila kvůli tomu, aby klávesnice dostala maximum prostoru a psaní na ní bylo co nejpohodlnější. Pravda, klávesnice je rozměrná a má tlačítka vhodná i pro silnější prsty, ale zažili jsme i pohodlnější v menších telefonech.

A co že je na Backflipu tak zvláštního? Je to rozevírací komunikátor, typově podobný starým komunikátorům od Nokie. Jenže klávesnice není uvnitř a telefon nemá dva displeje. U BackFlipu je prostě všechno obráceně. Uvnitř otevřeného telefonu není v podstatě nic, tedy na pohled určitě. Displej je na horní vnější části, klávesnice na vnější spodní části. Zvláštnost konstrukce ale vynikne u zavřeného telefonu. Vepředu je velký dotykový displej, na zadní pak klávesnice. A v ní se třeba v rohu krčí objektiv fotoaparátu.

S otevřeným přístrojem se pracuje docela dobře, ani u zavřeného není problém ovládat dotykový displej, ale klávesnice v dlani je prostě nezvyk. Navíc v otevřeném stavu má telefon ještě jeden zcela nezvyklý prvek, kterým je ovládací ploška. Ta je uvnitř telefonu, tedy pod displejem. Takže chytnete telefon do obou rukou a ukazováky můžete naslepo jezdit po plošce. Je to opravdu zvláštní a při krátkém zkoušení jsme tímto způsobem telefon neovládli. Ale praxe je velký kouzelník a jistě pomůže, aby se absolutně originální BackFlip majiteli podvolil.

Motorola na barcelonském veltrhu MWC 2010

Motorola se v Barceloně chlubila i svými dalšími modely, které jsou určeny výhradně pro americký nebo korejský trh. K vidění tak byl třeba osmimegapixelový fotomobil XT720 Roi pro americký trh. Všechna zařízení jsou ale jen další variantou na téma Android, dotykový displej o různé úhlopříčce a sem tam prostředí Motoblur. Uvidíme, které z modelů se dostanou i na evropský trh.

Motorola na barcelonském veltrhu MWC 2010Motorola na barcelonském veltrhu MWC 2010Motorola na barcelonském veltrhu MWC 2010Motorola na barcelonském veltrhu MWC 2010Motorola na barcelonském veltrhu MWC 2010


Nejčtenější

GLOSA: Proč je iPhone XS Max jednoduše nejlepší smartphone na světě

iPhone XS Max

Každý rok patří iPhony na špičku aktuální produkce a u nového modelu XS Max tomu není jinak. A to i přesto, že v...

Tomu říkáme omluva. Výrobce dá za zpoždění objednávek druhý mobil zdarma

RED Hydrogen One

Výrobce profesionální fototechniky RED bude mít brzy na trhu i vlastní smartphone. Sliboval jej ve dvou verzích, zatím...Honor bude mít smartphony se slevou 80 procent. Ale jen v pátek po obědě

Fronta na zlevněné smartphony Xiaomi na Černém Mostě

Honor se rozhodl okopírovat prodejní strategii Xiaomi. A tak s otevřením svého prvního prodejního stánku v obchodním...

Na českém trhu se objeví nová značka smartphonů, budou líbivé a levné

Smartphone UMIDIGI Z2

Na český trh zavítá nová značka UMIDIGI, která nabídne hned tři levnější smartphony. Budou mít zajímavou výbavu i...

Tři roky a tak obrovský skok. Porovnání fotoaparátu iPhonu SE a XS Max

Posunem si prošel i fotoaparát. iPhone SE měl v roce 2016 stejný foťák jako typ...

Fotoaparáty v mobilních telefonech v posledních letech dělají mílové pokroky. Mezi fotomobily patřily iPhony vždy na...

Další z rubriky

Vykrojeným displejem předběhl iPhone X o 11 let, dnes stojí pár stovek

Apple iPhone X přinesl do světa mobilních telefonů vykrojený displej. Ale není...

Apple iPhone X přinesl do světa mobilních telefonů vykrojený displej. Ale není to první mobilní telefon s takovým...

Motorola slaví. Před 45 lety uskutečnila svůj první mobilní hovor

"Baterie vydržela dvacet minut, ale mobil jste po tu dobu u ucha beztak...

V úterý si připomínáme jeden z nejzásadnějších milníků mobilní historie. Psal se 3. duben 1973, když inženýr...

Modulární motorola vyspěla. Sleduje trendy a má modernější výbavu

Motorola Moto Z3 Play

Motorola zůstala i v případě třetí generace modelu Moto Z Play věrná modulární koncepci, vrcholná řada si tak stále...Najdete na iDNES.cz