Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Modrozubý komfort za rozumnou cenu

aktualizováno 
V našem nepravidelném seriálu testování sluchátek pracujících s mobilním telefonem díky bezdrátové technologii Bluetooth vám dnes představujeme dva klasické modely s mikrofonem na prodloužené nožičce. Sluchátka mají moderní design a hlavně se dají pořídit za přijatelnou cenu.

Pokud vlastníte mobilní telefon, který má v sobě vestavěný bluetooth čip, a toužíte po bezpečné a pohodlné komunikaci, můžete si vybrat z celé řady bluetooth sluchátek. Na trhu jich dnes je již poměrně slušná nabídka, od drahých miniaturních aparátů s velkým dosahem, které detekují hlas z lícních kůstek, až po větší sluchátka za přijatelnou cenu. Dnes vám ukážeme dvě bondovky spadající do druhé kategorie, jedno od firmy Wicos, druhé od známé společnosti Bluetake.

Jako první vám představíme designově velmi vyšperkované sluchátko od firmy Wicos s označení 201. Jedná se o klasickou bondovku s oboustranným uchycením, v jejíž horní části je z přední strany ovládací tlačítko a proti němu reproduktor. Na vysunuté nožičce, která vám při nasazení sluchátka směřuje k ústům, se nachází mikrofon. Na první pohled všechny bondovky tohoto typu připomínají elektrický kartáček na zuby, ale na uchu nepůsobí nijak neesteticky, hodně připomínají moderní mikrofony konferenciérů televizních estrád a komentátorů sportovních přenosů. Spárování handsfree s mobilním telefonem, PDA nebo jiným zařízením, které umožňuje odposlech, je jednoduché a dokáže jej i ten, kdo má s modrými zuby jen pramalé zkušenosti.

Bluetooth Headset Bluetooth Headset

Jako první krok musíte v menu telefonu vybrat konfiguraci bluetooth. Některé mobily mají speciální položku pro nastavení bezdrátových handsfree (například Philips 820), nejčastěji ale vše nastavujete v základní konfiguraci Bluetooth. Nové zařízení přidáte tak, že v telefonu zadáte "přidat nové zařízení" a na sluchátku přidržíte jediné multifunkční tlačítko (najdete jej na vrchní ploše přístroje) po dobu šesti vteřin, dokud nezačnou dvě vestavěné diody, červená a zelená, střídavě blikat. Telefon by měl po chvíli najít nové zařízení a požádá vás o kód, který je standardně nastaven na 0000 (samozřejmě si kód můžete změnit). Proběhne-li spárování úspěšně, na displeji telefonu se objeví název nového zařízení a na sluchátku začne blikat červená dioda. Po spárování již můžete pohodlnou bondovku hned používat, její ovládání plně obstarává multifunkční tlačítko, kterým se sluchátko zapne i vypne a rovněž jím přijmete hovor. Pouze pro ovládání hlasitosti slouží miniaturní tlačítko na boku přístroje.  

Bluetooth Headset Bluetooth Headset 

S handsfree je dodávána stolní nabíječka s diodou, která oznamuje nabíjení přístroje. Samotné nabíjení trvá zhruba 90 minut. Sluchátko se nasazuje jednoduchým odklopením klipsu a jeho pevným zasazením za ucho. Výhodou tohoto typu sluchátka je použitý materiál na závěsném klipsu, jeho pružnost je dobře vyladěna, takže sluchátko na uchu snesete i po déle trvající jízdu autem nebo chůzi, přičemž vám ale bondovka z ucha jen tak nespadne.  

Výrobcem avizovaný dosah sluchátka je do 10 metrů ve volném prostoru a hodnoty plynoucí z našeho měření se od něj příliš neodchylují. Pro znalce ještě chybí dodat několik technických údajů: sluchátko Wicos váží 22 gramů, podporuje Bluetooth 1.1, je poháněno baterií typu Li-Pol 2,7 V, která vydrží až dvě hodiny nepřetržitého hovoru a 72 hodin v pohotovostním režimu.

Druhé sluchátko vyrábí firma Bluetake, která do bezdrátového mobilního světa přivedla již celou řadu modrozubých přístrojů. Handsfree s označením BT400 je černé a platí o něm téměř stejná charakteristika jako o sluchátku Wicos 201. Ovládací tlačítko na této bondovce musíte hledat na vrcholu přístroje, stejným posuvným tlačítkem rovněž regulujete hlasitost.

Bluetooth Headset Bluetooth Headset

Postup párování sluchátka BT400 je naprosto shodný s výše uvedeným popisem, spárování je jednoduché, nemělo by být pro nikoho žádným problémem. Pokud se ptáte po rozdílech mezi oběma typy bondovek, nejvýraznější je určitě v designu, navíc sluchátko od firmy Bluetake má o zhruba dva metry menší dosah. Výrobce uvádí, že pro klidný a nerušený hovor se nesmíte se sluchátkem vzdálit na více než 10 metrů od telefonu, podle našich zkušeností je dobré být nejdále na osm metrů, při delší vzdálenosti se již hovor začíná pozvolně vytrácet. Příchozí hovor přijmete opět stiskem třícestného tlačítka. V případě, že váš telefon podporuje funkci hlasového vytáčení, můžete hlasovou volbu provést přímo bondovkou, a to jednoduše po dvojitém stisku jejího tlačítka.

Obě sluchátka jsou jistě rozumnou investicí do zařízení, které vaše telefonování maximálně zpohodlní. Shodná cena obou handsfree, zhruba tři a půl tisíce korun, jen napovídá, že se jedná o opravdu velmi podobná sluchátka, vybírat mezi nimi bude nejvhodnější podle designu. Stačí si jen vybrat to, které se vám líbí víc.

Za zapůjčení testovaných produktů děkujeme firmě Bluetooth-shop, kde si můžete sluchátka koupit za 3490 korun. 

Autor:


Nejčtenější

Stáhli si nahrávač hovorů, teď jim útočníci mohou vysát bankovní účty

Ilustrační snímek

Aplikace pro nahrávání hovorů QRecorder může být po aktualizaci zavirovaná. Útočník se tak může dostat k bankovním...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...

Za hodně peněz hodně muziky. Recenze vrcholného iPhonu XS Max

iPhone XS Max

Apple slavil v loňském roce výročí deseti let od uvedení svého prvního smartphonu. Proto připravil zcela nový přístroj,...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Další z rubriky

Úředníci budou mít v Rusku svou mobilní síť včetně rychlých dat

Moskevský Kreml

Do roku 2024 by mělo Rusko mít speciální mobilní síť určenou výhradně pro potřeby státních úřadů. V pondělí se na tom...

Nejvíce chytrých hodinek prodá Apple. Nejčastěji staré modely

Watch Series 3 jako první hodinky od Applu nabídly LTE modem

Apple vkročil do segmentu chytrých hodinek před čtyřmi lety a dnes mu jednoznačně kraluje. Jeho nadvláda pokračovala i...

Smartphonová válka přinese bláznivý říjen. Tyto novinky budou stát za to

Podoba Huawei Mate 20 Pro

Na rozdíl od předchozích let bude podzim bohatý na novinky. Na trhu panuje válka, a tak výrobci musí představovat nové...

Najdete na iDNES.cz