Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mobipocket Reader 4.0 pro EPOC32

Před časem vyšel na Palmare článek o freewarovém prohlížeči elektronických knih pro kapesní počítače, tehdy se ovšem týkal pouze Palmu a Windows CE. Nedávno byla konečně uvolněna verze i pro EPOC32, jejíž recenzi vám nyní přinášíme.

Na rozdíl od předchozího softwarového prohlížeče elektronických knih E-Book Reader je Mobipocket Reader 4.0 zdarma. Instalační SIS archiv má cca 500 KB, nejprve si ale musíte stáhnout a nainstalovat doplňkové utility pro Windows, jinak těžko SIS archiv z EXE souboru dostanete. Instalace z prostředí Windows (ve spolupráci s PsiWin) je ostatně plně automatická a nemusíte si tak dělat příliš starostí s tím, jak prohlížeč do Psionu nainstalovat. Samotný Mobipocket Reader 4.0 je určen pro Psion Series 5/5mx, Ericsson MC218, Revo, Series 7/netBook a kompatibilní kapesní počítače.





Hned na úvod popisu Mobipocket Readeru 4.0 bohužel musím konstatovat, že verze pro EPOC32 je pouze slabším odvarem verze pro PocketPC a Palm (což ostatně bylo částečně popsáno už v předchozím článku o Mobipocket Readeru) a nenabízí takové možnosti, jaké nabízejí verze programu pro jmenované kapesní počítače. Oproti E-Booku je Mobipocket Reader také znatelně pomalejší, což se projevuje zejména v rychlosti otevírání elektronických knih, přesouvání mezi jednotlivými stránkami u dlouhých dokumentů a několika dalších (naštěstí zanedbatelných) maličkostech. Samotný prohlížeč se od verze 3.0 příliš nezměnil, stále tedy umí prohlížet e-knihy a vlastně i libovolné další textové dokumenty v podporovaných formátech (mimo nativního formátu Mobipocket Readeru, respektive Mobipocket je to ještě Aportis alias PalmDOC, TXT a HTML v té nejprimitivnější podobě, ovšem s podporou odkazů) v klasickém dvousloupcovém zobrazení plus zobrazení ve fullscreen módu, vytvářet bookmarky, vyhledávat textové řetězce, přecházet mezi stránkami a další běžné věci. Možnosti kolem nastavení prostředí "čtečky" jsou ale bohužel minimální, nelze tedy přímo měnit rozestupy řádků, nastavit vhodné scrollování, a dokonce ani aktivovat nějaký jiný řez písma než standardní fonty Arial, Times a Courier v řezu Normal a několika velikostech (tedy žádné tučné písmo, kurzíva apod.).

Mobipocket Reader je komplexní systém prohlížeče elektronických knih, který se ale v řadě funkcí spoléhá na tzv. Mobipocket WebCompanion, což není nic jiného než doplňkový program pro PC, Mac, Linux atd. (podle toho, pro jaký operační systém je Mobipocket Reader k dispozici). WebCompanion zprostředkuje zbývající funkce, které už nejsou v samotném Mobipocket Readeru integrovány, jako je stahování knih a dalších typů elektronických publikací po internetu a jejich synchronizaci s kapesním počítačem, správu vašeho konta s e-knihami na serveru Mobipocket.com a další věci související s přenosem dat.



Čím se tedy Mobipocket Reader 4.0 vlastně liší od E-Booku a dalších prohlížečů elektronických knih? Možností katalogizace knih a dokumentů nalézajících se v paměti či na paměťové kartě. Můžete si tedy vytvořit libovolný počet kategorií a "virtuálně" si setřídit knihy (které program po startu sám vyhledá na v RAM a na CF kartě) a další dokumenty podle potřeby (jejich umístění v RAM či CF kartě se pochopitelně nemění). Bohužel práce s rozsáhlejším seznamem publikací a dokumentů je vzhledem k nepříliš vysoké rychlosti dost nepohodlná, zvláště v případě, že potřebujete Mobipocket Reader ukončit a opětovně spustit - například na Revu, kde je obvykle zoufalý nedostatek paměťového prostoru - reinicializace a opětovné prohledání paměti a případně CF karty totiž trvá několik desítek vteřin.





Ve srovnání s E-Bookem je Mobipocket Reader sice možná o něco komfortnější a nabízí i jednoduchou správu elektronických knih včetně jejich kategorizace a několika dalších zajímavých funkcí, je ale o něco pomalejší (někdy je to vidět víc, někdy méně) a nabízí jen základní fonty EPOCu bez možnosti zobrazení tučných řezů v rozumné a dobře čitelné velikosti, také zabrané místo v paměti kapesního počítače není zrovna zanedbatelné. Výhodou programu je ale jeho nulová cena a kompatibilita s oběma na Psionu nejpoužívanějšími formáty elektronických knih. Používání Mobipocket Readeru je otázkou zvyku - pokud ještě nemáte žádný prohlížeč elektronických knih "zažitý", vyzkoušejte si jak Mobipocket Reader, tak i E-Book a sami poznáte, který z viewerů vám bude lépe vyhovovat.


3 - nápad, inovace, užitek
4 - dokumentace, nápověda
4 - grafické zpracování
3 - rychlost, stabilita
5 - poměr cena/výkon
CELKOVÉ HODNOCENÍ
+ celkově sice pomalejší, ale stále poměrně slušný prohlížeč elektronických knih, jehož výhodou je nulová cena a relativní univerzálnost použití při prohlížení několika typů dokumentů
- oproti avizovaným novinkám verze 4.0 jich v EPOC32 verzi dost chybí, relativní pomalost programu

  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Doma si natáhnete neviditelné kabely k internetu. Huawei ukázal inovace

17. dubna 2024

Huawei na každoroční roadshow ukázal v Praze své inovace pro letošní rok. Vedle průmyslových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K mobilu teď dostanete televizi zdarma a levnější jsou také iPhony

16. dubna 2024,  aktualizováno  10:12

Výrobci mobilních telefonů se už zase začínají předhánět ve výhodných nabídkách. Přímé slevy jsou...

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Možná s nenápadnou výbavou, ale je to poctivě postavená stylovka

22. dubna 2024

Oppo se v kontextu dalších čínských výrobců prezentuje jako prémiová značka. Rozhodně se nesnaží o...

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...