Mobil má podle statistik už 185 tisíc Severokorejců.

Mobil má podle statistik už 185 tisíc Severokorejců. | foto: ČTK

Mobily v komunistické Koreji zažívají boom. Mají je desetitisíce obyvatel

  • 46
Navzdory hladomoru a nedostatečné životní úrovni se mobilům v komunistické Severní Koreji daří. Svůj telefon má už 185 tisíc obyvatel.

V polovině roku měl jediný korejský mobilní operátor Koryolink 184 531 zákazníků. Velký nárůst mobilních uživatelů je důsledkem rozšíření sítě do menších měst mimo metropoli Pchjongjang.

K mobilním službám má podle zástupců telekomunikační společnosti přístup až šedesát procent severokorejských obyvatel. V zemi, kde žije zhruba 23 milionů lidí, ovšem panuje hladomor a většina obyvatel žije pod hranicí chudoby a bídy. Mobil si tedy mohou pořídit jen "vyvolení".

Hitem je z logických důvodů především mezi vládními představiteli. Ačkoliv povolení vlastnit mobilní telefon platí pro všechny, běžní občané si ho kvůli vysokým cenám dovolit stále nemohou. Lidé musí pro aktivaci nové SIM karty zaplatit částku ekvivalentní 250 americkým dolarům, tedy v přepočtu přibližně pět tisíc korun. Na to ovšem většina obyvatel spoří měsíce.

Pokud si na telefon průměrný Severokorejec našetří, omezují ho nejrůznější pravidla. Nesmí například telefonovat do zahraničí, nebo dokonce ani mimo město, ve kterém žije. Mobilní sítě navíc nejsou dostupné ve městech poblíž jihokorejské hranice.

Mobilní síť Koryolink vlastní egyptská společnost Orascom Telecom. Je vůbec první zahraniční telekomunikační společností, která kdy v historii směla do KLDR investovat. Ke konci roku 2008 v komunistické zemi dokonce spustila svou 3G síť.


Témata: chudoba