Mobily proti foťákům na ostří nože. Mohou zvítězit?

  • 68
Mobilní telefony se stále agresivněji tlačí mezi digitální kompaktní fotoaparáty. Umí skoro všechno a navíc fotí. Mají uživatelé vůbec důvod kupovat samostatný fotoaparát? Zatím ano a vše nasvědčuje tomu, že to tak ještě dlouho zůstane.

Kvalita fotografií pořízených mobilními telefony rychle roste. Stále častěji se tak vynořuje otázka, zda mají klasické digitální kompakty ještě nějakou budoucnost.

Kompaktní fotoaparáty začaly ztrácet náskok nejprve u fyzického rozlišení snímacích čipů. U telefonů se však pomalu zlepšuje i použitá optika.

Oproti fotoaparátům se telefon umí spojit se světem. Fotky se z něj dají odeslat známým nebo publikovat v internetovém deníčku. Podobných aplikací se pro fotomobily objevuje stále více a právě ty by mohly jednou souboj mezi digitálním kompaktem a fotomobilem rozhodnout. - více zde

Pohotovost a spojení se světem

Když udělá dítě na procházce první samostatné krůčky, nemusí mít jeho rodiče digitál zrovna u sebe. Mobilní telefony ale bereme všude, a tak se rychle staly neocenitelnými pomocníky právě při  focení nečekaných událostí.

Ani namátkový fotograf se ovšem zatím svého kompaktu nevzdá ve chvíli, kdy ví, že bude co fotit. Objevily se dokonce i studie, podle nichž první rozmazané fotky z mobilu budí u uživatelů zájem o pořízení kvalitnějšího digitálního fotoaparátu.

Posunout mobilní telefon o něco výš, aby dokázal dělat slušné fotky i v horších než ideálních podmínkách, vybavit jej o automatické ostření a optický zoom ovšem nemusí být tak snadné, jak se může na první pohled zdát.

Největším nepřítelem je prostor

Největším nepřítelem kvalitních fotoaparátů v mobilech je prostor. Celý svět dnes šílí po supertenkých mobilech, do kterých se stěží vtěsnávají i obyčejné fotomoduly. O pohyblivých členech optického zoomu pak nemůže být ani řeč. Alespoň ne za ceny, jaké jsou spotřebitelé ochotni platit.

Jess Lee z firmy OmniVision, která fotogarfické čipy vyrábí, v rozhovoru pro server eeTimes také upozornil, že na rozdíl od klasických foťáků musí fotografická jednotka v mobilu zabírat v průměru dvacetkrát méně místa. Protože fotoaparát je u mobilu jen jednou z mnoha součástek, musí také ve výsledku stát přibližně dvacetkrát méně. Takové bariéry se někde projevit musí. 

Fotky z mobilů tak uživatelé vnímají zejména jako vzpomínky a málokdo se vůbec pokusí fotky někde vytisknout. Výrobci tiskáren doufají, že je otázkou času, než se to uživatelé naučí. Podle průzkumů ale tisk mobilních fotek většinu současných uživatelů vůbec nezajímá.

Megapixely problém fotomobilů neřeší

Megapixelové závody se nevyhnuly klasickým kompaktům a už dnes je jasné, že u mobilů to nebude jinak. I když na jejich počet uživatelé dobře slyší, tak počet pixelů kvalitní fotky nedělá. U mobilů, které kladou extrémní nároky na celkové rozměry výsledných modulů, to dokonce může být právě naopak.

Agentura FutureImage ve své studii uvádí, že zmenšování velikosti jednotlivých pixelů pod 2 mikrony způsobuje problémy s citlivostí na světlo a s tím přibývá u fotografií šum. Jejich výsledná kvalita tak klesá.

Ani ideální čip navíc nedokáže zajistit kvalitní fotografie, pokud nemá přístroj kvalitní optiku nebo je sejmutý obraz špatně zpracován.

Pro fotomoduly jsou přitom charakteristické miniaturní, fixní plastové čočky. Rutie Adar ze společnosti TransChip upozorňuje, že všechny objekty bližší než 60 cm nebo vdálenější než 20 metrů jsou pak ve výsledku rozmazané, pokud nemá fotoaparát integrovaný systém automatického ostření. Ten se sice u některých fotomobilů začíná objevovat, stále je však výsadou těch dražších.

Optický zoom není ideální

Také optický zoom se už u prvních mobilů objevil, ale nejspíš se masovou záležitostí nestane. Pohyblivé členy s sebou přinášejí vysokou citlivost na fyzické poškození způsobené například pádem.

Mobily přitom potřebují vydržet větší zátěž než klasické digitály. Zákazníci s nimi nezacházejí příliš šetrně a procházejí i náročnějšími testy, při kterých se nechávají vzorky padat z výšky 1,5 metru. Digitál může být o poznání křehčí.

Hardwarový výkon nezbytný pro kvalitní zpracování obrazu se na výsledné kvalitě podílí samozřejmě také, ale jeho dosažení se ve světle ostatních překážek jeví jako docela snadné. Projeví se jen na ceně. 

Kam směřuje vývoj?

Přes všechny logické argumenty nelze jednoznačně rozhodnout, že základní kompakty si své místo na slunci udrží na vždy. Od určité urovně kvality a výbavy už běžní spotřebitelé nedokáží tak snadno rozpoznat ve výsledcích rozdíl a výhody fotomobilů pak mohou digitály převážit.

Jestli někdy kvalita mobilních fotek stoupne tak vysoko, že příplatek za samostatný fotoaparát už nebude mít pro většinu běžných uživatelů smysl, je zatím ve hvězdách. Srovnání fotografií pořízených jedním z nových fotomobilů a několik let starého digitálu se stejným rozlišením ovšem ukazuje, že za pár sezón už to opravdu nemusí být jen takové hračky.

Kompaktní fotoaparát Mobilní telefon

,