Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mobily přinesou internetové odkazy v reálném světě

Dovedete si představit, že byste uprostřed lesa nebo města nechali na nějaké lampě pověšený lístek se vzkazem kamarádovi? Nebo snad chcete, aby lidi dívající se na sídlo vaší firmy věděli, kde najdou vaše internetové stránky? Není nic snazšího. Právě propojení reálného a virtuálního světa umožní technologie Websigns, kterou vyvinuli technici společnosti Hawlett Packard.

Jak ukazují moderní sci-fi romány, lidé sní o době, kdy budou reálný a virtuální svět co nejtěsněji propojeny. Přestože se oba zatím nepřekrývají, není daleko chvíle, kdy bude možné přiložit internetové stránce reálnou adresu. Představte si, že stojíte uprostřed náměstí se svým telefonem v ruce, a jak se rozhlížíte, na displeji se objevují internetové adresy podniků a institucí, na které se právě díváte. Jakkoliv směle může tato vize vypadat, ve skutečnosti dokonce již funguje. Systém navržený a testovaný vývojáři z výzkumného centra Cooltown, patřícího společnosti Hawlett Packard, dokáže právě tohle za pomoci mobilního telefonu nebo PDA se zabudovaným přijímačem GPS (Global Positioning System) a kompasem.

Projekt takzvaných Websigns (webcedulí) se snaží propojit místa ve skutečném světě s internetovými stránkami. Výsledkem je technologie, která umožní lidem při pohledu na svůj kapesní počítač nebo mobil zjistit, zda nemá nějaké místo nebo budova, na které se právě dívají, nějakou svou internetovou stránku. Když se tedy návštěvník Prahy podívá ze spodní části Václavského náměstí na Národní muzeum, uvidí hned na svém PDA odkaz na webovou adresu této instituce. Hned tedy zjistí, na co se právě dívá, jestli je zrovna otevřeno a zda se koná nějaká zvláštní výstava.

Websigns

Jak se spojí realita a virtualita

Systém webcedulí je založen na kombinaci GPS, magnetometru (elektronický kompas) a aplikaci CTNotes, která je napsaná v různých programovacích jazycích, a lze ji tedy používat na téměř všech nejrozšířenějších platformách kapesních počítačů. Existuje i verze v jazyce Java, která je ideální pro mobilní telefony (dnes již Javu podporují například Motorola Accommpli 008, Siemens SL45i, Nokia 9210 a další). Poslední nezbytnou součástí, se kterou ovšem uživatel nepřijde přímo do styku, je server, na kterém se nacházejí databáze webcedulí se všemi potřebnými údaji.

Program CTNotes, spuštěný na mobilním telefonu uživatele, průběžně sleduje za pomoci informací z GPS přijímače pozici přístroje. V paměti přístroje pochopitelně není možné držet informace o všech existujících webcedulích. Proto je prostor rozdělen do jednotlivých lokalit, z nichž každá má svou databázi internetových adres s reálnými souřadnicemi. Jakmile se tedy majitel mobilního telefonu přesune do nové lokality, CTNotes vymaže paměť a nahraje novou databázi (ze serveru, ideálně pomocí GPRS nebo jiné technologie packetově orientovaného přenosu dat).

Websigns
Prototyp desky obsahující všechny potřebné součástky, především GPS a magnetometr

Když se potom chce uživatel „rozhlédnout“, stačí mu aktivovat aplikaci na displeji a nasměrovat telefon shodně se svým pohledem. Za pomocí přesné pozice získané z GPS a směru pohledu, který prozradí magnetometr, určí program CTNotes, které webcedule máte v dohledu. Ty se vám následně zobrazí na displeji telefonu. Když se otáčíte, mění se průběžně i zobrazené odkazy.

Z pohledu zadavatele

Jestliže je ovládání na straně běžného uživatele snadné, pak z pohledu zadavatele webcedule není celý systém o mnoho složitější. Do databáze totiž stačí zadat pět položek, na jejichž základě pak bude cedule zobrazována na telefonech a počítačích uživatelů. První je název objektu, tedy vlastně text samotné vývěsky. Dále je třeba zadat internetovou adresu, která bude s touto cedulí asociovaná. Nakonec zbývají už jen informace o pozici objektu, tedy zeměpisná šířka a délka a takzvaný dohled. Jde o vzdálenost, do které se bude webcedule na přístrojích zobrazovat, jestliže se na ni namíří.

Vývojáři v současnosti pracují na dalších vylepšeních, přičemž tím prvním a především nejdůležitějším je přidání položky kategorie objektu. Tato volba by měla pomoci roztřídit webcedule do různých oborů, jako restaurace, památky, firmy, osobní vzkazy a podobně. Když se totiž tato technologie uchytí a rozšíří, bude každý uživatel potřebovat nějaký filtr, aby se mu nezobrazovaly všechny cedule a neznemožňovaly mu tak najít to, co právě potřebuje.

Websigns
Formulář pro zadávání nových Websigns

Vedoucí projektu Websigns Salil Pradhan se chlubí kromě jiného především nově sestaveným jazykem WsML pro práci s databází webcedulí, založeným na XML (používaný při tvorbě internetových stánek). Jazyk WsML je prý velmi jednoduchý a práce s ním je tedy nepříliš náročná na paměť a výkon. Díky tomu by měla aplikace CTNotes fungovat na běžných kapesních počítačích a dokonce i mobilních telefonech.

Umí to i jiní

Technologie vyvynutá techniky v Cooltownu ovšem není jediná, která řeší podobné zadání. Mnohem jednoduší, ovšem také již dávno fungující, je například Cell Broadcast v sítích GSM. Tato služba umožňuje přiřadit každé buňce v mobilní síti určitý text, který se zobrazí na displeji mobilního telefonu, jež se k té které buňce přihlásí. To je ovšem také vše, co lze tímto způsobem dokázat – nelze tedy uživatele informovat o konkrétních objektech, navíc nelze přímo navázat odkaz na další detailní informace. Výhodou ovšem je, že funguje na téměř kterémkoliv mobilním telefonu bez dalších úprav. Někdy přesnější je řešení pomocí lokalizace za pomoci sítě GSM (přesnost na několik desítek často stovek metrů, mimo město i kilometrů), které však stále nelze srovnávat s GPS (přesné do deseti metrů). Poslední variantou v mobilních sítích jsou wapoví průvodci, kteří však vyžadují ruční zadání polohy. Dokáží ovšem do informací zabudovat aktivní odkaz na jiné stránky (WAPové).

Dalším konkurentem webcedulí je technologie blízké budoucnosti, která se stává současností již dnes – bluetooth. Podobného efektu „nápisů ve  vzduchu“ lze totiž dosáhnout i naprosto jinak než globálním řešením pomocí lokalizace. Téměř jakýkoliv bod ve městě nebo přímo v budově lze jednoduše vybavit zařízením bluetooth, které na každý přístroj v dosahu, vybavený stejnou technologií bezdrátového přenosu, vyšle krátkou zprávu. V restauraci například může odpadnout objednávková návštěva číšníka. Jakmile vejdete, napojíte se do lokální bezdrátové sítě, odkud si stáhnete jídelní lístek a rovnou si zvolíte jídlo. Oproti webcedulím je technologie bluetooth omezenější v dosahu, ovšem může mnohem více nabídnout v oblasti dalších informací a především rychlosti jejich přísunu (přenos dat v lokální síti bluetooth je výrazně vyšší než na mobilním telefonu).

Přestože Websigns nejsou z pohledu obyčejného dnešního uživatele ideální, neboť vyžadují telefon s GPS a magnetometrem, jsou prvním úspěšným krokem v cestě za spojením reálného a virtuálního světa. Přístroje s potřebnými schopnostmi ostatně nejsou výhledem do daleké budoucnosti. Ve Spojených státech se například integrace GPS do mobilních telefonů výrazně rozroste v nejbližších letech, vznikne totiž povinnost dodávat právě takové přístroje, které umožní v nouzi přesně lokalizovat mobil a tedy i jeho majitele (přesněji než to dokáží operátoři za pomoci mobilní sítě). Přidání magnetometru (kompasu) je podle vyjádření vývojářů z Cooltownu velmi snadné a především levné. Ale ať už se Websigns uchytí nebo ne, podobný systém bude jistě dříve nebo později spuštěn. Pak si ho užije více lidí, než jen technici společnosti Hawlett Packard, kteří se teď honí po areálu vývojářského centra a virtuálně popisují každou cihlu.

  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

Xiaomi už se nebude držet zpátky. Pro řadu T chystá další prémiové funkce

26. dubna 2024

Smartphony řady T od Xiaomi mají vždy parádní výbavu, ale zároveň i pár kompromisů, aby trochu...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

Toto mohl být nevídaný smartphone. Myšlenku však nakonec poslali k vodě

25. dubna 2024

S takovým smartphonem bychom už nikdy nemuseli řešit, že se zpomaluje, nemá dostatek paměti či je...

Samsung má povedenou stylovku. Zkusí to s ní na trhu, kde se mu nedaří

24. dubna 2024

Samsung po velmi dlouhé době oprášil modelovou řadu Galaxy C a představil stylový smartphone se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...