Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mobily přinesou internetové odkazy v reálném světě

aktualizováno 
Dovedete si představit, že byste uprostřed lesa nebo města nechali na nějaké lampě pověšený lístek se vzkazem kamarádovi? Nebo snad chcete, aby lidi dívající se na sídlo vaší firmy věděli, kde najdou vaše internetové stránky? Není nic snazšího. Právě propojení reálného a virtuálního světa umožní technologie Websigns, kterou vyvinuli technici společnosti Hawlett Packard.

Jak ukazují moderní sci-fi romány, lidé sní o době, kdy budou reálný a virtuální svět co nejtěsněji propojeny. Přestože se oba zatím nepřekrývají, není daleko chvíle, kdy bude možné přiložit internetové stránce reálnou adresu. Představte si, že stojíte uprostřed náměstí se svým telefonem v ruce, a jak se rozhlížíte, na displeji se objevují internetové adresy podniků a institucí, na které se právě díváte. Jakkoliv směle může tato vize vypadat, ve skutečnosti dokonce již funguje. Systém navržený a testovaný vývojáři z výzkumného centra Cooltown, patřícího společnosti Hawlett Packard, dokáže právě tohle za pomoci mobilního telefonu nebo PDA se zabudovaným přijímačem GPS (Global Positioning System) a kompasem.

Projekt takzvaných Websigns (webcedulí) se snaží propojit místa ve skutečném světě s internetovými stránkami. Výsledkem je technologie, která umožní lidem při pohledu na svůj kapesní počítač nebo mobil zjistit, zda nemá nějaké místo nebo budova, na které se právě dívají, nějakou svou internetovou stránku. Když se tedy návštěvník Prahy podívá ze spodní části Václavského náměstí na Národní muzeum, uvidí hned na svém PDA odkaz na webovou adresu této instituce. Hned tedy zjistí, na co se právě dívá, jestli je zrovna otevřeno a zda se koná nějaká zvláštní výstava.

Websigns

Jak se spojí realita a virtualita

Systém webcedulí je založen na kombinaci GPS, magnetometru (elektronický kompas) a aplikaci CTNotes, která je napsaná v různých programovacích jazycích, a lze ji tedy používat na téměř všech nejrozšířenějších platformách kapesních počítačů. Existuje i verze v jazyce Java, která je ideální pro mobilní telefony (dnes již Javu podporují například Motorola Accommpli 008, Siemens SL45i, Nokia 9210 a další). Poslední nezbytnou součástí, se kterou ovšem uživatel nepřijde přímo do styku, je server, na kterém se nacházejí databáze webcedulí se všemi potřebnými údaji.

Program CTNotes, spuštěný na mobilním telefonu uživatele, průběžně sleduje za pomoci informací z GPS přijímače pozici přístroje. V paměti přístroje pochopitelně není možné držet informace o všech existujících webcedulích. Proto je prostor rozdělen do jednotlivých lokalit, z nichž každá má svou databázi internetových adres s reálnými souřadnicemi. Jakmile se tedy majitel mobilního telefonu přesune do nové lokality, CTNotes vymaže paměť a nahraje novou databázi (ze serveru, ideálně pomocí GPRS nebo jiné technologie packetově orientovaného přenosu dat).

Websigns
Prototyp desky obsahující všechny potřebné součástky, především GPS a magnetometr

Když se potom chce uživatel „rozhlédnout“, stačí mu aktivovat aplikaci na displeji a nasměrovat telefon shodně se svým pohledem. Za pomocí přesné pozice získané z GPS a směru pohledu, který prozradí magnetometr, určí program CTNotes, které webcedule máte v dohledu. Ty se vám následně zobrazí na displeji telefonu. Když se otáčíte, mění se průběžně i zobrazené odkazy.

Z pohledu zadavatele

Jestliže je ovládání na straně běžného uživatele snadné, pak z pohledu zadavatele webcedule není celý systém o mnoho složitější. Do databáze totiž stačí zadat pět položek, na jejichž základě pak bude cedule zobrazována na telefonech a počítačích uživatelů. První je název objektu, tedy vlastně text samotné vývěsky. Dále je třeba zadat internetovou adresu, která bude s touto cedulí asociovaná. Nakonec zbývají už jen informace o pozici objektu, tedy zeměpisná šířka a délka a takzvaný dohled. Jde o vzdálenost, do které se bude webcedule na přístrojích zobrazovat, jestliže se na ni namíří.

Vývojáři v současnosti pracují na dalších vylepšeních, přičemž tím prvním a především nejdůležitějším je přidání položky kategorie objektu. Tato volba by měla pomoci roztřídit webcedule do různých oborů, jako restaurace, památky, firmy, osobní vzkazy a podobně. Když se totiž tato technologie uchytí a rozšíří, bude každý uživatel potřebovat nějaký filtr, aby se mu nezobrazovaly všechny cedule a neznemožňovaly mu tak najít to, co právě potřebuje.

Websigns
Formulář pro zadávání nových Websigns

Vedoucí projektu Websigns Salil Pradhan se chlubí kromě jiného především nově sestaveným jazykem WsML pro práci s databází webcedulí, založeným na XML (používaný při tvorbě internetových stánek). Jazyk WsML je prý velmi jednoduchý a práce s ním je tedy nepříliš náročná na paměť a výkon. Díky tomu by měla aplikace CTNotes fungovat na běžných kapesních počítačích a dokonce i mobilních telefonech.

Umí to i jiní

Technologie vyvynutá techniky v Cooltownu ovšem není jediná, která řeší podobné zadání. Mnohem jednoduší, ovšem také již dávno fungující, je například Cell Broadcast v sítích GSM. Tato služba umožňuje přiřadit každé buňce v mobilní síti určitý text, který se zobrazí na displeji mobilního telefonu, jež se k té které buňce přihlásí. To je ovšem také vše, co lze tímto způsobem dokázat – nelze tedy uživatele informovat o konkrétních objektech, navíc nelze přímo navázat odkaz na další detailní informace. Výhodou ovšem je, že funguje na téměř kterémkoliv mobilním telefonu bez dalších úprav. Někdy přesnější je řešení pomocí lokalizace za pomoci sítě GSM (přesnost na několik desítek často stovek metrů, mimo město i kilometrů), které však stále nelze srovnávat s GPS (přesné do deseti metrů). Poslední variantou v mobilních sítích jsou wapoví průvodci, kteří však vyžadují ruční zadání polohy. Dokáží ovšem do informací zabudovat aktivní odkaz na jiné stránky (WAPové).

Dalším konkurentem webcedulí je technologie blízké budoucnosti, která se stává současností již dnes – bluetooth. Podobného efektu „nápisů ve  vzduchu“ lze totiž dosáhnout i naprosto jinak než globálním řešením pomocí lokalizace. Téměř jakýkoliv bod ve městě nebo přímo v budově lze jednoduše vybavit zařízením bluetooth, které na každý přístroj v dosahu, vybavený stejnou technologií bezdrátového přenosu, vyšle krátkou zprávu. V restauraci například může odpadnout objednávková návštěva číšníka. Jakmile vejdete, napojíte se do lokální bezdrátové sítě, odkud si stáhnete jídelní lístek a rovnou si zvolíte jídlo. Oproti webcedulím je technologie bluetooth omezenější v dosahu, ovšem může mnohem více nabídnout v oblasti dalších informací a především rychlosti jejich přísunu (přenos dat v lokální síti bluetooth je výrazně vyšší než na mobilním telefonu).

Přestože Websigns nejsou z pohledu obyčejného dnešního uživatele ideální, neboť vyžadují telefon s GPS a magnetometrem, jsou prvním úspěšným krokem v cestě za spojením reálného a virtuálního světa. Přístroje s potřebnými schopnostmi ostatně nejsou výhledem do daleké budoucnosti. Ve Spojených státech se například integrace GPS do mobilních telefonů výrazně rozroste v nejbližších letech, vznikne totiž povinnost dodávat právě takové přístroje, které umožní v nouzi přesně lokalizovat mobil a tedy i jeho majitele (přesněji než to dokáží operátoři za pomoci mobilní sítě). Přidání magnetometru (kompasu) je podle vyjádření vývojářů z Cooltownu velmi snadné a především levné. Ale ať už se Websigns uchytí nebo ne, podobný systém bude jistě dříve nebo později spuštěn. Pak si ho užije více lidí, než jen technici společnosti Hawlett Packard, kteří se teď honí po areálu vývojářského centra a virtuálně popisují každou cihlu.Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

Smartphonová válka přinese bláznivý říjen. Tyto novinky budou stát za to

Podoba Huawei Mate 20 Pro

Na rozdíl od předchozích let bude podzim bohatý na novinky. Na trhu panuje válka, a tak výrobci musí představovat nové...

Vytvořili přelomový čip, který výrazně zvýší výdrž chytrých hodinek

Qualcomm představil Snapdragon Wear 3100 pro chytré hodinky

Qualcomm kromě čipsetů pro smartphony a tablety vyrábí také mozky pro chytré hodinky. Novinkou je v tomto směru...

Další herečka zapomněla zatajit svůj iPhone, když chválila jinou značku

Herečka propagující smartphony od Googlu posílá chválu na ně z iPhonu

Stává se to zas a znovu. Celebrity, které propagují různé značky telefonů, zapomínají, že lze dohledat, z jakých...

Najdete na iDNES.cz