Soud nařídil San Franciscu nestrašit lidi zavádějícími informacemi o

Soud nařídil San Franciscu nestrašit lidi zavádějícími informacemi o nebezpečnosti používání mobilů. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Mobily můžou způsobit rakovinu, měli varovat prodejci. Soud to zatrhl

  • 6
Nestrašte lidi nepravdivými a závádějícími informacemi. Tak zní verdikt soudu proti nařízení sanfranciské radnice, která po prodejcích vyžadovala, aby k přístrojům dávali varování Světové zdravotnické organizace, že mobilní telefony mohou způsobit rakovinu. Vyhlášku, která měla začít platit minulý týden, soud nařídil zmírnit. Město se hodlá bránit.

Radnice podle soudu zacházela v restrikcích příliš daleko, a to na základě nepravdivých a zavádějících informací, uvedl deník San Francisco Chronicle (SFC). "Vyvolává to dojem, že telefony jsou nebezpečné a unikly regulačnímu procesu," uvedl v odůvodnění rozsudku americký oblastní soudce William Alsup.

Víme, které mobily vám nejvíce září do hlavy

Velký přehled hodnot SAR

Své rozhodnutí opřel o argument, že všechny mobilní telefony prodávané ve Spojených státech musí splňovat bezpečnostní normy stanovené regulačním úřadem FCC (Federal Communications Commission). Ten ale telefony, které se na americkém trhu prodávají, za původce nebezpečného záření neshledal.

"San Francisco má právo informovat zákazníky o možných zdravotních rizicích, vyhláška ale nadhodnocuje známá nebezpečí a nutí prodejce, aby podpořili zprávy, které nejsou potvrzeny," dodal podle SFC Alsup.

Mobily mohou způsobovat rakovinu, měli varovat prodejci

Vyhláška, která je první svého druhu v celých Spojených státech, měla začít platit minulý týden. Vyžadovala, aby prodejci mobilních telefonů dávali ke každému prodanému přístroji dokument Světové zdravotnické organizace (WHO), který varuje před "možným karcinogenním" účinkem radiace z telefonů.

Dokument také ukazuje lidské siluety a radí, jak vliv radiace z mobilního telefonu zmírnit. Mimo jiné doporučuje použití hands-free sad, kratší hovory a mobilní telefon držet co nejvíce z dosahu dětí. Varování přitom měli maloobchodníci kromě telefonů přidávat i do všech svých případných reklam.

Alsup přitom zastavil jen malou část rozsáhlé vyhlášky. Povinnost varovat před možným nebezpečím mobilních telefonů i v reklamách ale označil za "nadměrné zasahování do práva prodejců na vlastní styl komunikace se zákazníky". Dodal, že reklamy obchodníků nemohou sloužit k šíření zpráv nařízených městem.

Vyhlášku ano, ale jinak. Městu se to nelíbí

Soudce proto navrhl řešení: nechť si město vyhlášku schválí, ale v první řadě musí být v daném upozornění uvedeno, že mobilní telefony jsou v souladu s normami FCC a že WHO klasifikuje jejich nebezpečnost mnohem umírněněji, než samotné prokázané karcinogeny. Zároveň musí zmizet siluety postav absorbující záření, které příliš evokují dojem, že mobily jsou skutečně nebezpečné.

Jenže jeho slova zdá se nebudou poslední. Právník Dennís Herrera ze sanfranciské radnice krátce po rozhodnutí soudu řekl, že se město odvolá. "Budeme také požadovat (v odvolání, pozn. red.), aby soud uznal, že město má vyšší pravomoci v ochraně zdraví svých obyvatel," uvedl podle SFC Herrera.

Výrobci mobilních telefonů začali míru radiace uvádět pomocí takzvané hodnoty SAR zhruba od roku 2002. Udáváním míry radiace, kterou telefon vyzařuje do lidského organismu, reagovali na nátlak několika organizací, počínaje státními regulátory až po nezávislé organizace spotřebitelů. (více o diskuzi o SAR zde)