Používání mobilů je sociálně nakažlivé.

Používání mobilů je sociálně nakažlivé. | foto: Profimedia.cz

Používání mobilů je nakažlivé jako zívání, prokázala studie

  • 10
Telefonování, psaní SMS či jen pouhé uchopení mobilu kýmkoli v okolí u vás může vyvolat nutkavou potřebu použít vlastní telefon. Vědci z University of Michigan prokázali sociální nakažlivost, která souvisí s používáním mobilních telefonů. Efekt je tedy podobný jako například u zívání.

Julia A. Finkelová a Daniel J. Kruger z Michiganské univerzity se ve výzkumu z roku 2011 zaměřili na chování dvojic studentů ve věku 16 až 25 let, kteří v jídelnách v kampusu či jeho blízkém okolí použili mobilní telefony. Cílem studie bylo prokázání sociální nakažlivosti vyvolané jejich používáním. Žádný z předchozích srovnatelných výzkumů se tomu dosud nevěnoval.

Pro možnost porovnání s výsledky dřívějších studií tak vědci ponechali desetivteřinové intervaly, během nichž zaznamenávali konání sledovaných dvojic. Zjistili, že k použití mobilního telefonu došlo průměrně ve 24 procentech intervalů, přičemž druhý respondent na základě tohoto konání sáhl po svém telefonu v 39,5 procentech následujícího intervalu.

Studie zároveň prokázala, že mobilní telefony používají častěji ženy než muži. Ženy totiž použily mobil ve 32 procentech sledovaných případů, v mužských dvojicích to bylo jen 25 procent. Smíšené dvojice pak mobil použily pouze ve 22 procentech případů.

Vědci určili dvě hlavní příčiny, které dají nezúčastněnému uživateli důvod k použití vlastního telefonu. Tou první je pobídka, kdy použije svůj telefon ke stejné činnosti jako jeho protějšek. Například na svou e-mailovou schránku si druhý z dvojice vzpomněl až ve chvíli, kdy si protějšek kontroloval vlastní
e-mail.

Druhou příčinou je potřeba začlenění do skupiny. Člověk, který dosud telefon nepoužívá, hledá sociální interakci například poté, co protějšek vede vlastní SMS či chatovou komunikaci. Vědci si všimli, že mládež v takových případech využívá nejčastěji komunikaci prostřednictvím sociálních sítí.

Sociální nakažlivost používání mobilních telefonů je tak více prokazatelná zejména u mladších lidí, které své telefony považují za nedílnou součást každodenního života. U starších lidí, které mobily tak často nepoužívají, se podle vědců mohou výsledky mírně lišit.

Smartphone jako motivace do nového dne

Studie společnosti Cisco Connected World Technology Report (CCWTR) prokázala, že se chytré telefony stávají nedílným společníkem každodenního života mladých lidí. Dva z pěti respondentů přiznali, že by u nich nemožnost užívání telefonu mohla vyvolat abstinenční příznaky a úzkostný pocit, že přichází o něco důležitého. Celých 42 procent mladých lidí si neumí představit den bez možnosti použití smartphonu připojeného k internetu.

Jeho užívání patří k častým činnostem již při startu nového dne. Celých 90 procent dotazovaných si neumí představit začátek dne nejen bez ranní kávy, ale ani bez možnosti použít svůj smartphone. Tři čtvrtiny uživatelů sáhnou po telefonu ještě v posteli. Často jej neodloží ani v koupelně či při snídani s rodinou či přáteli. Téměř pětina dotazovaných se přiznala k psaní SMS během řízení.

Uživatelé si často ani příliš neuvědomují, že impulsivně kontrolují e-maily, zprávy nebo statusy na sociálních sítích. V pozadí nestojí ani mobilní aplikace, kdy 70 procent dotazovaných používá pravidelně od jedné do devíti aplikací. Polovina z nich slouží pro zábavu, jen 27 procent pro pracovní účely.

Do průzkumu bylo zapojeno celkem 3 600 respondentů ve věku 18 až 30 let z řad studentů a pracujících z 18 států. Celou polovinu dotazovaných tvořili lidé pracující v oboru informačních technologií.