Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mobily jsou škodlivější než kouření, tvrdí uznávaný expert

aktualizováno 
Mobilní telefony prý mohou v konečném důsledku zabít mnohem více lidí než cigarety. Alarmující zprávu ve své studii uvádí Dr. Vini Khurana, jeden z uznávaných neurochirurgů.

Masoví zabijáci současnosti? Cigarety a mobilní telefony. | foto: Profimedia.cz

"Lidé by se měli co nejvíce vyhýbat používání mobilního telefonu," tvrdí ve své zprávě Profesor Khurana a dodává: "V konečném důsledku mohou totiž mobily zabít daleko více lidí než kouření."

Mobilní telefon v současnosti používá více než polovina lidstva, tedy přes tři miliardy obyvatel. Kuřáků je "pouze" jedna miliarda. Mobily by proto mohly způsobit světovému zdravotnictví mnohem větší problémy než tabák.

Khurana sice nepřichází s žádnými novými důkazy o škodlivosti mobilních telefonů, ale po prostudování více než sta vědeckých prací tvrdí, že jejich pravidelné a dlouhodobé používání jednoznačně přispívá ke vzniku rakoviny.

Po deseti letech používání mobilu se podle něj riziko vzniku rakovinového nádoru mozku zvyšuje až dvojnásobně. Zpochybňuje navíc výzkumy, které byly provedeny v minulosti - až doposud totiž nebylo tolik lidí, kteří by s mobilem pravidelně telefonovali právě po takto dlouhou dobu.

I když neurochirurg přiznává některé pozitivní stránky mobilů, zdůrazňuje, že negativní převažují: "Mobilní telefony sice mohou v některých případech zachraňovat životy, ale dokážou také přispět k jejich ukončení."

Asociace mobilních operátorů stanovisko profesora Khurany odmítá. Podle ní se jedná o individuální názor jednoho člověka a analýza není dostatečně vyvážená. Dále tedy bude uznávat jen výsledky studií Světové zdravotnické organizace.

Vlády všech zemí a výrobci, mobily škodí!

O podrobné analýze největších studií o škodlivosti mobilních telefonů z rukou odborníka informoval britský list The Independent. Expert vyzývá vlády zemí a výrobce mobilních telefonů, aby co nejdříve učinili potřebné kroky ke snížení vyzařování z přístrojů.

Upozornění o škodlivosti mobilů zatím jako jedna z mála oficiálně zveřejnila francouzská vláda. Minulý rok apelovala především na rodiče malých dětí, aby jim nedávali telefon do ruky. Uznala, že zejména u teprve vyvíjejícího se mozku dětí může vyzařování způsobit značné problémy.

O škodlivosti mobilů byly v minulosti publikovány desítky podrobných a stovky menších odborných prací. Některé nebezpečnost telefonů potvrzovaly a jiné tvrdily, že lidé se vyzařování obávat nemusí. V posledních měsících však převažují ty, které větší riziko vzniku rakoviny potvrzují.

Tato studie je významná především tím, že jejím autorem je expert, který za posledních šestnáct let za své výzkumy obdržel čtrnáct prestižních cen. Zajímavý je také fakt, že profesor Khurana prošel drtivou většinu všech doposud zveřejněných analýz o škodlivosti mobilů.

"Doufám, že nebezpečí spojené s používáním mobilních telefonů bude definitivně potvrzeno během následujících let," dodává odborník na závěr.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Další z rubriky

Lidé jsou závislí na smartphonech. Nevzdávají se jich ani v posteli

Ilustrační snímek

Smartphony nám usnadňují život, ale jak se říká, všeho s mírou. Podle evropského průzkumu společnosti Huawei se tím...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidem v šuplících leží nedostatkový materiál do elektromobilů

Šuplík

Výrobci automobilů, kteří hledají nové dodávky kobaltu, jenž je důležitý pro výrobu baterií, by se mohli zaměřit na...

Chystáte se na hory?
Chystáte se na hory?

Pořiďte zímní výbavu rychle a levně. V našem bazárku najdete vše, co potřebujete na zimní radovánky.

Najdete na iDNES.cz