Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mobily jsou škodlivější než kouření, tvrdí uznávaný expert

aktualizováno 
Mobilní telefony prý mohou v konečném důsledku zabít mnohem více lidí než cigarety. Alarmující zprávu ve své studii uvádí Dr. Vini Khurana, jeden z uznávaných neurochirurgů.

Masoví zabijáci současnosti? Cigarety a mobilní telefony. | foto: Profimedia.cz

"Lidé by se měli co nejvíce vyhýbat používání mobilního telefonu," tvrdí ve své zprávě Profesor Khurana a dodává: "V konečném důsledku mohou totiž mobily zabít daleko více lidí než kouření."

Mobilní telefon v současnosti používá více než polovina lidstva, tedy přes tři miliardy obyvatel. Kuřáků je "pouze" jedna miliarda. Mobily by proto mohly způsobit světovému zdravotnictví mnohem větší problémy než tabák.

Khurana sice nepřichází s žádnými novými důkazy o škodlivosti mobilních telefonů, ale po prostudování více než sta vědeckých prací tvrdí, že jejich pravidelné a dlouhodobé používání jednoznačně přispívá ke vzniku rakoviny.

Po deseti letech používání mobilu se podle něj riziko vzniku rakovinového nádoru mozku zvyšuje až dvojnásobně. Zpochybňuje navíc výzkumy, které byly provedeny v minulosti - až doposud totiž nebylo tolik lidí, kteří by s mobilem pravidelně telefonovali právě po takto dlouhou dobu.

I když neurochirurg přiznává některé pozitivní stránky mobilů, zdůrazňuje, že negativní převažují: "Mobilní telefony sice mohou v některých případech zachraňovat životy, ale dokážou také přispět k jejich ukončení."

Asociace mobilních operátorů stanovisko profesora Khurany odmítá. Podle ní se jedná o individuální názor jednoho člověka a analýza není dostatečně vyvážená. Dále tedy bude uznávat jen výsledky studií Světové zdravotnické organizace.

Vlády všech zemí a výrobci, mobily škodí!

O podrobné analýze největších studií o škodlivosti mobilních telefonů z rukou odborníka informoval britský list The Independent. Expert vyzývá vlády zemí a výrobce mobilních telefonů, aby co nejdříve učinili potřebné kroky ke snížení vyzařování z přístrojů.

Upozornění o škodlivosti mobilů zatím jako jedna z mála oficiálně zveřejnila francouzská vláda. Minulý rok apelovala především na rodiče malých dětí, aby jim nedávali telefon do ruky. Uznala, že zejména u teprve vyvíjejícího se mozku dětí může vyzařování způsobit značné problémy.

O škodlivosti mobilů byly v minulosti publikovány desítky podrobných a stovky menších odborných prací. Některé nebezpečnost telefonů potvrzovaly a jiné tvrdily, že lidé se vyzařování obávat nemusí. V posledních měsících však převažují ty, které větší riziko vzniku rakoviny potvrzují.

Tato studie je významná především tím, že jejím autorem je expert, který za posledních šestnáct let za své výzkumy obdržel čtrnáct prestižních cen. Zajímavý je také fakt, že profesor Khurana prošel drtivou většinu všech doposud zveřejněných analýz o škodlivosti mobilů.

"Doufám, že nebezpečí spojené s používáním mobilních telefonů bude definitivně potvrzeno během následujících let," dodává odborník na závěr.Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Recenze: Nokia 8 Sirocco je skutečně luxusní a má skvěle odladěný Android

Nokia 8 Sirocco

Firma HMD Global postupně rozšiřuje svou nabídku smartphonů Nokia i do vyšších pater. Prozatím tou nejlepší nokií,...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

Odmítl odemknout svůj iPhone, poslali ho na půl roku za mříže

Ilustrační snímek

Při běžné kontrole vozu policí na Floridě se dostal řidič do sporu ohledně podezřelé zprávy zobrazené na displeji...

Obyčejné mobily někde táhnou víc než iPhony. Google do nich investoval

Nokia 8110 4G

Google nesází pouze na svůj operační systém Android, ale nyní se snaží proniknout i do segmentu obyčejných mobilů. Do...

Češi stále kupují tlačítkové mobily, nejčastěji nokie

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Téměř polovinou z 27 tisíc prodaných tlačítkových mobilů za první letošní pololetí byly telefony značky Nokia. Vyplývá...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz