Mobily již fungují i pod vodou

aktualizováno 
Vy, kdo opravdu potřebujete telefonovat pod vodou, zapomeňte na pokusy s nepromokavými pouzdry. To, co opravdový potápěč potřebuje, je pořádný podvodní GSM telefon, který ho může spojit se světem i z hloubky několika desítek metrů. Právě takový nyní testuje France Télécom.

Jak byste reagovali, kdyby vám najednou zavolal váš přítel s tím, se právě potápí a sleduje rybky dvacet metrů pod hladinou? Asi byste ho s takovými vtípky poslali do hloubek mnohem větších, že? Jestli se vám však něco takového stane za rok, možná byste si už měli svou strohost rozmyslet. On totiž GSM telefon pro volání pod hladinou skutečně existuje. O jeho vývoj se zasloužil francouzký operátor France Télécom, a to i přes všechny ty uštěpačné poznámky typu: „A k čemu to, sakra, bude dobré?“

Jak jsme se již v několika článcích o voděvzdorných pouzdrech zmínili, signál GSM se nešíří hlouběji než maximálně metr pod vodní hladinu, přičemž již po několika desítkách centimetrů je v podstatě nepoužitelně slabý. Právě proto má první podvodní mobilní telefon anténu (a vůbec celou přijímací a vysílací část) umístěnou v malé bóji plovoucí na hladině. Ta je kabelem spojena se zbytkem telefonu, který má u sebe potápěč (nebo ryba, která se potřebuje spojit se svým právníkem kvůli nepovolenému výlovu).

Tento podivný přístroj má ovšem s klasickým mobilem společné jen velmi málo. Kromě klávesnice a diody informující o příchozím hovoru je zbytek přístroje napojen na speciální náustek, který jinak pochopitelně především přivádí vzduch od dýchacího přístroje. Tato součástka nejen že pípáním upozorní na příchozí hovor, ale také obstará komunikaci mezi potápěčem a člověkem u druhého telefonu. Příchozí zvuk reprodukuje náustek, jeho šíření do ucha obstarají rezonance lebky. Odpovědi pak přijímá mikrofon, ukrytý také v náustku. Rozhovor je však omezený jen na jednostranný přenos hlasu (half duplex), podobně jako je tomu u levnějších neznačkových hands-free sad do auta. To znamená, že může vždy hovořit jen jeden z telefonujících. To však příliš nevadí, protože zavolá-li někomu potápěč, volaný stejně nejspíš ztratí na pár minut řeč.

Podle France Télécomu, který na vývoji spolupracoval s firmou Amphicom, je podvodní GSM telefon velmi užitečný pro potápěče, kteří pracují například na opravách různých zařízení nebo při archeologických objevech. Telefon by měl usnadnit koordinaci mezi jednotlivými potápěči a jejich vedoucími na souši. Pokud by však šlo pouze o dorozumění mezi potápěči, byla by rozhodně vhodnější vysílačka, která by umožnila vysílání všem, nejen rozhovor dvou spojených mobilem.

Přístroj by se měl začít prodávat na konci roku 2002. Do té doby se ještě výzkumný tým pokusí maximálně vylepšit jeho vlastnosti, hlavně za účelem co nejsnazšího používání. Největší překážkou je pochopitelně kabel spojující bójku s potápěčem. Vývojový tým doufá, že se jim podaří nahradit toto nevyhovující spojení pomocí ultrazvuku nebo slabého elektrického proudu šířícího se vodou od jednoho zařízení k druhému. Výsledkem zřejmě bude telefonující potápěč, jehož bolí hlava od neustálých vibrací (a rozhovorů se ženou a šéfem) a kterému se stále ježí vlasy na hlavě. Teď už nám snad chybí jen GSM telefon pro použití na oběžné dráze. Napadá vás, jak to řešit?

Nejčtenější

Apple vymyslel omezení používání aplikací. Dětem se ho podařilo obejít

Ilustrační snímek

Nová funkce Screen Time systému iOS na iPhonech a iPadech slouží mimo jiné jako hlídač toho, aby děti netrávily v...

Důchodce chodí s 15 mobily ve speciálním držáku. Loví na nich pokémony

70letý důchodce z Tchaj-wanu loví pokémony na 11 mobilech ve speciálním držáku

Senior z Tchaj-wanu pobavil internet svým podomácku sestaveným držákem na celkem patnáct mobilů, se kterým chodí po...

Zase král inovací? Samsung zapnul turbo a ukázal revoluční řešení

Rozkládací smartphone Samsung

Samsung je zpátky ve hře. Tisková konference s představením novinek, kterou uspořádal v San Francisku, byla plná...

Snížení cen mobilních dat není prioritou, naznačil náměstek Pilný

Ivan Pilný - ANO (Praha 12)

Nižších cen za mobilní data se v Česku v nejbližší době nedočkáme. Nový náměstek na ministerstvu průmyslu a obchodu...

Na smartphony za dumpingové ceny čekaly v Hradci stovky lidí celou noc

Otevření obchodu Mi Store v královéhradeckém Auparku

Český distributor mobilů Xiaomi otevřel v Hradci Králové novou značkovou prodejnu Mi Store. Start prodeje a výrazné...

Další z rubriky

Holografický Red Hydrogen One je mastodont za 36 tisíc

Red Hydrogen One

Smartphone Red Hydrogen One je jedním z nejneobvyklejších přístrojů v současné produkci. Výrobce profesionální video a...

Honor představil magický supersmartphone se šesti fotoaparáty

Honor Magic 2

Model, na který Honor lákal už v srpnu v Berlíně, je konečně oficiálně na světě. Honor Magic 2 je novým...

Vypálila naprosto neznámá značka rybník gigantům? Má skládací smartphone

Royole FlexPai

Rouyu Technologies je čínská firma, která už v létě otevřela velkou továrnu na flexibilní displeje. A teď se pochlubila...

Najdete na iDNES.cz