Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mobily a zdraví díl V.

aktualizováno 
Povídání o vlivu mobilních telefonů na zdraví člověka.

Všem čtenářům se omlouvám za pozdní dokončení seriálu o vlivu mobilních telefonů na zdraví. Zradilo mě totiž moje zdraví (bez přičinění mobilního telefonu) a tak vám mohu poslední díly předložit až nyní.

Na začátku zdravotního seriálu jsem vám slíbil studii společnosti Ericsson. Studie sice existuje, ale v tuto chvíli pouze v angličtině a její přeložení nám přeci jen zabere nějaký čas. Místo studie vám tedy předložím materiál možná ještě lepší. Jedná se o materiál z mediálního školení Ericssonu, konaného ve švédském Lundu 19. A 20.5. 1998. Případný komentář k původnímu textu bude samozřejmě odlišen a označen (tímto způsobem).

Domnívám se, že následující text velmi dobře ilustruje přístup výrobců mobilních telefonů a dokonce v mnohém připomíná vyjadřování politiků. Ti také dovedou dlouho mluvit a vlastně nic neříct, neřkuli odpovědět na původní otázku.

Díky za poskytnutí tohoto materiálu patří společnosti Ericsson a jmenovitě panu Michalu Lojkovi, řediteli divize mobilních telefonů.

 

Otázky a odpovědi

Problémy elektromagnetického pole

Tyto otázky a odpovědi vám mají sloužit jako pomůcka k zodpovídání dotazů na témata týkající se elektromagnetického pole.

Tyto otázky a odpovědi by za žádných okolností neměly být svévolně sdělovány jakémukoli publiku/jednotlivci.

 1. Proč by "tyto otázky a odpovědi" neměly být určeny pro širokou veřejnost?
 2. Obecné otázky
  1. Co je to rádiová vlna?
  2. Podobně jako viditelné světlo jsou rádiové vlny elektromagnetická pole, která se šíří rychlostí 300 000 km/sekundu. Rádiové vlny, které jsou vysílány a přijímány anténami, lze modulovat tak, aby přenášely informace v podobě hlasu, dat nebo obrázků.

  3. Odlišují se rádiové vlny od jiných typů elektromagnetických polí?
  4. Ano. Rádiové vlny postrádají například schopnost rentgenových paprsků a záření gama ionizovat materiál a rozbíjet molekuly.

  5. Vytvářejí mobilní telefony a antény základnových stanic záření?
  6. Mobilní telefony a antény základnových stanic vyzařují rádiové vlny. Tyto rádiové vlny jsou "neionizující" a jejich biologické účinky se diametrálně liší od "ionizujícího" záření produkovaného například rentgenovými přístroji.

  7. Jaký je rozdíl mezi působením záření produkovaného mobilními telefony a záření produkovaného rentgenovými přístroji na lidské tělo?
  8. Vliv elektromagnetického zdroje na lidské tělo závisí na frekvenci zdroje. Zdroje tak rozdílné, jako jsou mobilní telefony a rentgenové přístroje, snad ani nejde srovnávat. Oba pracují na naprosto rozdílných frekvencích.

  9. Provádí Ericsson svůj vlastní výzkum v oblasti zdraví a bezpečnosti?
  10. Ericsson podporuje celou řadu svých vlastních projektů a kromě toho společnost rovněž spolupracuje s jinými telekomunikačními společnostmi a finančně podporuje výzkum prováděný nezávislými národními a mezinárodními organizacemi.

  11. Existují nějaké bezpečnostní normy pro mobilní telefony a antény základnových stanic?
  12. Ano. Existují národní a mezinárodní bezpečnostní normy pro vystavení veřejnosti rádiovým vlnám vyzařovaným mobilními telefony a anténami základnových stanic a všechny naše mobilní telefony a zařízení těmto normám vyhovují.

   (v případě potřeby doplňující údaje k odpovědi):

   Nejrozšířeněji uznávanými normami jsou normy vyvinuté Úřadem elektroinženýrů a elektroniků a Americkým národním úřadem pro normy (Institute of Electrical and Electronics Engineers a American National Standards Institute) (ANSI/IEEE), Mezinárodní komisí pro ochranu před neionizujícím zářením (International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection, ICNIRP), Mezinárodní asociací pro ochranu proti záření (International Radiation Protection Association, IRPA) a Západoevropským orgánem pro elektrotechnické normy (West European Electrotechnical Standards Body, CENELEC).

  13. Existuje nějaké vědecké podložení stávajících bezpečnostních norem v oblasti rádiových vln?

Ano. Publikované literatura o biologických účincích rádiových vln je rozsáhlá. Tato literatura je jádrem všech bezpečnostních norem, které byly doposud přijaty příslušnými úřady po celém světě.

 

(v případě potřeby doplňující údaje k odpovědi):

Vědecké kruhy se shodují na celé řadě klíčových bodů:

 • Výzkum rádiových vln je dostatečný pro definování bezpečnostních norem
 • Biologické účinky rádiových vln závisí na míře absorpce energie, zatímco na frekvenci závisí v širokém pásmu frekvencí (od 1 do 10 000 MHZ) jen velice málo
 • Biologické účinky rádiových vln jsou přímo úměrné míře absorpce energie, zatímco vliv doby trvání je menší
 • Pod určitou úrovní míry absorpce energie nebyly opakovatelně prokázány žádné potenciálně nebezpečné účinky.

Kromě toho při stanovování směrnic pro vystavení v zaměstnání byl použit faktor 10-násobného prahu bezpečnosti. Navíc pro trvalé vystavení široké veřejnosti byl přidán faktor 5-násobného prahu bezpečnosti. Nakonec byly provedeny podrobné studie, které měly za cíl stanovit vztah hustoty pole, kterou lze běžně měřit, k absorpci energie, o kterou ve své podstatě jde. Výsledkem je velice konzervativní směrnice pro vystavení veřejnosti, která je stanovena na 2 % úrovně, na níž byly skutečně pozorovány potenciálně nebezpečné biologické účinky.

  1. Jsou všechny bezpečnostní normy stejné?
  2. Mezi normami existují drobné rozdíly, avšak ty rozdíly by neměly být biologicky významné.

  3. Splňují všechny mobilní telefony Ericsson tyto bezpečnostní normy?
  4. Ano. Vystavení rádiovým vlnám z mobilních telefonů se neustále měří a počítá, aby se ověřilo, že všechna zařízení vyráběná firmou Ericsson splňují mezinárodní normy a nařízení.

  5. Existují okolnosti, za nichž by mobilní telefony mohly bezpečnostní normy nesplňovat?
  6. Ne. Když jsou mobilní telefony používány tak, jak mají být (což je popsáno ve všech příručkách), bezpečnostní normy budou vždy splněny.

  7. Souhlasí se stávajícími bezpečnostními normami všichni?
  8. Ve vědeckých kruzích panuje shoda ohledně stávajících bezpečnostních norem a neustále se provádí další výzkum.

   (Jak je patrné na chystané Evropské normě, tato zhoda zdaleka nepanuje.)

  9. Jak se vyvíjely úrovně záření vašich produktů během posledních pěti let?
  10. Naše mobilní telefony produkují záření, které je - a vždycky bylo - pod bezpečnostními limity. Během posledních několika let technologický pokrok umožnil přechod z analogových na digitální mobilní telefony, které mají nižší úrovně výstupního výkonu.

   (Ovšem zase pracují s jinou modulací, která by mohla mít nepříznivé účinky.)

  11. Co v současné době děláte pro snížení úrovně záření vašich produktů?

Úrovně vystavení u našich mobilních telefonů jsou - a vždycky byly - pod bezpečnostními limity. Každý produkt, který uvedeme, bude mít, neboť tomu tak už je, úroveň vystavení hluboko pod bezpečnostními limity.

Nejčtenější

Ilustrační snímek
Geniální iPhonová finta. Odvezl si telefony za milion a čtvrt

Neobvyklou krádež řeší od 14. září newyorská policie. Pátrá po identitě muže, který si ze značkové prodejny Applu odvezl tři krabice plné iPhonů. Vydal mu je...  celý článek

Funkční 18palcový OLED displej lze nyní srolovat do 3cm ruličky.
Za tři roky budou mít iPhony ohebný displej. Samsung ostrouhá

iPhone se podle zákulisních informací dohodl s LG na vývoji ohebného displeje pro budoucí iPhony. Samsung tak přijde o lukrativní byznys.  celý článek

Portfolio smartphonů Samsung
Devět letošních Samsungů, který je nejzajímavější?

Samsung letos na našem trhu uvedl celkem 9 různých modelů napříč řadami J, A, S a Xcover. Měli jsme v redakci unikátní příležitost nafotit je všechny pohromadě...  celý článek

Nokia 7
Nokia má novou sedmičku. Výbavou zaujme, cenou spíše ne

Další přírůstek do rodiny obnovené značky Nokia nese pořadovou číslovku sedm a vyplňuje prostor mezi střední třídou v podobě Nokie 6 a špičkovou Nokií 8. Její...  celý článek

Fidget spinner mobil pořídíte za asi 350 korun.
Hit letošního roku už můžete mít i jako mobil. Stojí několik stovek

Hračka původně určená k relaxaci, fidget spinner, je hitem letošního roku. Její slávy využil výrobce z Hongkongu, který do ní vtěsnal celý funkční mobil....  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Šedí operátoři jsou problém. Shoduje se telekomunikační úřad i O2

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) podle výsledků nedávného testu mobilního trhu konstatuje, že v České republice není efektivní konkurence a bude zřejmě třeba...  celý článek

T- Mobile.
Pevný internet od T-Mobilu zlevnil. Zvýhodnění platí nově pro všechny

Možnost zřízení pevného internetového připojení za nižší měsíční paušál doposud T-Mobile podmiňoval nutností využívání či zřízení hlasového tarifu. Nyní...  celý článek

Ilustrační snímek
O2 zrychluje pevný internet. Ale jen nejvyšší tarif

Operátor O2 od 4. října navyšuje přenosovou rychlost Internetu na doma. Změna se ovšem týká pouze nejvyššího tarifu Premium, rychlost stahování se ze...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.