Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


„Mobilovné“ pro sociálně slabé skončilo, zůstane jen zdravotně postiženým

  13:31aktualizováno  13:31
Od začátku července přestanou sociálně slabí dostávat dvousetkorunový příspěvek na telefonování - tzv. mobilovné. O jeho zrušení rozhodlo ministerstvo průmyslu a obchodu ve snaze ušetřit peníze ze státního rozpočtu.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Podle jeho zástupců by přišel předvolební dárek sociálnědemokratické vlády, který však začal platit až za úřadování současného kabinetu, na půlmiliardu ročně.

"Když jej budou dostávat pouze vybrané skupiny lidí se zdravotním postižením, vydáme za něj 150 milionů korun ročně," říká Matyáš Vitík z tiskového oddělení ministerstva.

Taková úspora by znamenala, že o dávku přijde na 150 tisíc lidí. Podle údajů mobilních operátorů však bude dopad výrazně menší.

 Co bylo mobilovné

 Dvousetkorunový příspěvek na telefon odstartoval v loňském roce. Do té doby měly nárok na dávku vybrané skupiny lidí se zdravotním postižením. Nově mohli dostat slevu také lidé, kteří nejméně půl roku pobírali dávky z důvodu sociální potřebnosti. Nedostávali peníze na ruku, ale slevu z měsíčního vyúčtování. Tato změna padla a slevu dostanou jen držitelé průkazu ZTP z důvodu úplné nebo praktické hluchoty, postižení z kategorie ZTP/P a bezmocní.

 

"Příspěvek využívaly pouze desítky zákazníků," uvedl mluvčí Telefóniky O2 Martin Žabka. U Vodafonu šlo o tisíc lidí, T-Mobile pak mluví o několika tisících zákazníků. Do tohoto čísla však Vodafone započítává i zdravotně postižené, kteří nad sociálně slabými jasně převažují.

S výrazně vyšším zájmem počítal i bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. "Mělo by se jednat o zhruba sto tisíc lidí," tvrdí nynější stínový ministr ČSSD. "Každopádně se jedná o necitlivé šetření na nepravém místě," žehrá na osud dávky Škromach.

Pokud jsou údaje mobilních operátorů správné, bude zanedbatelná i úspora pro státní rozpočet. I kdyby dávku nárokovalo deset tisíc lidí (což je výrazně více, než firmy připouštějí), stát ušetří ročně jen 24 milionů oproti 350 milionům, jež odhadovalo ministerstvo.

Proč byl o dávku tak malý zájem? Podle operátorů mohlo její popularitu srážet složité papírování. Nárok na dávku museli sociálně potřební dokládat každé tři měsíce a získali ji pouze v případě, že za uplynulý rok měli nejméně šest měsíců příjmy pod hranicí životního minima.

Příspěvek nebyl poskytován na ruku, ale formou slevy z měsíčního vyúčtování za telefon. Nemohli jej tak využít lidé, kteří místo tarifu využívali dobíjecí kupony.
I po zrušení státního příspěvku chce dávku ze svého vyplácet Vodafone, zvláštní nabídku podle mluvčího připravuje i Telefónica O2.

T-Mobile zase chystá příděl volných minut a SMS zpráv pro zdravotně postižené. Z nich mají na dávku i nadále nárok držitelé průkazu ZTP/P a lidé s postižením ZTP z důvodu úplné nebo praktické hluchoty, kteří volají přes speciální přístroje. Jde zhruba o 70 tisíc lidí.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Další z rubriky

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Chcete změnit operátora? Vyčkejte, od února to bude snazší a rychlejší

Ilustrační snímek

Pouhých deset dnů od podání žádosti budou mít od 1. února operátoři na přenos čísla k jinému poskytovateli...

Nejbohatší Čech by mohl vytvořit operátorské impérium

Španělská Telefónica působila v Česku osm let, mobilní operátor pod značkou O2...

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera měla podat nabídku na odkup čtyř operátorů ve střední a jihovýchodní...

Mitsubishi Pajero 3,2 DI-D  Dakar
Mitsubishi Pajero 3,2 DI-D Dakar

r.v. 2009, naj. 252 617 km, diesel
295 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz