Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Mobilní vysílače ruší dálkové zamykání aut v Chrudimi, nejdou otevřít

  • 122
Na chrudimském náměstí se den co den vyskytne několik bezradných řidičů. Chtěli odjet svým autem, které předtím zamkli dálkovým ovladačem. Ale nemohou odemknout. Problém je v množství vysílačů v okolí, které se vzájemně ruší. Třeba antény mobilních operátorů.

Některá auta se nedaří odemknout bez vložení klíče do zámku ani z bezprostřední blízkosti. Řidiči jsou pak často rádi, pokud zrovna jejich model umožňuje alespoň ruční odemykání. Ale ne každý má to štěstí.

"Měli jsme tu i řidičku, která měla zamknuté zámky a nakonec si musela zavolat odtahovou službu," řekl prodavač drogerie na chrudimském náměstí Vojtěch Hájek.

Množství bezdrátového vysílání je na chrudimském náměstí už tak velké, že ruší ovládání zámků. Podobné potíže se ojediněle vyskytují i jinde. Například na Ulrichově náměstí v Hradci Králové.

"V Chrudimi na náměstí se to děje dennodenně, i když to nedělají všechny značky aut. Když mají lidé štěstí, namíří klíčem přímo na volant a nakonec auto otevřou. Ostatním radím, ať si třeba půl hodinu počkají, protože rušení není pořád, občas na chvíli zmizí," řekl majitel drogerie Petr Gabriel.

Výměna baterie nepomůže

Řidiči, kterým se zase nepodaří auto zavřít, si mnohdy spěchají vyměnit do servisu baterii do dálkového ovládání auta. Pak přijedou na náměstí podruhé a nezamknou opět.

"Zdrojů rušení na Resselově náměstí může být několik. Většina kaváren v dosahu má svoje wifi připojení, na jednom z domů má antény firma Omega, městská policie provozuje bezdrátový kamerový systém, možným zdrojem by mohly být i prodejny telefonních operátorů," uvedla mluvčí Chrudimi Sylva Drašnarová.

Proč nefunguje dálkové ovládání

Dálkové ovládání reaguje na silný signál místních vysílačů, ať už jde o GSM, UMTS, CDMA, VKV, TV nebo jiných rádiových služeb, přestože na něj nejsou naladěny.

Podle Českého telekomunikačního úřadu je to malou odolností přijímačů - absencí vstupního filtru, použitím levných součástek, malými rozměry.

Podle Českého telekomunikačního úřadu nelze vyloučit ani to, že některý zdroj vysílá v nepovoleném pásmu nebo využívá příliš velký výkon, přestože tyto případy nejsou v zemi časté.

Postižení uživatelé dálkového ovládání aut mohou ohlásit rušení příslušnému odboru ČTÚ pro východočeskou oblast v Hradci Králové.

Zjistit, kdo ruší dálkové ovládání aut, je ale tak trochu detektivní práce. Český telekomunikační úřad nevěří, že by někdo vysílal v nepovoleném pásmu. Soudí také, že wifi, kamerový systém ani prodejny telefonních operátorů viníky nebudou.

Viníkem může být síť Ufon

Podle úřadu budou nejspíš dálkové ovladače v konfliktu s vysílačem operátora MobilKom, který provozuje mobilní síť Ufon.

"Nejpravděpodobnější příčinou v tomto případě je neodolnost přijímače dálkového ovládání proti signálu základnové stanice CDMA operátora MobilKom, který je také kmitočtu dálkového ovládání 433,9 MHz nejblíže. Vysílá v pásmu 420 až 424 MHz," uvedla Jana Artěmenková, vedoucí sekretariátu předsedy Rady Českého telekomunikačního úřadu.

Jinými slovy - samotný operátor nic neporušuje. Problém je podle úřadu na straně aut, jejichž přijímače nejsou dost odolné vůči rušení.

"Odstranění spočívá v pořízení odolnějšího přijímače, zařazení filtru na vstup rušeného přijímače nebo v jiném zásahu - doporučujeme se obrátit o pomoc na servisní firmu," uvedla Artěmenková.

Petr Gabriel ale pochybuje, že problém je na straně řidičů, kteří mají nekvalitní dálkové ovládání. "Potíže tu mají značková auta. Patrně se obrátím na Český telekomunikační úřad, aby se tím zabýval," uvedl.

ČTÚ se tomu nebrání. "Rušení levných přijímačů se vyskytuje a ČTÚ je řeší. Na jejich vyhledávání v databázi není čas, poslední obdobný případ se řeší v například v Hrusicích," uvedla Artěmenková.