Mobilní viry ohrožují víc telefony než uživatele

  • 8
Mobilní viry zatím velkou škodu nenapáchaly, ale strach z možných škod odrazuje uživatele od nákupu chytrých telefonů. Vyplývá to z průzkumu časopisu The Economist, ve kterém bylo dotazováno 240 nadnárodních firem.

Mobilní viry zatím hrozí více v médiích než z telefonů samotných. Roztříštěnost platforem a jejich řídký výskyt způsobuje, že vývoj škodlivých programů je u mobilních telefonů mnohem pomalejší než u stolních počítačů.

V praxi se u většiny ze stovky známých mobilních virů ani nejedná o viry v pravém slova smyslu. Uživatel je musí do telefonu nainstalovat, i když přesně neví, co bude program dělat.

Přesto se už několik opravdu zákeřných aplikací objevilo. V redakci jsme měli v telefonu Series 60 program, který se sám rozesílal přes Bluetooth, nešel standardně odinstalovat a neustálým hledáním okolních zařízení vybíjel baterku. Jiné programy  automaticky rozesílají multimediální nebo textové zprávy na speciálně zpoplatněná telefonní čísla.

V ohrožení jsou jen chytré telefony

Podobné škodlivé programy zatím dokáží (až na výjimky) parazitovat jen v chytrých telefonech. Ty tvoří několik procent světového mobilního trhu a uživatel musí mít ve většině případů aktivovány i nastaveny datové funkce nebo MMS. Riziko "nakažení" takovým programem je tak v praxi minimální stejně jako škody, které mohou způsobit.

Odborníci z řad antivirových firem ovšem nepochybují, že zákeřnost mobilních virů poroste. "Nevidím důvod, proč bychom se neměli dočkat stejných typů útoků jako u stolních počítačů," řekl pro Reuters Ollie Whitehouse z antivirové firmy Symantec.

Obavy z možného rizika však chytrým telefonům škodí mnohem více než viry samotné. Operačnímu systému se totiž lze, narozdíl od počítačů, v mobilním telefonu snadno vyhnout a předejít tak škodám.

Většina firem smartphony raději nechce

Více než 60 % velkých firem už dnes uvádí, že z bezpečnostních důvodů spojených se škodlivým softwarem nedávají zaměstnancům pokročilé telefony. Průzkum časopisu The Economist se týkal 240 nadnárodních firem.

Jejich obavy jsou pochopitelné. Jen minimum uživatelů bude ochotno kupovat pro svůj mobil antivirový software a střežit nejnovější aktualizace. Zejména když mnoho majitelů chytrých telefonů žádné jiné aplikace v praxi stejně nestahuje a operační systém by tak přinel pouze starosti.

Chytré telefony s otevřeným operačním systémem, které nabízejí uživatelům široké možnosti při dohrávání nových funkcí, tak čelí riziku, že o ně kvůli virům ztratí uživatelé zájem a vrátí se k vyspělým uzavřeným platformám. Ty je možné rozšiřovat pouze pomocí technologií Java nebo Flash Lite, který se objevuje například u nových Sony Ericssonů nebo Nokií.