Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mobilní televize do éteru nemůže. Ústavní soud odmítl změnit zákon

  13:09aktualizováno  13:09
Ústavní soudci odmítli návrh na zrušení kontroverzního ustanovení vysílacího zákona, které znemožňuje provozovatelům vysílacích sítí získat obsahovou licenci k vysílání. Ustanovení například znemožňuje mobilním operátorům šířit do mobilů vlastní program.

ilustrační foto | foto: Garmin, Jan Lodl,  Mobil

Právě operátoři zákon v minulosti kritizovali. Tisk nedávno informoval o přípravách novely, která by měla sporný zákaz zrušit. Rozhodnutí ústavních soudců je ode dneška přístupné v elektronickém archivu.

Ústavní soud (ÚS) se problematikou zabýval kvůli sporu operátora T-Mobile a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Rada loni odmítla udělit T-Mobile programovou licenci pro vlastní vysílání do mobilu v digitálním formátu DVB-H. "Překáží tomu paragraf zákona, který zakazuje, aby mohl provozovatel sítě vysílat vlastní programy," řekl tehdy ČTK předseda rady Václav Žák.

T-Mobile se obrátil se žalobou na Městský soud v Praze, který se přiklonil k názoru, že zákon je protiústavní a v rozporu s evropským právem. Proto pražští soudci podali Ústavnímu soudu návrh na zrušení části zákona. "Zákaz brání přístupu k podnikání řadě subjektů, aniž by takové omezení bylo nutné a dostatečně ospravedlnitelné veřejným zájmem," stojí v návrhu.

Ústavní soudci se konkrétními dopady zákona nezabývali a návrh odmítli.

Městskému soudu vzkázali, že by měl nejprve sám důkladně prozkoumat to, zda je ustanovení vysílacího zákona v rozporu s evropským právem, které je ve sporných případech nadřazeno českému. Městský soud by poté mohl například rozhodnout tak, že český zákon nelze v daném případě použít, protože odporuje evropskému právu. To by vyhovovalo mobilním operátorům.

Zákaz se do vysílacího zákona dostal z iniciativy Senátu. "Pokud by majitel licence byl vlastnicky spjatý s majitelem multiplexu, je podle mého názoru v hospodářské soutěži zvýhodněný před ostatními vysílateli. Získá výhodnější podmínky, má lepší přístup k informacím," odůvodnil tehdy návrh senátor a nynější ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL).

Lidové noviny před několika týdny informovaly o připravované novele zákona, která sporný zákaz zruší. Společnosti T-Mobile, Telefónica O2 a Vodafone by tak mohly ve společné síti, kterou plánují vybudovat, začít bez omezení vysílat televizi do mobilních telefonů. Kromě převzatých programů chce každý z operátorů přidat do nabídky ještě svůj původní program.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Vlajkové lodi Androidu nejsou žádný velký hit. A trápí je problémy

Google Pixel 2 XL a Pixel 2

Googlu se zatím s jeho smartphony moc nedaří. První generace Pixelů příliš úspěšná nebyla a ta druhá to zatím zcela...

Za tisíce si udělají z mobilu dobrovolně těžítko

Kryty Roxxlyn

Z poměrně neobvyklého materiálu vyrábí pouzdra pro mobilní telefony firma Roxxlyn. Speciální kryt smartphone pokryje...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Najdete na iDNES.cz