My čekáme na 3G, ve Skandinávii už datují přes 4G (ilustrační foto)

My čekáme na 3G, ve Skandinávii už datují přes 4G (ilustrační foto) | foto: Mobil.iDNES.cz

Mobilní svět vstupuje do nové éry. Skandinávci spustili 4G síť

  • 49
Mobilní svět zaznamenal další významný milník. Skandinávský operátor TeliaSonera tento týden spustil první komerčně dostupnou síť čtvrté generace označovanou též 4G či LTE. V Norsku a Švédsku mohou nyní přenášet data vzduchem rychlostí až 80 Mbit/s.

První základnové stanice operátor spustil v centrech hlavních měst Norska a Švédska, Oslu a Stockholmu. Pokryl tím zhruba 400 tisíc potenciálních zákazníků, kteří mohou nově využívat mobilní internet s teoreticky dosažitelnou rychlostí přenosu 100 Mbit/s. Reálně se v síti dosahuje rychlosti stahování od 20 do 80 Mbit/s.

"Jsme velmi hrdí na to, že můžeme být prvním operátorem na světě, který svým zákazníkům nabídne služby sítě čtvrté generace," okomentoval významný krok operátora Kenneth Karlberg, šéf jeho mobilních služeb.

Do budoucna počítá TeliaSonera s dalším rozšiřováním, každý den prý do sítě přidá jednu novou základnovou stanici. Kromě norské a švédské celostátní licence na provoz LTE sítě firma navíc nedávno získala stejné privilegium i ve Finsku a usiluje o něj i v Dánsku. V průběhu následujících měsíců operátor slibuje pokrytí dalších 25 skandinávských měst.

V obou dosud pokrytých městech operátor použil rozličné dodavatele: ve Stockholmu síť postavila švédská společnost Ericsson, v Norsku naopak čínský výrobce síťové infrastruktury Huawei.

Stahujte kolik chcete. Zn.: za levno

Zpočátku nebude možné v síti telefonovat, fungovat budou pouze datové přenosy. Na trhu ostatně dosud nejsou použitelné přístroje, které by si s novou sítí rozuměly. K dispozici je pouze jediný modem Samsung. Ten dokáže komunikovat jen v LTE síti, později by se měl v nabídce objevit i duální modem schopný pracovat i na starších rádiích.

Maximální rychlost stahování nyní operátor omezuje na 50 Mbit/s a nezavádí datové limity. Od 1. června 2010 se rychlost zvýší, avšak za cenu zavedení limitu maximálního objemu stažených dat (30 GB/měsíc).

V rámci propagace nové technologie operátor láká zákazníky na velmi nízký měsíční paušál v přepočtu asi 10 korun. Později bude služba dostupná za 599 švédských korun měsíčně, tedy asi 1 500 Kč. Zmíněný modem mohou zákazníci za podpis dvouleté smlouvy získat zdarma.

V Česku si ještě počkáme

V Česku si na sítě čtvrté generace ještě nějakou chvíli počkáme. Zatímco Skandinávci už datují vzduchem rychlostmi srovnatelnými s pevným připojením k internetu, Češi stále čekají na významnější pokrytí území alespoň signálem sítí třetí generace. Ty nabízejí ve srovnání s LTE několikanásobně nižší rychlosti stahování, většinou okolo čtyř Mbit/s.

S LTE ve spojitosti s Českou republikou začal jako první koketovat T-Mobile, který zprvu tvrdil, že standardní 3G nenabídne a přejde rovnou ke službám sítí čtvrté generace. Minulý rok ale šokoval a svou nepříliš úspěšnou 3G síť s časovým multiplexem určenou pouze pro datové přenosy se rozhodl doplnit o standardní 3G síť typu FDD. V současné chvíli se soustředí na stavbu této sítě a o LTE opět mlčí.

Podobný osud provází zákazníky operátora Vodafone, který se chystá svou 3G síť významně rozšířit až začátkem příštího roku. Vodafone od začátku prohlašuje, že výstavba 3G sítě je jen předzvěstí přechodu k LTE. S ohledem na neuvěřitelné průtahy při spouštění nových služeb se ale sítě čtvrté generace dočkáme u Vodafonu nejdříve tak za pět let.

Prozatím nejblíže k LTE má Telefónica O2, která je v porovnání s konkurencí nejdále i v pokrytí našeho území sítí 3G. Operátor v říjnu oznámil, že sítě nové generace otestuje v pěti evropských zemích, kam spadá i Česká republika. Testy ji mají pomoci s výběrem dodavatele infrastruktury. Časový plán komerčního spuštění ale firma neuvedla. - čtěte O2 bude v pěti zemích zkoušet sítě budoucnosti. I v Česku