Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mobilní signál všude nechytíte. Hluchá místa v Česku zůstanou

aktualizováno 
Výšlap na nejbližší kopec kvůli dosažení mobilního signálu zdaleka není minulostí. V Česku jsou stále místa, odkud si s mobilním telefonem nezavoláme. Operátoři navíc zásadní změny nechystají.
V přírodě na místa bez signálu narazíte často

V přírodě na místa bez signálu narazíte často | foto: Profimedia.cz

Podle Martiny Kemrové, tiskové mluvčí T-Mobile, jde zejména o oblasti, v nichž je počet zákazníků velmi nízký. Náklady do výstavby vysílače se tak operátorovi nemohou vrátit. Zároveň však upozorňuje na problematiku novostaveb, které kvůli své konstrukci signál nepropustí.

"Existují lokality, jejichž poloha způsobuje velmi špatnou úroveň signálu u všech třech operátorů a situaci by mohla vyřešit jen výstavba nové základnové stanice. Ekonomická efektivita takové stavby je však vzhledem k reálnému využití základnové stanice v podobných místech velmi malá," uvedl mluvčí Vodafonu Filip Hrubý.

Všichni tři naši operátoři se přitom chlubí 99 procentním pokrytím populace. Toto číslo je však vztaženo k počtu obyvatel a nevypovídá tak nic o reálně pokrytém území. "Obecně platí, že žádný mobilní operátor nedosahuje stoprocentního pokrytí celého území," říká Hrubý.

Podobně reaguje i Martin Žabka z tiskového oddělení operátora Telefónica O2: "Stoprocentní pokrytí neexistuje. Vždy se najdou místa, na která se díky jejich poloze nebo fyzikálním zákonům signál GSM nedostane. Ať už jde o velmi odlehlá místa národních parků nebo železobetonové konstrukce budov."

Hluchá místa jen tak nezmizí

Mobilní signál chybí zejména v chráněných krajinných oblastech, národních parcích a hornatých částech naší vlasti, kde se kromě ekonomické nevýhodnosti stavby operátoři potýkají i s dalšími problémy. I přes jejich snahu je v těchto místech zlepšení situace velmi obtížné.

"O tom, zda v dané lokalitě bude postaven vysílač, rozhodují orgány místní samosprávy, odbory životního prostředí či památkáři. Ne vždy se podaří získat jejich souhlasné stanovisko, byť obyvatelé volají po lepším signálu," říká Kemrová. Operátor musí v takové situaci splnit přísné požadavky dotčených orgánů. - více zde

Navíc ne vždy se operátor obyvatelům zavděčí. Někteří z nich totiž s posílením signálu a s tím spojenou výstavbou nové základnové stanice na rozdíl od místní samosprávy nesouhlasí" "Pokrývání takovýchto oblastí je většinou začarovaný kruh. Buď si lidé stěžují na nepříliš dobrý signál, nebo naopak ve chvíli, kdy pokrytí posílíme, na narušení krajinného rázu vysílačem," upozorňuje Žabka.

Řešení vidí operátoři ve sdílení

Pro tyto situace však mají operátoři jedno řešení - sdílení základnových stanic. Stejný postup po nich ostatně vyžadují i referáty životního prostředí. "Cestu vidíme ve sdílení vysílačů všemi operátory, což by vedlo ke snížení ekologické zátěže a negativního dopadu na krajinný ráz," říká Kemrová. "V některých lokalitách jednáme o sdílení při pokrývání bílých míst, ale technicky to není zase až tak jednoduché," upozorňuje na úskalí Žabka.

Sdílení sítí však nemusí být jen lokální záležitostí. O jeho plošné nasazení se již delší dobu snaží Vodafone: "Řešením by mohlo být sdílení sítě vícero mobilními operátory, což je jedna z hlavních strategií Vodafonu, především v otázce výstavby sítě třetí generace," potvrzuje záměr operátora Filip Hrubý.

Moderní budovy signál nepropustí

Problém s nedostupností signálu se však týká i velkých měst, případně nově vznikajících satelitních městeček. "Bílá místa nemusí být jen odlehlé oblasti, ale hlavně nové satelitní obce v okolí velkých měst, nákupní, obchodní a administrativní centra včetně průmyslových zón," komentuje situaci v metropolích Kemrová.

"Hlavně při výstavbě nových budov architekti zřídka berou v úvahu fyzikální podmínky šíření radiového signálu a volí nevhodné stavební materiály, jejichž použití pak vyžaduje následné dokrývání vlastním vnitřním rozvodem," dodává. Upozorňuje přitom na to, že ne ve všech případech lze vzniklou situaci rychle vyřešit. "A přitom by stačilo tak málo - nepoužívat útlumové materiály a zamyslet se nad tím, že žijeme v době mobilní komunikace," dodává.

Přesto jsou operátoři v těchto případech pružnější, jelikož jde o místa, kde se denně vyskytují stovky jejich zákazníků a bez pokrytí by zbytečně přicházeli o zisky.

Jak často se setkáváte s místy bez mobilního signálu?

celkem hlasů: 2994

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 23. ledna 2008. Anketa je uzavřena.

Zřídka 1297

Téměř nikdy 678

Často 559

Velmi často 460

"Pokrývání tzv. bílých míst řešíme průběžně v závislosti na více faktorech. Na místní situaci, na plánech rozvoje a výstavby v regionu například průmyslových zón, na návratnosti vložených prostředků, nebo například na požadavcích velkých zákazníků," dodává Žabka.

Pokrytí máme dostatečné

I přes zjevné problémy se však operátoři dušují, že jejich pokrytí je dostatečné. "V současné době je rozsah a kvalita našeho GSM pokrytí vysoko nad světovým standardem. Ostatně pokrytí všech tří domácích GSM operátorů je velmi dobré a oblastí se špatným pokrytím s dobrým zákaznickým potenciálem je minimum," říká Martina Kemrová z T-Mobile.

O pokec zas až tolik nejde

Nedostupnost mobilního signálu není problémem jen tak na oko. V době klesajícího počtu pevných linek totiž přebírají úkol hlavního nouzového komunikačního prostředku právě mobilní telefony. Nemusí tedy jít jen o to, že si kvůli nepřítomnosti mobilního signálu nepopovídáte s kamarády - často může nastat situace, kdy si kvůli nedostatečnému pokrytí nebudete moci přivolat lékařskou pomoc.

Pod poměrně velkou palbu kritiky se právě v tomto smyslu dostala Telefónica O2 (přesněji tehdejší Eurotel) v době povodní. Tato firma totiž zajišťuje krizovou komunikaci záchranných složek. Je tedy logické, že právě na ni se snesla nelibost starostů postižených obcí, kteří si nemohli zavolat.

Kde chybí operátorům pokrytí?

Mapa pokrytí T-Mobile

T-Mobile: Příbramsko, Tachovsko, Domažlicko, Kokořínsko, okolí Aše, Krušné hory, Bruntálsko, Vsetínsko

Interaktivní mapa pokrytí ZDE

 Mapa pokrytí O2

Telefónica O2: Příbramsko, Domažlicko, Karlovarsko, Olomoucko, Vsetínsko, Jeseníky, Chřiby

Interaktivní mapa pokrytí ZDE

 Mapa pokrytí Vodafone

Vodafone: okolí Aše, Domažlicko, Oderské vrchy, Křivoklátsko, Chřiby, Kokořínsko, Krušné hory, Vsetínsko, Tachovsko, Slavkovský les

Interaktivní mapa pokrytí ZDE

Mapy pokrytí berte s rezervou
Mapy pokrytí, které operátoři zveřejňují na svých internetových stránkách, vypovídají o reálné situaci jen velmi vzdáleně. Pracují totiž s matematickým modelem, který se realitě pouze přibližuje. Pokud tak naleznete v mapě pokrytou oblast mobilním signálem, ve skutečnosti to ještě nemusí znamenat, že zde bude fyzicky dostupný a naopak. Šíření signálu mobilní sítě je totiž závislé na mnoha faktorech, ať už jde o reliéf terénu či atmosférické podmínky. Ani technici instalující vysílače nemohou nikdy přesně odhadnout, jakou oblast danou anténou pokryjí. Občas se i sami diví, jak je možné, že se z daného místa lidé dovolají, když s jeho pokrytím původně vůbec nepočítali.


Na zlepšování sítě průběžně pracují všichni tři operátoři. Více než na pokrytí ekonomicky nezajímavých "bílých míst" se však soustředí na modernizaci sítí a rozšiřování zejména datových technologií, o které je v Česku velký zájem. T-Mobile se například začal soustředit i na venkovské oblasti, ve kterých dosud žádný signál nebyl.

Jak často se setkáváte s nedostupností mobilního signálu? Vadí vám tato hluchá místa?


"S místy bez signálu se setkávám poměrně často. Kromě vybraných klubů a hospod přímo v Praze mám velké potíže se signálem zejména na chatě, kterou máme na Českomoravské vrchovině. Tam vždy běhám po okolí, abych si mohl vůbec zavolat. Samozřejmě mi v takových případech nedostupnost signálu vadí."

Štěpán Novotný, student z Prahy


"Zrovna tady v práci, kde je nedostupnost signálu velký problém. Přitom by člověk čekal, že v Dejvicích chytí signál všude. Paradoxní navíc je, že na taková místa narážím v Praze poměrně často a to dokonce v blízkosti vysílačů. Z venkova mohu jmenovat například nedaleké okolí Prahy, například Berounsko či Kralupsko, kde se s nedostupností signálu také potýkám. Tato místa mi samozřejmě vadí, jelikož není vůbec příjemné, když má človek důležitý hovor a chodí po místnosti hledaje místo, z nějž se po zbylou dobu hovoru nesmí vůbec hnout."

Lukáš Hron, fotoeditor z Prahy


"S nedostupností signálu se setkávám pouze v restauracích umístěných ve sklepních prostorech. Většinou mi jeho nepřítomnost nijak zvlášť nevadí, i když jde samozřejmě o nepříjemnou situaci. Absence signálu v přírodě při výletech atp. mi nevadí vůbec, jelikož si většinou na takové tůry mobil ani s sebou neberu."

Michal Hrubý, prodavač z Brna


"Zatím jsem nezažil jedinou situaci, ve které by mi nepřítomnost signálu skutečně vadila. Vždy stačí popojít jen pár metrů dále či si zkrátka vyšlápnout na kopec a i důležitý hovor můžete během okamžiku komfortně odbavit. Chápu, že stoprocentní pokrytí neexistuje a ani existovat nebude, vlastně i vzhledem k mému zaměstnání."

Václav Holý, poskytovatel wi-fi připojení z Ostravy

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Recenze: Nokia 8 Sirocco je skutečně luxusní a má skvěle odladěný Android

Nokia 8 Sirocco

Firma HMD Global postupně rozšiřuje svou nabídku smartphonů Nokia i do vyšších pater. Prozatím tou nejlepší nokií,...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

O2 půjčí 50 korun na měsíc, vezme si za to pětikorunu

O2 vrací službu Rezerva

Operátor vrací službu Rezerva, se kterou přišel poprvé na konci roku 2010. Potěší všechny zákazníky předplacených...

T-Mobile útočí na O2. Přebíjí jeho datové balíčky do ciziny

T-Mobile útočí na roamingové datové balíčky O2

Dosud měl T-Mobile nejdražší roamingová data mimo Evropskou unii. Teď výrazně zlevňuje a navíc se trefuje do...

Banka si vás může proklepnout u operátora. Ptejte se, jak vás ohodnotil

Ilustrační snímek

Banky kromě obvyklých způsobů ověření bonity žadatele využívají nově i hodnocení TelcoScore. Vstupní data poskytují...

Najdete na iDNES.cz