Několik zařízení BlackBerry spojených v jedno.

Několik zařízení BlackBerry spojených v jedno. | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Mobilní OS pro experty: workoholikova pevnost BlackBerry OS

  • 57
BlackBerry je prakticky synonymem pro firemní e-maily a zařízení s tímto názvem často tvoří povinnou výbavu mnoha firemních zákazníků. V dalším dílu seriálu se podíváme na historii a přehled technologií, které BlackBerry využívá.

Nový seriál Mobil.cz

Tento článek je druhým dílem seriálu, který přibližuje hlavní mobilní operační systémy. Minulý týden byl představen Symbian OS a dnes přichází na řadu BlackBerry. Později se můžete těšit na iPhone OS, Windows Mobile, Android a PalmOS.

Jediným výrobcem zařízení s mobilním operačním systém BlackBerry je kanadská společnost Research in Motion (dále jen RIM) založená v roce 1984.

Zpočátku firma spolupracovala s RAM Mobile Data a Ericsson na obousměrném pageru, s jehož pomocí by měl uživatel přístup ke svým e-mailům. Výsledkem spolupráce bylo zařízení BlackBerry 950 (Inter@ctive pager), které v roce 1999 konkurovalo podobnému přístroji společnosti Motorola.

Hlavní předností tohoto zařízení nebyla ani tak možnost komunikovat pomocí e-mailů, ale spíš propojení s firemním serverem, na kterém byl uložen kalendář, organizér nebo seznam kontaktů. Právě na firemní sféru se RIM zaměřil i v dalších letech a BlackBerry OS se stal nejrozšířenějším operačním systémem u této skupiny zákazníků. Hlavní podíl na trhu má BlackBerry OS v Kanadě a USA. V Evropě se prozatím výrazněji neprosadil.

Mobilni OS BlackBerry

BlackBerry je označením pro celou sérii zařízení a první smartphone s operačním systémem BlackBerry OS byl uveden až v roce 2002. Integroval kromě telefonního modulu i push-email, SMS, internetový fax, webový prohlížeč a mnoho dalších služeb.

RIM se dále zaměřoval především na podporu e-mailů. Zajímavostí je, že pouze dvě zařízení (BlackBerry Storm a Storm2) z téměř desetileté historie nenabízejí hardwarovou QWERTY klávesnici. Tato dvě zařízení jsou prozatím rovněž jedinými přístroji od RIM s dotykovým displejem.

E-maily kdekoliv a kdykoliv

Hlavní výhodou zařízení s BlackBerry je propojení na BlackBerry Enterprise Server (resp. na BlackBerry Internet Service) a komunikace se zařízením pomocí "push” služeb. Pro nové údaje na firemní síti tak není potřeba zařízení v pravidelných intervalech synchronizovat, ale naopak server automaticky pošle uživateli nový e-mail ještě dřív, než dorazí na váš stolní počítač.

RIM nabízí zhruba desítku smartphonů určených především pro firemní zákazníky. Vývojáři se této platformě naplno věnují teprve po velkém úspěchu iPhonu, po němž se uživatelé začali dožadovat většího množství aplikací. Na začátku roku 2009 byl otevřen BlackBerry App World, kde je několik tisíc aplikací. BlackBerry OS nelze licencovat a je ve výhradním vlastnictví společnosti RIM.

Mobilni OS BlackBerry

V následujících řádcích popíšeme některé součásti podpůrného softwaru, který slouží k propojení telefonů s vaší kanceláří.

BlackBerry Enterprise Server

Telefony s operačním systémem BlackBerry OS jsou integrovány do firemního e-mailového systému pomocí balíčku BlackBerry Enteprise Server (BES), který je dostupný pro Microsoft Exchange, Lotus Domino, Novell GroupWise a rovněž je propojitelný s Google Apps. Každé zařízení s BlackBerry je jednoznačně identifikováno (nejenom ve firemní síti) pomocí BlackBerry PIN, což je osmimístné hexadecimální číslo. Pomocí BES je také možné jednotlivá zařízení na dálku ovládat a například znehodnotit veškeré informace z ukradeného či ztraceného zařízení.

BlackBerry Internet Service

Jistou náhradou za BES je BlackBerry Internet Service (BIS), který je určen především běžným uživatelům. Není tedy nutné instalovat a provozovat vlastní server. BIS umožňuje integraci několika POP3 a IMAP e-mailových účtů a obsahuje přídavky pro připojení na Facebook, MySpace, MSN a mnohé další služby.

Mobilni OS BlackBerry

BlackBerry Messenger

BlackBerry Messenger je proprietární služba pro přijímání a odesílání textových zpráv na zařízeních BlackBerry pomocí BlackBerry PIN. K dispozici je rovněž služba pro snímání čárových kódů, v nichž jsou zakódovány informace o nových kontaktech, profilech či vytváření skupin uživatelů.

Vývoj aplikací - Java jasným favoritem

BlackBerry smartphony běží na Javě, a to včetně všech integrovaných aplikací a použitých API. Zpočátku fungovaly BlackBerry přístroje na platformě Intel 80386, později přešly na procesory ARM XScale a další.

Pro vývojáře aplikací jsou k dispozici tři různé přístupy pro tvorbu programů.

BlackBerry Java Virtual Machine

Svým způsobem hovoříme o vývoji aplikací v klasické J2ME, která má podporu pro MIDP 2.0, CLDC 1.1 a navíc disponuje proprietárním BlackBerry API například pro ovládání specifických kláves na zařízeních.

J2ME rovněž nabízí největší flexibilitu aplikací pro smartphony s BlackBerry. V současné době je k dispozici BlackBerry JDE (vývojové prostředí vyvinuté RIM), plugin pro Eclipse, NetBeans a mnohá další vývojová prostředí. Všechny pluginy by měly obsahovat emulátor, debugging tools a dokumentaci.

Mobilni OS BlackBerry

BlackBerry MDS

BlackBerry Mobile Data System je součástí BES a umožňuje přístup zařízením s BlackBerry k enterprise aplikacím či přístup k informacím uloženým v databázi. Ve své podstatě je to jednoduchý framework, který umožňuje snadno vytvářet aplikace a vzdáleně spravovat zařízení přes server. Kupříkladu administrátor může aplikace nahrát na server a posléze vydat pokyn k rozeslání pouze na určitá zařízení. Pro komunikaci jsou použity Web Services.

Pro simulování MDS na PC je nutné mít nainstalovaný a spuštěný i doplněk BlackBerry Email and MDS Services Simulator Package a Java EE 5 SDK.

BlackBerry Browser

BlackBerry Browser umožňuje využívat webové aplikace, které jsou upravené pro prohlížeč BlackBerry. Není to žádný výjimečný případ a podobně upravené webové aplikace lze spouštět i u jiných výrobců mobilních zařízení. V případě BlackBerry lze využívat standardních prostředků, jako je například WML, xHTML, JSP, ASP, PHP, JavaScript 1.3, CSS a tak dále.

Jednou ze zajímavých funkcí BlackBerry Browseru je Offline Forms Queuing, což je funkce na uchování obsahu webového formuláře v případech, kdy není navázáno internetové spojení.

BlackBerry App World

BlackBerry App World byl otevřen 1. dubna 2009 a obsahuje několik tisíc aplikací. Vývojáři musí zaplatit poplatek 200 dolarů, aby zde mohli publikovat svoje programy. Tyto aplikace navíc musí být digitálně podepsány, aby mohl být jasně identifikován autor.

RIM nijak nekontroluje kvalitu vystavených aplikací. App World (včetně stahovaní bezplatných aplikací) není běžně dostupný v České republice a kvůli malému rozšíření telefonů BlackBerry se s ním v nejbližší době ani nepočítá.

Mobilni OS BlackBerry

Bez zaplacení výše zmiňovaného poplatku se dostanete pouze k podmnožině J2ME Blackberry API. Pro přístup k proprietárnímu Blackberry API je nutné mít vytvořený vývojářský účet.