Ceny za mobilní data porostou. Ilustrační snímek.

Ceny za mobilní data porostou. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

KOMENTÁŘ: Mobilní data začínají být nedostatkovým zbožím, ceny porostou

  • 183
Papírově můžeme zákazníkům v zahraničí závidět. Tamní operátoři se chlubí lepším pokrytím a i ceny za data jsou často mnohem výhodnější. Jenže praxe je taková, že stejně bídné připojení najdete nejen v českých městech, ale i v německých, polských nebo amerických.

Berlín Mitte, ulice na severním okraji centra. Mobil hlásí HSDPA+, ale stránky se načítají jako na EDGE. Jede to pomalu nebo vůbec. Přitom v okolí není žádná akce, žádné srocení davů, zkrátka běžná městská rezidenční čtvrť.

A to je ještě ta lepší varianta. Například v Polsku stačí vyjet z městské aglomerace a často nejsou k dispozici žádné datové přenosy, ani EDGE. K čemu je pak na hlavní silnici on-line navigace, je nasnadě: k ničemu. A to mluvíme o frekventované silnici v jihozápadní části Polska, žádná neobydlená oblast u hranic s Běloruskem. Signál naskočí jen v obcích. A nepomůže ani změna operátora, v mnoha úsecích nejsou k mání žádné datové přenosy.

Přesuňme se do Singapuru, města, kde včera znamenalo pozítří. Před deseti lety bylo celé město pokryto funkčními bezplatnými wi-fi hotspoty. Dnes tam jsou stále, ale neotevřete si přes ně ani Facebook. A když si u jednoho z místních operátorů koupíte předplacenou datovou SIM, tak jen vyhodíte peníze do kanálu. Rychlost přenosu je jak na staré telefonní pevné lince.

O trochu lepší zkušenosti máme ze Španělska a Velké Británie. Ale i tam je v centrech měst často problém načíst i objemem malé stránky optimalizované pro mobily. Data prostě chtějí všichni, ale infrastruktura tomu přestává stačit. A v USA se to v hustě osídlených aglomeracích příliš neliší od datově přeplněného evropského éteru.

A bude hůř. Mobilní data se totiž rozhodli využívat výrobci snad úplně všeho. V navigacích, noteboocích a tabletech je to pochopitelné, teď se však začnou přidávat i fotoaparáty a za pár let najdeme slot na SIM kartu asi i v pračkách. Alespoň takové trendy se výrobci rozhodli ukázat na nedávném veletrhu IFA v Berlíně.

Proč ne, kdyby k tomu existovala vhodná infrastruktura. Jenže ta současná přestává stačit a nová (sítě 4G - LTE) ještě většinou nestojí. A přitom ceny datových přenosů na významných trzích (kam český nepatří) spíš klesají. Operátoři to ví a mají z toho zamotanou hlavu. Zdražuje se těžko, a tak se pomalu ale jistě začíná zpomalovat a omezovat. 

Jenže zákazníci chtějí stále větší FUP a stále nižší ceny. U těch českých je to s ohledem na situaci logický argument, ale obáváme se, že celosvětový trend spíš bude směřovat k tuzemskému stavu, než aby český trh doháněl ten světový.

V žádném případě to ale rozhodně není glorifikace situace na českém trhu. Ceny jsou u nás vysoké a pokrytí rychlými mobilními daty je zatím tristní. Mimo města téměř neexistuje a v menších obcích si rychlá data užijí většinou jen na radnici na náměstí, okrajové čtvrti často vůbec pokryté nejsou. Na papírové pokrytí pro tiskové zprávy asi jedna či dvě buňky na 5 000 obyvatel stačí. V praxi nikoliv.

Spíš jde o to, že ač pokrytí asi i u nás jednou vzroste a rychlosti budou papírově závratné, tak se zároveň natolik zvýší provoz, že se vlastně situace moc nezlepší. Současné sítě se začínají dostávat na limit, jenže zájem zákazníků (zčásti podporovaný operátory) je větší.

Ostatně, stačí se podívat na tarify amerických operátorů Verizon a AT&T pro iPhone. Cena není podstatná, zajímavější je, že všechny tarify mají neomezené hovory a SMS, ale připlácí se za objem dat. I to je ukázka, co je dnes na mobilních sítích nejcennější: už ne volání, ale datové přenosy.

Je tak docela pravděpodobné, že nižších cen dat v zahraničí se už nedočkáme a naopak i tam se ceny začnou pomalu zvedat. Respektive ceny možná zůstanou, ale "neomezené" už zdaleka neomezené nebude.