Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mobile Enterprise – jak vypadá ideální mobilní řešení pro obchodníky?

aktualizováno 
V PDA branži není mnoho firem, které by nabízely mobilní řešení pro obchodníky. Pojďme se podívat na jeden komplexní systém od firmy Smartdata. Nabízí jak část pro PDA, tak intranetovou/serverovou pro stolní PC.

Vizí firmy Smartdata bylo vytvořit systém, který by nebyl stejný pro všechny, ale měl nabídnout konkrétním firmám řešení jejich potřeb. Na popud firmy Aviko ČR, která se zabývá výrobky z brambor, tak byl vytvořen systém Mobile Enterprise. Ten obsahuje dvě části. Ta první je pro PDA a řekneme si o ní za malou chvíli. Ta druhá je serverová s výstupem v podobě webového rozhraní.

Mobile Enterprise - pro PDA

PDA aplikace je určena pro zařízení s PocketPC. Je napsána v aplikaci .NET, což jí zaručuje jednoduchou aplikovatelnost do systému. Při tvorbě programu byl brán zřetel na jednoduchost a rychlost obsluhy. Vše je již předdefinováno a tak uživatel nemá možnost se zmýlit, nebo se překliknout či přepsat. PDA je totiž předsunutou jednotkou v terénu a mělo by svému uživateli poskytnout lepší plnění pracovních úkolů a zvyšovat produktivitu práce.

 Aplikace má po spuštění na výběr ze tří logických celků: 

·        Lokace – informace o lokalitách, kde dochází k obchodnímu styku. Např. provozovna, která od Aviko odebírá určité produkty. V záložce Příjemce se nadefinují veškeré informace o zákazníkovi a jeho adrese. V další kolonce Fakturace se jen potvrdí, zda je adresa stejná, či rozdílná od místa pobočky. V Kontakty se zase uvedou kontaktní údaje o daném zákazníkovi, např. i doplňkové informace typu Pozor, za plotem pes!. Ke každému zákazníkovi pak náleží informace o odebíraných produktech, množství, ceně, dodavatelích (závoz), kteří produkty rozvážejí, možnosti objednat si ochutnávkový vzorek atp. V objednávkách následuje kolonka Obsah, ve které je vidět, co má daný zákazník v objednávce. Což si můžete jednoduše editovat, popř. Přidat v další záložce.  

·        Plánování – obsahuje seznam všech míst, kde obchodník řeší nějaké služební povinnosti, např. business jednání, prodej, objednávky atp. K dané lokalitě si ihned může vytvořit (naplánovat) cestu.

V další záložce pojmenované Itinerář se nachází týdenní plán, v kterém si může obchodník zvolit určitou trasu a práce, která ho čeká. Např. k danému dni je možné si doplnit další informace, které např. na místě získal.

Poslední záložkou jsou Trasy, což jsou předdefinované cesty po určitých lokalitách. Po navolení daných cest, tras atp. je možné daný plán uzamknout. Po tomto kroku dochází např. ke schválení nadřízeným, či odsouhlasení kolegy tak, aby se např. jejich cesty nekřižily. 

·        Správa – je poslední možností z hlavního menu. Obsahuje možnost manuální synchronizace dat. Ta se mohou synchronizovat po dobu každé výměny dat mezi desktopovým počítačem a PDA (InteliSync), nebo je lze synchronizovat jen data z Mobile Enterprise pomocí mobilního telefonu a GPRS připojení. Data jsou pak ukládána na serverové stanici, odkud je možné je čerpat a prohlížet. Další položky již není nutné popisovat. Jen podotýkám, že data jsou kryptována a v takovém stavu jsou i přenášena. Tzn. nehrozí jejich odcizení, např. při ztrátě PDA. Tato manuální synchronizace je ovšem používána pouze vyjímečně. Standardně aplikace používá automatickou synchronizaci, která probíhá na pozadí i při vypnutém PDA podobně jako v PocketPC Outlooku.

 Mobile Enterprise – serverová / webová část

Je vlastně hlavním srdcem celého systému a lze ji využít i bez možnosti vlastnictví PDA. Přes webové rozhraní je totiž možné zadávat a provádět stejné úkony jako na vlastním PDA, přesně tak, jak jsme si popsali výše.

Webové rozhraní navíc přináší správu nad celým systémem, umožňuje reporting a možnost přidělení určitých práv, podle kterých se také umožňuje nebo blokuje přístup do určitých položek menu (funkcí). Jiná práva má obyčejný uživatel a jiná administrátor.

Více bude asi patrné z následujících screenshotů:

 


Na závěr:

Osobně se setkávám poprvé s aplikací, která je opravdu dotažená až do samého konce. Je šitá na míru zákazníkovi a tak může být do budoucna přizpůsobena vlastně komukoliv a to nejenom tím, že se změní logo firmy. Serverová část a možnost synchronizace dat, (opravdu mobilně) pomocí GPRS, ta do této scény obchodování přináší kýžený efekt mobility. Pevně věřím tomu, že firma Aviko ČR, která systém firmy Smartdata používá, je spokojená a že jí to přináší lepší výsledky, vyšší produktivitu a dohled nad svými obchodníky.

Za předvedení aplikace patří poděkování firmě Smartdata z Prahy.Témata: aplikace, Brambory

Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Zakázali reklamu s mobilem ve vodě. Spadl tam šikovně, hájí se výrobce

Zakázaná reklama na HTC U11

Ve Velké Británii zakázali reklamu na špičkové HTC U11 na základě pochybného zacházení s mobilem, se kterým...Huawei P20 Pro má funkci, kterou výrobce tají. Je to záhada

Huawei P20 Pro premiéra

Jak ukázala rozborka nejnovějšího top modelu Huaweie P20 Pro, telefon má optickou stabilizaci u všech tří fotoaparátů....

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Další z rubriky

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...Najdete na iDNES.cz