Doprava, auto,žena, mobil

Doprava, auto,žena, mobil - Doprava | foto: Profimedia.cz

Mobil za volantem vás od soboty vyjde draho

  • 63
Pouhé čtyři dny zbývají do doby, kdy definitivně vstoupí v platnost nový silniční zákon. Řidiči by si tak měli telefonování za volantem pečlivě rozmyslet. Jinak jim hrozí mnohem tvrdší trest, než dosud.

Již o tomto víkendu se nemusí neukázněným řidičům volání při jízdě vyplatit. Od 1.července totiž vstupuje v platnost novela silničního zákona, která trest za používání mobilního telefonu zpřísňuje.

Současné znění tak bylo rozšířeno o drobnou formulaci. Ta ošetřuje dosavadní možnost obcházení zákona, kdy teoreticky mohl řidič držet mobilní telefon mezi hlavou a ramenem.

Novelizovaný zákaz se tak neomezuje na pouhé držení telefonního přístroje v ruce a rozšiřuje formulaci i na jiný způsob držení aparátu. Zákon přitom pamatuje i na ostatní přístroje spadající do skupiny hovorových nebo záznamových zařízení.

Trest je přísnější...

Zákon o této problematice říká:

Paragraf 7, odst. 1, c)

Řidič nesmí c) při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení

Pokud někdo telefonuje za jízdy, porušuje ovšem současně jednu se základních povinností řidiče – „věnovat se plně řízení vozidla“ (paragraf 5, odst. 1b)

Posithy plynoucí z porušení předpisu:

držení telefonního přístroje nebo jiného hovorového nebo záznamového zařízení v ruce nebo jiným způsobem při řízení vozidla

Bloková pokuta: 1000 Kč
Pokuta (spr. řízení): 1500 - 2500 Kč
Počet bodů: 3

Pokud se i přesto řidič rozhodne volat za jízdy nepovoleným způsobem, měl by se připravit na možnost potrestání mnohem tvrdším trestem než dosud. S novelou silničního zákona totiž přichází i nový bodový systém. - více zde

Zatímco současná situace dovolila se strážníky o pokutě smlouvat, nový systém by to neměl umožnit. Za nepovolený způsob telefonování vám policisté udělí peněžní trest ve výši jednoho tisíce korun na místě nebo až dvou a půl tisíce ve správním řízení.

Současně se vám v novém systému přičtou tři body. Narozdíl od jiných (i mnohem mírnějších) přestupků se ale nepovolené užití mobilu za volantem neřídí pravidlem "dvakrát a dost". Do dosažení dvanástibodové hranice se tak nemusíte o své řidičské oprávnění obávat.

...ale stále mírný

S velmi podobným trestem se můžete setkat například ve Velké Británii. Nedodržení zákazu použití mobilního telefonu při řízení se trestá třemi body v bodovém systému a pokutou v přepočtu bezmála tři a půl tisíce korun. - více zde

V některých zemích dokonce netrpí telefonování za volantem vůbec - bez ohledu na to, zda používáte handsfree sadu nebo ne. V Evropě mezi ně patří Španělsko, kde se setkáte i s nejvyšší pokutou ve výši 301 eur.

Úplné svobody volání za volantem si naopak můžete užívat ve Švédsku a v Rusku se setkáte jen se směšnou pokutou. Euro a půl vás ve srovnání s cenou roamingového volání opravdu nerozhodí. - více zde

Volat lze i nadále, i když...

Legislativa v evropských zemích se liší, ale v jednom jsou všechny státy zajedno: Volání za volantem je nebezpečné. Ve většině států však i přesto můžete v autě telefonovat. Stejně jako u nás je ale nutné použití tzv. hands free sad.

I v takovém případě se ale telefonování za jízdy dostává se zákonem do křížku. Jednou z hlavních povinností řidiče je totiž věnovat se plně řízení vozidla, jak mu ukládá paragraf 5, odstavec 1b silničního zákona. - více na novapravidla.cz

Nejrůznější průzkumy přitom jasně dokazují, že telefonující řidič nedokáže dostatečně pohotově reagovat na nenadále situace. Jeho reakční doba se zvyšuje až o jeden a půl vteřiny a riziko nehody stoupá až o čtyřnásobek.

Při povolené dálniční rychlosti 130 km/h se takto prodlouží brzdná dráha až o 50 metrů. Nesoustředění řidiči podle zjištění psychologů navíc přehlížejí značky a mnohdy nedají přednost v jízdě.

Jak na volání v autě?

K vyřízení hovorů za volantem je nutné vlastnit již zmiňovanou handsfree sadu. Přitom máte samozřejmě několik možností, jak telefonovat, a přitom mít ruce na volantu.

Volit můžete mezi pevnou handsfree sadou, která vás vyjde s držákem na telefon a montáží na přibližně čtyři tisícovky, či tzv. lehkou sadou do auta skládající se nejčastěji z oválného reproduktoru s přípojkou do cigaretového zapalovače a konektoru k telefonu. Takové řešení vás vyjde na polovinu a navíc je přenositelné.

Populárním řešením handsfree sad je i využití bezdrátové technologie Bluetooth. Od levných bezdrátových sluchátek za dva tisíce korun nachází své uplatnění i ve speciálních autorádiích či jiných specifických zařízeních. - více zde

TIP: Této problematice se budeme i nadále věnovat a poradíme, jak kvůli novému zákonu vybavit svůj automobil

Telefonujte jen v nutnosti

Novela silničního zákona telefonování v autě přímo nezakazuje. I přesto se všichni experti shodují, že v automobilu existuje jediný bezpečný způsob použití mobilu. Před jízdou ho včas vypnout.