Mobil z bazaru - jak vybrat správně

  • 49
Mobilní telefon pořízený v bazaru může vyjít až o čtvrtinu levněji než nový kousek. Jak postupovat, aby nás levná koupě nakonec nestála mnohem víc?

Způsobů jak pořídit mobil levněji než od operátora je několik. Vedle kamenných a internetových obchodů existuje ještě možnost koupě telefonu "z druhé ruky".

V takovém případě přichází v úvahu nákup na inzerát, popřípadě v bazaru. První zmíněný způsob je sázkou do loterie. Za málo peněz můžete získat bezproblémový přístroj, v případě problému však jen stěží pomůže byť i dobře sepsaná kupní smlouva (kolik lidí má čas a peníze na soudní spor?).

Koupě v bazaru může být bezpečnějším počínáním. Při dodržení několika základních pravidel lze možné budoucí problémy eliminovat na minimum. Cena ale bude s největší pravděpodobností o několik stovek vyšší než při koupi přes inzerát.

Vedle starších a někdy až téměř historických mobilů najdeme ve většině bazarů i žhavé novinky. Existuje velká řada lidí, kteří se po letech věrnosti jednomu výrobci nesžijí se zakoupenou novinkou od konkurence - takový přístroj putuje do bazaru již po několikatýdenním používání.

Jak se vyhnout podvodníkům?

Nejčastější cena prodávaných telefonů se podle Pavla Daňka z Deltamobilu pohybuje v rozmezí od jednoho do tří tisíc.

Nejprodávanějším bazarovým telefonem je jednoznačně Nokia 3310, shodují se zástupci bazarů Citymobil a GSM Telefony.

Budete-li se poohlížet po bazarové koupi ve větších městech, zcela jistě se vám dostane na výběr z celé řady prodejen. Přednost byste měli dát těm, které jsou specializované pouze na výkup a prodej mobilních telefonů (případně i další elektroniky). Důvodů je hned několik.

Klasický bazar většinou nenabízí zboží v tzv. komisním prodeji, který je pro kupujícího méně výhodný (při zjištěné závadě nenese odpovědnost prodejce, ale původní majitel telefonu).

Druhým plusem pro specializované obchody je právě jejich specializace. Znalci přístrojů dokáží při výkupu lépe diagnostikovat stav telefonu a případně odhalit jeho závadu. Větší bazary rovněž standardně přehrávají firmware na nejnovější verzi s čímž souvisí i případné odblokování telefonu.

Dostanu na to záruku?

Častým vodítkem při výběru bazaru bude samozřejmě cena. Není ale od věci zaměřit se i na jiné parametry - např. způsob poskytované záruky. Současné znění zákona lze vyložit tak, že bazar nese odpovědnost pouze za vady, které mělo zboží již v době prodeje. Při zjištění závady do šesti měsíců od data prodeje přitom dokazování, že závada vznikla až po prodeji, nese bazar. V době od 6 do 24 měsíce je důkazní břemeno na zákazníkovi.

Obecnou právní úpravu může každý prodejce měnit. Vedle zkrácení dvouleté lhůty jen na jeden rok se nabízí celá řada změn ve prospěch zákazníka. Lze se setkat i s nabídnutím záruční doby (tj. garance nejen na závady, které existovaly již v době prodeje). Délka záruky může být různá a pohybuje se vesměs od jednoho dne do šesti měsíců.

Užitečné může být všímat si i zdánlivých drobností. V prodejně by měly být viditelně umístěny údaje o její provozovateli, tedy název firmy, IČO a kontaktní údaje.

Důvěřuj ale prověřuj !

Prvním krokem k prověření telefonu může být cesta do našeho katalogu kradených telefonů na adrese http://mobil2.idnes.cz/blacklist. Další zkoumání je již na vás.

Při prvním dotyku byste měli vyzkoušet funkčnost všech kláves a soustředit se na to, zda všechny tlačítka drží ve svých pozicích a nemají snahu se v nejbližší době  rozsypat. Další pozornost věnujte displeji, zda neobsahuje "mrtvé" nefunkční body a zda je v pořádku podsvícení.

Následovat by měla kontrola funkcí pro volání. Nenabídne-li vám prodejce zkušební SIM kartu, vložte do telefonu kartu svojí. Po zapnutí zkontrolujte, zda síla signálu odpovídá místním podmínkám  a že signál není podezřele slabý. Dále uskutečněte zkušební hovor. Namísto zavolání na infolinku doporučuji zavolání na jiný telefon. Oproti hovoru na infolinku, tak otestujete nejen funkčnost reproduktoru, ale i mikrofonu.

Nejobtížnější ke kontrole je výdrž baterie, o jejíž kapacitě si při krátkodobém testu uděláme obrázek jen stěží. Existují však i bazary, které baterie opatřují samolepkou se svým logem a poskytují na ně někdy až šestiměsíční záruku.

Závěr

Pokud tedy chcete při koupi telefonu ušetřit, je koupě v seriózním bazaru tím nejlepším řešením. Při dodržení několika základních pravidel se lze vyhnout podvodníkům a i v případě poruchy mít nárok na bezproblémově vyřešenou reklamaci.

Dobré časy zažívají i bazary. Například v Koněvově ulici na Žižkově je jich hned několik v těsné blízkosti. (17. října 2001)