Poslední video z popravy Saddáma Husajna se zaměřuje na zranění krku

Poslední video z popravy Saddáma Husajna se zaměřuje na zranění krku | foto: Reuters

Mobil udělal ze Saddáma mučedníka, kvůli nahrávkám umírají i děti

  • 68
Saddámova poprava měla být symbolem spravedlivého rozsudku, namísto toho skončila fiaskem. Irácký diktátor se stal ze dne na den mučedníkem. Nebýt však mobilního telefonu, mohlo vše dopadnout jinak.

Po internetu koluje už třetí mobilem pořízený klip z popravy bývalého diktátora. Téměř půlminutový snímek ukazuje Husajna se zraněními od provazu.

Poprava Saddáma Husajna tak ukázala, že Iráčané rozhodně nejsou pozadu za světem v používání moderních technologií.

Zároveň však jde o ukázkový případ nebezpečnosti mobilních telefonů v takových situacích. "Nahrávka Husajnovy popravy je dle mého názoru nadmíru závažná," říká politolog Jan Bureš.

Mobil udělal z Husajna mučedníka

Nebýt totiž mobilního telefonu, lze předpokládat, že celý proces by se neminul účinkem, který měl původně mít. Tedy ukázat světu spravedlivý soud s odpovídajícím a především důstojným trestem.

Kvůli záběrům z popraviště se tak ze Saddáma stal mučedník a jeho stoupenci se začali bouřit. Protesty k Husajnově popravě se daly očekávat, k vyvolání takové masové reakce by bez pořízených videozáznamů ale zřejmě nedošlo.

"Mobilní telefon sehrál pouze roli média, tedy přenosu výrazně symbolického sdělení," říká Jan Bureš z Ústavu politologie FF UK a dodává: "Nahrávka popravy pochopitelně v očích odpůrců současné irácké vlády posílila mučednickou aureolu Saddáma Husajna."

Zveřejnění nahrávek škodí demokracii

"Ukázalo se, že zacházení s odsouzeným bylo v okamžiku těsně před popravou krajně nedůstojné," komentuje Bureš. Dle něj by tato informace vyšla po nějaké době najevo i bez obrazového záznamu.

"Nicméně to, že existuje přímý důkaz o tomto nedůstojném zacházení v podobě oné nahrávky, jen umocňuje závažnost průběhu popravy. Považuji zveřejnění těchto nahrávek za mimořádně škodlivé," pokračuje Bureš.

Dle něj nahrávky škodí především těm silám v Iráku, které chtějí skutečně vybudovat demokratický systém po pádu baasistické diktatury. "Takovéto záběry jenom nadále prohlubují již tak ostré rozdělení irácké společnosti," dodává.

Bezpečnostní opatření se nesmí zanedbávat

Mobilní telefon tak sehrál roli, která mu na popularitě příliš nepřidá. Je však na místě se zamyslet i nad bezpečnostními opatřeními, která dovolí vzít členovi popravčí čety mobil s sebou na popraviště.

"Takovým situacím je nutné bezpodmínečně zabránit. Opatření je třeba důsledně dodržovat, od toho tu také jsou," říká Marek Humpl, odborník na vězeňskou problematiku. "V případě popravy Saddáma Husajna však šlo spíše o pochybení jednotlivce," dodává.

Dle něj je takovému jednání člena vězeňské služby téměř nemožné zabránit. "Mnohdy i člověk, kterému bezmezně věříte a který své povinnosti plní bez poskvrny celá léta, se nechá pod tíhou okamžiku zlákat k porušení zákazu," říká Humpl.

S Husajnem umírají i děti

Nahrávky Husajnovy popravy však mají i mnohem širší dopad. Pro mnoho dětí se staly podnětem ke hře "na Husajna", při které již došlo nešťastnou náhodou k několika sebevraždám. Děti totiž neumějí domýšlet následky takové činnosti.

"Na základě této nahrávky mobilním telefonem již došlo asi ke třem sebevraždám dětí, napodobujících Saddámovu popravu. To považuji za mimořádně nebezpečné a odpudivé," říká politolog Bureš.

"To ovšem není primárně vina toho, kdo to na mobil nahrál, ale těch novinářů na zpravodajských serverech, kteří tyto nahrávky zveřejnili," tvrdí Bureš.

Zákazy budou přísnější

Již dnes se tak setkáváme se zákazy používání mobilních telefonů v mnoha oblastech lidské činnosti. Zkušenosti se Saddámovou popravou mohou navíc lobování za zákaz mobilních telefonů s fotoaprátem na vybraných místech posílit.

Mobil si například nevezmete k mnoha světovým soudům, zaměstnanci velkých továren a vývojových center jej taktéž používat nesmí a je zakázan i při profesinálních partiích v šachu.

Fotomobil nalezne i uplatnění

Fotoaparát v mobilu ale nachází i svá uplatnění. Například média jsou ochotny platit i za nekvalitní, leč čtenářsky zajímavou fotografii nemalé peníze. Za fotku přítelkyně prince Williama Kate Middletonové můžete utržit i více než 25 tisíc liber.

U nás začalo s fotomobily experimentovat zastoupení Prahy 6. To zavedlo speciální MMS kanál, kam mohou obyvatelé městské části zasílat stížnosti na nepořádek či upozorňovat na různe nešvary ve své čtvrti.


Britská královská rodina