tesla

tesla | foto: Mobil.iDNES.cz

Mobil tu byl již za totality: automatizovaný městský radiotelefon

  • 75
Kouzlo mobilního telefonu si mohli lidé vyzkoušet už za totality. Od dnešních přístrojů se však tehdejší výrobky značně lišily. Vážily několik kilogramů a svým vzhledem připomínaly spíše vědecké osciloskopy.

Za systémem vyvinutým v 70. letech minulého století stál národní podnik Tesla. Dostal název AMR (také AMRAD – automatizovaný městský radiotelefon) a ve spolupráci s Výzkumným ústavem spojů přešel v roce 1983 po čtrnáctiletém experimentálním provozu do praxe.

Používat tento systém ale nemohl jen tak někdo. Každá radiostanice musela mít vlastní povolení a její uživatel (tehdy operátor) musel nosit u sebe kromě kopie povolení také průkaz radiotelefonního operátora. Mobilní stanice využívali zejména zaměstnanci spojů a vládní činitelé.

„V socialistickém Československu bylo prostě nemyslitelné, že by civilista bez povolení a zkoušek vlastnil radiostanici a dokázal s ní vysílat selektivní volbu a komunikovat do veřejné telefonní sítě," uvedl pamětník Ing. Vladimír Mašek, který stál u vývoje systému.

Speciál: Plnoletá demokracie

Represivní složky se v té době snažily zabránit i tomu, aby se do bývalého Československa dostal některý z podobných systémů "zkaženého západu". I proto byla vyvíjena snaha o prosazení AMR jako jednotného systému v rámci tehdejší RVHP.

"Jakmile policie (tehdy SNB) zahlédla na ulici kolemjdoucí s podezřelou vysílačkou, následovaly okamžitě kontroly,“ vzpomíná Mašek.

Tou dobou se s AMR volalo zdarma. S ohledem na požadovanou jednoduchost systému totiž chyběl jakýkoliv způsob zpoplatnění hovorů nebo identifikace (autentizace) účastníka. Systém šel navíc velmi snadno odposlouchávat, stačila k tomu standardní radiostanice.

V porevoluční době pak vznikl velký tlak na uvolnění služební sítě spojů i pro další, zejména různé prominentní účastníky. Protože však často, zejména v Praze, začalo docházet k přetížení a tím zablokování sítě, počet těchto komerčních účastníků byl omezen.

Později se vyskytlo i bezplatné zneužívání sítě neoprávněnými účastníky s ilegálně opatřenými radiostanicemi, které byly za nemalý peníz (údajně až 20 000 Kč) k sehnání na černém trhu.

Systém AMR ztratil svůj význam s nástupem prvních mobilních sítí NMT. Koncem devadesátých let tak byl jeho provoz definitivně ukončen.

I přes své zjevné nedostatky však byl systém poměrně pokrokový. I za totality jsme totiž dokázali držet krok se západem a AMR patřilo mezi první takové systémy, které byly tou dobou ve světě spuštěny.

Další informace o počátku mobilních sítí v České republice (respektive v bývalém Československu) najdete v tomto článku.