Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mobil ochrání co si vzpomenete

aktualizováno 
Špatně usínáte při pomyšlení, že máte ve své rekreační chatě nebo chalupě nezvaného hosta? Trápí vás občas myšlenka, že byste své auto nemuseli ráno najít tam, kde jste jej večer zaparkovali? A chcete s tím něco udělat? Jestliže ano, čtěte dál. Připravili jsme pro vás několik možností, které nabízí spojení technologie GSM s různými systémy alarmů. A nejen to.
Minulý týden se v jedné internetové konferenci objevil zajímavý zážitek. V hlavní roli byl mobilní telefon spojený s alarmem. Výsledkem jejich spolupráce bylo zatčení zlodějě. Nabízíme vám několik nápadů, jak pomocí mobilu zabezpečit svůj majetek.

Klasickým požadavkem je zajištění chalupy nebo chaty. V případě nechtěné návštěvy můžete být informováni SMS zprávou, případně i voláním na předem zvolené číslo. Záleží na konkrétním typu bezpečnostní ústředny, kterou použijete, jak přesné informace o pohybu zlodějů můžete dostat. V případě té nejjednodušší, která pouze ovládá poplachovou sirénu, budete prostě jen informováni o tom, že ústředna vyhodnotila situaci v hlídaném prostoru jako poplach, u dokonalejších výrobků se však můžete dozvědět i bližší informace o pohybu narušitele, např. že je právě ve vaší kuchyni nebo obýváku, že vypnul elektrický proud atd. To záleží pouze na tom, zda bezpečnostní ústředna dokáže tyto informace předat kontroléru, který potom zajistí předání SMS zprávy. Když už použijete k nahlášení poplachového stavu GSM síť, měli byste zvážit, zda se poplachový stav projeví i houkáním sirény nebo jiným nápadným projevem v samotném objektu, nebo dojde jen k tichému poplachu, při němž zloději nejsou vyrušeni a při dobře provedeném zásahu mohou být přistiženi při činu. Kontrolér můžete vcelku libovolně naprogramovat - může vám třeba poslat SMS zprávu o vloupání a vy si můžete, pokud to kontrolér umožňuje, udělat odposlech střežených prostor. S použitím zesilovače můžete narušitele třeba i oslovit. Záleží jen na vaší fantazii. Profesionální zabezpečovací systémy na připojení GSM telefonu nebo modulu, případně radiostanice pamatují.

Avšak když už takový GSM kontrolér v chalupě máte, může vám mimo hlášení poplachu sloužit i k jiným účelům. Můžete jeho pomocí ovládat na dálku spotřebiče, např. topení. V zimě tak můžete zatopit třeba už den před svým příjezdem. Jiné možnosti využití takového dálkového ovládání si určitě dovedete představit sami.

V autě je situace velmi podobná. Přibývá zde ale nutnost vědět pokud možno i o pohybu vozidla po odcizení. Situace s vlastním narušením auta je podobná poplachu v chalupě, takže o nastalé situaci můžete být informováni pomocí SMS či hlasového volání, ale jakmile se zlodějům s autem povede odjet, je zle, poněvadž je potřeba zjšťovat i aktuální polohu vozidla.
Existují dvě principiálně odlišná řešení: V prvním případě alarm doplníte ještě GPS přijímačem, který je schopen určit svou polohu na základě družicového vysílání s přesností na deset metrů, kontrolér může pak data o poloze odeslat v podobě SMSky, v druhém případě by se dala využít některá ze služeb operátorů pro zjištění polohy mobilního telefonu např. Paegas Locator, ale budete se muset smířit s tím, že přesnost nebude zdaleka taková, jako v případě GPS. Jisté také je, že pokud se vozidlo dostane do míst, která nejsou pokryta signály GPS a GSM, nebude zařízení fungovat.

Na obrázku vidíte příklad došlé SMS zprávy, ve které je zachycena poloha naštěstí jen cvičně "ukradeného" vozidla, ve kterém jsme měli instalované pokusné zařízení s přijímačem GPS Garmin 35 propojené s GSM telefonem, který zajišťoval automatické vysílání zpráv o poloze. Na dalších obrázcích vidíte bloková schémata dvou poplachových zařízení do chalupy a jednoho do vozidla.

První je nejjednodušší možné řešení a jeho technická realizace odpovídá jednoduchému alarmu se starým Dancallem, které jsme před časem popsali. Na dalším obrázku je blokové schéma složitějšího zařízení, které už umožňuje i dálkové ovládání.

A konečně na posledním je blokové schéma zařízení do auta.

Detailnější informace jsou v podrobném schématu .

Protože si někteří z vás psali o zdrojový text programu do mikrokontroléru AT89C2051, doplnili jsme do článku i link na soubor s tímto assemblerovým textem. Spolupracující GPS přijímač pracuje s protokolem NMEA183 a má nastavený sekundový interval vysílání zpráv. Sériové rozhraní je nastaveno takto: 4800, 8,n,1. Ve schématu není zakreslen obvod realizující úrovňový měnič sériové linky.

Nároky a náklady na bezpečnostní zařízení se mohou lišit případ od případu, v chalupě to je například počet čidel, typ bezpečnostní ústředny, typ telefonu či GSM modulu, který je připojen. Jedna věc je však pro správnou funkci těchto přístrojů důležitá: Měly by mít dobře řešený záložní elektrický zdroj, aby byly schopny pracovat i v situaci, kdy zloděj vypne přívod elektrického proudu. Přejeme vám, abyste podobné zařízení nemuseli nikdy použít. Na úplný závěr přidáváme linky na články, které se tímto tématem zabývají, nebo s ním úzce souvisejí:

Mobil chrání chalupu
Zajištění aut pomocí rádiových vln
Zajištění aut pomocí rádiových vln II.
Zajištění aut pomocí rádiových vln III.
Zajištění aut pomocí rádiových vln IV. - na kolik přijde?
Jak sledovat vozidlo - proč a nač?
Nechte se sledovat s Paegas Locatorem (recenze)
Eurotel už také umí zjišťovat polohu mobilu
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Berte telefon jako kreditní kartu, radil odborník v Rozstřelu o podvodném volání

Redaktor Mobil.iDNES.cz Jan Matura (vlevo) a mluvčí Českého telekomunikačního...

V posledních dnech se opět ozvali podvodníci, kteří se snaží vydělat na snadné záměně telefonních čísel. Prozvoní vás z...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Další z rubriky

Xiaomi má levné chytré hodinky s obrovskou výdrží

Xiaomi Amazfit Bip

V době, kdy jsou chytré hodinky na ústupu a dominantní postavení má Apple se svými Watch, je těžké se prosadit. Výrobce...

Prodloužení penisu inzerovala reklama v dětských mobilních hrách

Reklama na pomůcku pro prodloužení penisu na stránkách Wish.com (cenzurováno)

Britská reklamní komise upozornila na závadné reklamy americké nákupní služby Wish, které se zobrazovaly v dětských...

Nové Apple Watch budou mít větší displej a podrobnější sledování zdraví

Apple Watch Series 3 je možné koupit i ve verzí s LTE modemem

Letos Apple představí už čtvrtou generaci svých hodinek. Series 4, jak se bude nová verze jmenovat, má přijít na trh...Najdete na iDNES.cz