K usvědčení pachatele může přispět i fotografie z mobilního telefonu

K usvědčení pachatele může přispět i fotografie z mobilního telefonu | foto: Profimedia.cz

Mobil je postrachem zločinců, u soudu je důležitým důkazem

  • 21
Zločinci to dnes mají těžké, chtělo by se s nadsázkou říci. Na každém kroku totiž hrozí, že je někdo při činu vyfotografuje nebo natočí mobilním telefonem. Zatímco v minulosti je záznamová zařízení jako důkaz moc netrápila, dnes už je to jiné.

Mobil se záznamovými technologiemi nosí miliony lidí. Mohou natočit kohokoliv, cokoliv, kdekoliv, kdykoliv.

"V trestním řízení může obecně jako důkaz sloužit vše, co může přispět k objasnění věci, proto i záznamy pořízené mobilním telefonem mohou sloužit jako důkaz," řekl v rozhovoru pro Mobil.cz advokát Zbyněk Havlík.

Velkou roli pak samozřejmě hraje kvalita, s jakou je důkazní materiál pořízen. "Věrohodnost a vypovídací schopnost důkazů je zcela jistě důležitou otázkou, ale tu si soud musí pokládat v případě důkazu v jakékoliv formě," upřesnil Havlík.

Záznamy z mobilních telefonů jsou podle něj nejčastěji předkládaným důkazním materiálem.

Mobil prověří vaše alibi

Mobil u sebe nosí i ti, kteří se chystají spáchat trestný čin. Pro mobilního operátora pak není žádným problémem zjistit, kde se podezřelý člověk, respektive jeho telefon, nacházel v době spáchání činu. Pachatel se samozřejmě může vymluvit nejrůznějšími způsoby, například, že svůj mobil v inkriminovanou dobu někomu půjčil. I tak ale údaje o lokaci mobilu mohou posloužit jako nepřímý důkaz.

"V mnoha případech je to informace, která může jako nepřímý důkaz svědčit o vině i nevině určité osoby, avšak s největší pravděpodobností ve spojení s dalšími důkazy (záznamy z kamerových systémů, výpovědi svědků apod.). Je to tedy především metoda zajištění důkazů ze strany orgánů činných v trestním řízení," říká advokát Havlík.

Informace o pozici mobilního telefonu je nejčastěji využívána v trestním řízení. Podle Havlíka je její využití v jiných řízení výjimečnou záležitostí. "Pro občanské soudní řízení je specifické, že dost často jsou jeho předmětem věci, v nichž byla žaloba podána rok a více po konkrétních událostech, a potřeba požádat o tuto informaci vyvstane až v průběhu řízení, většinou tedy po lhůtě, během níž je operátor podle zákona č. 127/2005 Sb. o elektronických komunikacích povinný takové informace uchovávat," vysvětluje advokát.

Jak od operátora získat informaci o lokaci mobilu

Podle § 88a trestního řádu je taková informace od operátora vyžádána pouze na základě písemného a odůvodněného příkazu soudce nebo předsedy senátu, pokud k poskytnutí těchto informací nedá souhlas přímo sám uživatel telekomunikačního zařízení. Jestliže soudce shledá, že je taková informace potřebná pro objasnění skutečností důležitých pro trestní řízení, pak vydá výše zmíněný příkaz. Jsou tedy vždy rozhodující konkrétní skutkové okolnosti dané věci a podnět ze strany policejního orgánu nebo státního zástupce.