Mobilní telefon původně patřící Martinovi Bursíkovi v redakci iDNES.cz

Mobilní telefon původně patřící Martinovi Bursíkovi v redakci iDNES.cz | foto: Michal Hron, iDNES.cz

Mobil českého politika je nebezpečná hračka. Citlivá data nikdo nechrání

  • 4
Mobily vlivných politiků ukrývají citlivá a leckdy i tajná data. Pokud ho ztratí, škody mohou být obrovské. Nejrůznější šifrovací metody nevyužívají, takže se paměť ztraceného telefonu stává doslova otevřenou pokladnicí. Příkladem je i ztracený mobil bývalého šéfa zelených Martina Bursíka.

Pokud státník telefon ztratí nebo mu ho někdo odcizí, získá nálezce snadný přístup k citlivým a snadno zneužitelným informacím.

Politici svá data nechrání

O tom, že státní činitelé riskují únik citlivých dat, svědčí i případ ztraceného telefonu Martina Bursíka. Bývalý předseda Strany zelených přišel o svůj telefon v době, kdy měl v politice velký vliv. Přestože měl v mobilu cenné kontakty i značně intimní soukromou konverzaci, data nebyla žádným způsobem zabezpečena.

Bursíkův telefon se ale místo do nepovolaných rukou dostal do redakce iDNES.cz, která přístroj minulý týden vrátila. - čtěte Redakce iDNES.cz našla ztracený mobil Martina Bursíka. Byl plný důvěrných dat

V České republice nepodléhají mobily politiků žádným bezpečnostním opatřením. "Národnímu bezpečnostnímu úřadu nepřísluší hodnotit chování státních činitelů obecně při používání mobilního telefonu," řekl iDNES.cz Lubomír Prchal z kanceláře ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ).

Stejně tak na celou záležitost nahlíží i Úřad pro ochranu osobních údajů, který chování politiků nijak nekontroluje. Podle něj nelze v takových případech jednoznačně rozeznat, co je a co není osobní údaj. Za data v mobilech mají tedy politici plnou odpovědnost.

Pokud by měl politik o ochranu svých elektronických dat zájem ze své vlastní iniciativy, nic mu nebrání. "Pokud funkcionáři mají potřebu přenosu utajovaných informací do stupně utajení tajné, mohou použít osobní certifikované šifrátory pro mobilní telefony," dodal Prchal.

Jenže ani toho politici příliš často nevyužívají. Příkladem může být bývalý ministr vnitra Martin Pecina. "Žádné takové zařízení jsem nikdy nepoužíval. Na sdělování utajovaných skutečností máme vládní utajované spojení a ne mobily," uvedl v odpovědní SMS. "A nic jiného tajného by politik mít neměl," dodal Pecina zjevně s nadsázkou.

V zahraničí se na bezpečnost hledí

Zatímco v tuzemsku žádný zákon omezující soukromou korespondenci prezidenta a dalších vlivných politiků není, v zahraničí taková nařízení platí. Například v USA existuje takzvaný Presidential Records Act, který definuje pravidla komunikace prezidenta s veřejností.

Jelikož má tamní hlava státu přístup k mnoha citlivým informacím, musí být její korespondence náležitě monitorována a uchovávána.

Barack Obama je dokonce prvním americkým prezidentem v historii, který si do Oválné pracovny mohl vzít i svůj mobilní telefon. Ačkoliv musel dát sbohem svému oblíbenému BlackBerry, možnost korespondence prostřednictvím textových a e-mailových zpráv mu nakonec neodepřeli.

Obama dostal přístroj Sectera Edge od společnosti General Dynamics, který americká Národní bezpečnostní agentura certifikovala na úroveň top secret, tedy přísně tajnou. - čtěte Obama bude navzdory zákonům prvním americký prezident s mobilem

,