Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mobil a alkohol: spojení, které vám může pěkně zavařit

aktualizováno 
Mobil představuje velmi snadnou formu komunikace, která ale nemusí být vždy žádána. Vyprávět o tom mohou miliony uživatelů po celém světě, kteří neodolali a posilněni alkoholem vzali svůj telefon do ruky. Druhý den pak museli absolvovat nekonečné kolečko omluv.
Mobil a alkohol dokážou společně  způsobit velmi nepříjemné situace

Mobil a alkohol dokážou společně způsobit velmi nepříjemné situace | foto: Profimedia.cz

To, co se může zdát jeden večer jako zábava či snadná výzva, může mít totiž druhý den katastrofální dozvuky. Opilý člověk, jak známo, ztrácí zábrany a mnohdy i soudnost. "Někdy se mi to už určitě stalo," reagovala většina náhodně oslovených chodců v okolí naší redakce na dotaz, zda již někdy někomu napsali či zavolali ve chvíli, kdy byli pod vlivem alkoholu.

Nešlo přitom jen o mladší ročníky, například padesátiletý muž, který si přál zachovat anonymitu, se nám pochlubil se svým příběhem: "Jednou jsem chtěl zavolat manželce a místo toho jsem volal své kolegyni v práci. Zjistil jsem to až ve chvíli, kdy si mě nechal zavolat šéf a vyčinil mi, že sexuální obtěžování kolegyň na pracovišti nestrpí. Naštěstí jsme si vše vysvětlili a dnes se tím v práci spíše bavíme, byla to ale velmi nepříjemná situace."

Podobných a někdy až bizarních příběhů za svůj život slyšíme nebo sami prožíváme desítky. Co nás ale k používání mobilu v opilosti vede? "Důvodů může být mnoho. Jeden z nejdůležitějších je ten, že alkohol ničí zábrany," uvedla na náš dotaz psycholožka Tereza Nezbedová. "A protože i příležitost dělá zloděje, tak i mobilní telefon dělá pisálky," dodává.

Nejčastějším důvodem jsou podle ní situace, kdy daného člověka probíhající zábava patřičně nestrhne. "Pak je dost pravděpodobné, že se začne nudit nebo se zaobírat všelijakými myšlenkami (...). Začne si hrát s telefonem, projede telefonní seznam a je vymalováno." Podstatnou měrou se na tom prý podílí i typické chování lidí v občerstvovacích zařízeních, kdy mají telefony položené před sebou na stole, a tedy snadno dostupné.

Problém v samotném použití telefonu v opilosti ale přímo nespatřuje. Upozorňuje zejména na chybějící neverbální komunikaci při telefonním hovoru či zasílání SMS zpráv. "Velice často jde o komunikaci vedoucí ke zbytečným nedorozuměním, a to speciálně v případě zasílání krátkých textových zpráv," říká.

 "Lidská komunikace je velmi bohatá na neverbální signály, které vysíláme a přijímáme z naprosté většiny nevědomě, ale i přesto je náš mozek vyhodnocuje. Každý si proto umí jistě velmi dobře představit, jak těžké je vyznat se v některých zprávách. Nevíme, zda-li byl někdo například ve zprávě strohý proto, že spěchal, nebo proto, že nám tím dal najevo své odmítání," vysvětluje.

Často lidé také svůj mobil v opilosti používají k vyjádření svých citů. I zde Nezbedová varuje na až patologické urychlování průběhu partnerských vztahů: "Partneři se často velmi brzy dovídají vzájemné intimnosti přes esemesky, místo aby se postupně sbližovali a poznávali osobně v nejrůznějších situacích. To samé pak platí i o zániku partnerského vztahu."

Fenomén urychlování vztahů nám potvrdil i jeden z dotázaných, který se přiznal k tomu, že se v opilosti rozešel se svojí přítelkyní pomocí telefonu. "Byla to asi ta největší blbost v mém životě," postěžoval si bez dalšího vysvětlování.

Jak se ale nástrahám spojení alkohol+mobil nejlépe bránit? Nejdůležitější je prý prevence. "Je dobré si uvědomit, že sice díky mobilnímu telefonu máme my kdykoli možnost někoho kontaktovat, ale že to platí i obráceně. Je třeba vymezovat určitá pravidla dostupnosti," radí Nezbedová.

 Jak na nás působí alkohol?

 Alkohol je látka ovlivňující některé funkce centrální nerovové soustavy. Po malém množství alkoholu člověk ztrácí zábrany a cítí se uvolněný.

To je důvodem, proč alkohol podporuje sociální kontakty mezi lidmi. Na druhou stranu, dojde-li k nadměrné ztrátě zábran, může se stát, že budete dělat věci, které byste za střízliva nedělali.

Intenzita opilosti je ovlivněna stupněm vrozené tolerance k alkoholu a tím, nakolik jste zvyklí pít alkohol. Budete-li pít alkohol pravidelně, vaše tolerance bude stoupat. Pití alkoholu často pokračuje i po začátku opilosti, proto rovněž umírněné pití může v mnoha případech vést k nadměrné konzumaci alkoholu.

Naopak toleranci k alkoholu snižuje únava organismu, hladovění, špatný zdravotní stav, stres a některé léky. Dlouhodobé nadměrné pití vám zhorší zdraví a sníží toleranci k alkoholu.

Zdroj: drogy.net


Myslí přitom i na opačné situace, tedy na lidi, kteří jsou opilci naopak obtěžováni. "Pokud už se preventivně nedá nic dělat a v takové situaci jste obětí, je lepší některé záležitosti po telefonu zkrátka vůbec neřešit, a už vůbec ne konfliktní situace. Protože ´kdo se pře s opilým, vede spor s nepřítomným,'“ (Publilius Syrus) uzavírá trefným citátem své rady.

Autor:


Témata: SMS, Alkohol

Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Módní doplněk budoucnosti? Smartphone se připne do držáku na kotníku

Kotníkový držák na smartphone na módní přehlídce v Paříží

Novým přírůstkem ke smartphonovým doplňkům je držák mobilu na kotník, který ukázal pařížský módní dům Maison Margiela....

Odmítl odemknout svůj iPhone, poslali ho na půl roku za mříže

Ilustrační snímek

Při běžné kontrole vozu policí na Floridě se dostal řidič do sporu ohledně podezřelé zprávy zobrazené na displeji...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 111 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uloží internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za zneužívá dominantního...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz