Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mobifinder – my si tě najdeme, mobile!

aktualizováno 
Existují místa a chvíle, kdy by lidé neměli používat mobilní telefon. Například v blízkosti člověka s citlivým kardiostimulátorem, který nesmí přijít do blízkosti vysílajícího mobilu. Řešení je snadné - s Mobifinderem u pasu snadno zjistíte, že někdo ve vašem okolí používá mobilní telefon.
Existují místa a chvíle, kdy je zapnutý mobilní telefon nežádoucí, nebo dokonce nebezpečný. Ať už jde o divadelní představení, letadlo nebo vězeňskou celu, potřebujete-li mít jistotu, že nikdo poblíž nepoužívá mobil, stačí mít u pasu Mobifinder. Tento malý a překvapivě jednoduchý přístroj vám sice neukáže, kde přesně telefon je, ale zato vás dostatečně razantně upozorní, pokusí-li se někdo ve vaší blízkosti mobil zapnout nebo dokonce používat.

mobifinder_zvrchu

Mobifinder se asi ze všeho nejvíc podobá starším pagerům, vybaveným malým displejem a klipsem pro připevnění k opasku. K veškerému ovládání vám postačí tři tlačítka – dvě listovací a jeden „Enter“. S jejich pomocí se přesouváte mezi několika nastaveními a v paměti přístroje. Kromě displeje je na přední části přístroje ještě jedna červená LED dioda, která blikáním ohlašuje přítomnost signálu, a jedna infračervená dioda, pomocí níž lze optickou cestou (s doplňkovým příslušenstvím) přenášet zaznamenané údaje do počítače. Celý Mobifinder je velký 57 x 49 x 19 mm a váží jen 80 gramů.

Pokud si teď říkáte, že najít s pomocí Mobifinderu zapnutý mobilní telefon musí být celkem složité, nepletete se. Jeho funkce jsou totiž podobně jednoduché, jako vzhled přístroje. Nedokáže totiž určit směr a vzdálenost, ve které se mobil nachází, pouze oznámí, že je v dosahu. Navíc, je-li telefon zapnutý, ale neprovádí zrovna žádnou komunikaci se sítí, je pro Mobifinder neviditelný. Síla signálu vysílaného telefonem a zachycovaného Mobifinderem se totiž dostatečně zvýší jen v těchto situacích:

 • když se mobilní telefon přihlašuje k síti
 • jakmile se začne vytáčet hovor
 • během celého hovoru
 • jakmile na mobilní telefon směřuje příchozí hovor (ještě před samotným zvoněním)
 • při přehlašování z jedné BTS na jinou
 • při příjmu a odesílání SMS

  mobifinder_displej

  Síla zachyceného signálu se na displeji zobrazuje v decibelech. Od jeho hodnoty se také odvíjí nastavení, jež určuje, kdy má přístroj ohlásit alarm. Citlivost si totiž můžete zvolit sami v hodnotách od 12 do 78 dB. Čím vyšší je číslo, tím menší citlivost, tedy i dosah Mobifinderu. Díky volitelné citlivosti si tak můžete vhodně nastavit dosah Mobifinderu tak, aby vám skutečně oznamoval pouze mobily v oblasti, o kterou se vám jedná. Počítejte ovšem s tím, že maximální dosah je zhruba 50 metrů (při 12 dB), v zastavěných prostorách o něco méně. Na displeji se však hodnota právě přijímaného signálu zobrazuje průběžně, přístoj tedy měří neustále. Nastavená hodnota rozhoduje jen o tom, do jaké vzdálenosti oznámí Mobifinder „poplach“.

  Přestože tedy přístroj samotný nedokáže určit směr, odkud signál přichází, vy sami můžete sledováním displeje a přecházením hledat místo, odkud se šíří. V takovém případě však potřebujete například delší hovor, abyste stačili mobil najít.

  mobifinder_sviti

  Kromě citlivosti můžete ovlivnit také způsob, jakým vám přístroj oznámí přítomnost nepovoleného signálu. Akustický alarm představuje pípnutí, jež může být tišší nebo hlasitější, dle vaší volby. Lze také zapnout blikání červené kontrolky nebo vibrace. Ty jsou opravdu silné, málokterý mobilní telefon by se Mobifinderu vyrovnal.

  V přístroji jsou zabudované i hodiny, které se hodí při práci se záznamy o starších alarmech. Jestliže totiž používáte detektor například v bance nebo v obchodě, kde se může snadno sejít více lidí, kteří i přes zákaz mobilní telefon používají, nestačíte sledovat všechna upozornění. Proto obsahuje Mobifinder paměť, do níž se ukládá 200 posledních alarmů a v níž můžete kdykoliv volně listovat. Každý záznam obsahuje údaje o síle zachyceného signálu a datum a čas, kdy byla tato hodnota naměřena.

  Pokud nepotřebujete nosit Mobifinder s sebou, můžete ušetřit za baterie a pořídit si pevnou stanici, která sestává z adaptéru pro zapojení do elektrické sítě a stojanu. Jako další příslušenství si můžete pořídit PC Kit, s jehož pomocí lze přenášet všech 200 posledních alarmů do počítače pro případné další zpracování. Přenáší se čas alarmu, datum kdy k této události došlo a úroveň změřeného signálu v dB.

  mobifinder_spodek

  Cena přístroje by se měla pohybovat okolo 20 tisíc korun. V České republice jej nejspíš budou používat dozorci ve věznicích, aby zamezili používání mobilních telefonů, tedy situacím jako v případu Kajínek. Jinak by se o tento přístroj mohly zajímat především divadla, nemocnice nebo letecké společnosti. Možná se také bude hodit lidem, jejichž kardiostimulátor je náchylný na signál z mobilního telefonu – Mobifinder je může včas varovat. Žáci základních i středních škol vlastnící mobil mohou děkovat bohu za to, že je cena Mobifinderu nad možnostmi běžné školy. Jinak by se počet učitelek vítězoslavně přistihujících SMSkující studenty výrazně zvýšil. • Nejčtenější

  Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

  Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

  Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

  Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

  Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

  Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....  Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

  Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

  Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

  Recenze: Nokia 8 Sirocco je skutečně luxusní a má skvěle odladěný Android

  Nokia 8 Sirocco

  Firma HMD Global postupně rozšiřuje svou nabídku smartphonů Nokia i do vyšších pater. Prozatím tou nejlepší nokií,...

  Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

  JioPhone 2

  Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

  Další z rubriky

  Čínský gigant upřednostní Evropu. Unikátní Find X do USA nepošle

  Oppo Find X zaujme vysouvacím středem s fotoaparáty

  Oppo Find X bezpochyby patří mezi nejzajímavější letos uvedené smartphony. Mezi jinak trochu nudnými plackami vyčnívá...

  Odvážných barev už se nebojí. Do prodeje míří vášnivě červené OnePlus

  OnePlus 6 Red

  OnePlus 6 je nejprodávanějším modelem ambiciózní čínské značky. Zájemci si mohli dosud vybírat ze třech barevných...

  Ani levné, ani drahé. Za sedm tisíc pořídíte povedené smartphony

  Střední třída je doslova nabitá lákavými smartphony. V cenovém rozpětí od...

  Střední třída je doslova nabitá lákavými smartphony. V cenovém rozpětí od zhruba pěti do deseti tisíc korun najdeme...

  Najdete na iDNES.cz