Mlátička na kabely se jmenuje Bluetooth

Obecné informace o technologii Bluetooth.
Zároveň s postupným zaváděním rubriky Bezdrátové telefony, která se setkala s mimořádně příznivým ohlasem, jsme se rozhodli zapátrat po bezdrátových řešeních datové komunikace uvnitř firmy nebo domácnosti. Vzhledem k technologii DECT jsem totiž měl dojem, že by nemuselo být nezajímavé mít jako DECT přístroj PCMCIA nebo PCI kartu pro modem, která by zprostředkovávala datové a faxové přenosy odkudkoliv z kanceláře bez nutnosti tahat kabeláže.

Pravda, několik takových karet jsem našel, ale šlo spíše o výjimky. Nakonec mi samy velké firmy řekly, proč se DECT PCMCIA nebo PCI karty nedělají. Protože Bluetooth.

Co s tím Modrý zub má do činění? Mnoho - Bluetooth je totiž konsorcium (přesněji zájmová skupina), jež definuje standard pro krátkovzdálenostní bezdrátovou komunikaci mezi jednotlivými zařízeními, tedy přesně pro ten účel, pro který jsem si chtěl vystačit s DECTem.

Co to v praxi znamená? Pokud budete mít Bluetooth kompatibilní zařízení, odprostíte se od kabelů. Bluetooth kompatibilní počítač se domluví s modemem podporujícím Bluetooth komunikaci přes radiové spojení. Jediný kabel musí jít z modemu do telefonní sítě. Stejně tak monitor, tiskárna, mobilní telefon - na co si jen vzpomenete.

Podpora Bluetooth může jít ještě dále. Nemá váš notebook ovladač tiskárny? Ten přeci správce sítě uložil v RAM tiskárny (4MB RAM dnes moc nestojí) - přes radiové spojení si jej notebook nainstaluje a zprovozní. Hlavně žádné šachování s kabely - pryč s kabely a dráty.

Pravda, toto je zatím hudba rok vzdálené budoucnosti - Bluetooth je nyní ve stádiu faktické aplikace do výrobního procesu a očekává se, že teprve vánoce 1999 budou bombastickým nástupu Bluetoothu do praktického života nás všech.

O praktičnosti Bluetoothu čtenáře Mobil serveru asi nemusím dlouho přesvědčovat v okamžiku, kdy připomenu, že hlavní podmínkou při jeho definici byla cenová dostupnost. Kromě nízké ceny byly brány v potaz tyto aspekty:

  • schopnost datových a hlasových přenosů
  • globální použitelnost provozem na nelicencované radiové frekvenci
  • schopnost rychle sestavit i krátké spojení
  • necitlivost na interference ze sousedních radiových kanálů - nutná to podmínka provozu na nelicencovaných pásmech
  • co nejméně prostorových nároků a minimální proudový odběr
  • otevřený standard

    Jaké jsou tedy technologické charakteristiky Bluetooth?

  • Provoz na volném pásmu 2,45GHz, dosah cca. 10-15 metrů
  • Přenosová rychlost 712 Kbps, s výhledem zvýšení na 2Mbps v příštím roce.
  • Tři hlasové kanály
  • Rychlé střídání frekvencí při zarušení, interferencích
  • Adaptabilita výstupního vysílacího výkonu pro šetření energie (0,3mAh ve stand-by až 30 mAh v provozním režimu)
  • Malá délka packetu snižuje náchylnost rychlosti přenosu na rušení
  • Kódování hovoru CVSD (Continuous Variable Slope Delta Modulation) dovoluje výbornou kvalitu i při vyšší chybovosti.

    Očekává se, že cena Bluetooth zařízení bude navýšena o 1000 Kč, ale během dvou let by se tato suma měla snížit pod 200 Kč.

    To samozřejmě předpokládá solidní podporu výrobců. Bluetooth představují zakladatelé Ericsson, IBM, Intel, Nokia s Toshiba a firmy přistoupivší později: 3COM/Palm, Axis Communication, Compaq, Dell, Lucent Technologies, Motorola, Qualcomm a Xircom. Tyto firmy mají s mobilitou velké zkušenosti a dalekosáhlé plány. Pravda - Bluetooth není jediná iniciativa týkající se jednotného radiového interface pro potenciálně mobilní zařízení, ale podpora většiny významných a zvučných jmen z ní dělá favorita.

    Pokud všechny plány konsorcia Bluetooth vyjdou, budou propojovací kabely zbytečné - modem postavíte vedle svého počítače do dlaně a oni se najdou a rozpoznají bez vás. Stejně tak notebook, s nímž procházíte kolem tiskárny. Prostě se zbavíme nenáviděných kabelů, které vždy mají jinou koncovku, než byste právě potřebovali. Bluetooth by mohl dokázat to, co se infraportu podařilo jen částečně - stát se obecně dostupným rychlým komunikačním rozhraním v technické sféře.

    Oficiální www stránky Bluetooth najdete zde.