MLADÍ VĚDCI BUDOU REPREZENTOVAT ČR NA VĚDECKÉ PŘEHLÍDCE INTEL ISEF 99

ISEF Intel International Science and Engineering Fair je největí mezinárodní vědeckou soutěí pro středokolské studenty, která je kadoročně pořádána ji od svého vzniku v roce 1950.

Praha, 30. Dubna 1999 -- ISEF Intel International Science and Engineering Fair je největší mezinárodní vědeckou soutěží pro středoškolské studenty, která je každoročně pořádána již od svého vzniku v roce 1950. Intel ISEF je organizován neziskovou organizací Science Service, která byla založena ve Washingtonu D.C. v roce 1921.

Milion studentů z celého světa soutěží ve více než 400 lokálních soutěžích přidružených k Intel ISEF. Dva nejlepší studenti a jeden tým z každé lokální soutěže jsou pozváni na Intel ISEF, kde prezentují své práce v jedné z 15 kategorií od biochemie až po zoologii.

V roce 1997 se Intel, největší výrobce čipů, stal generálním sponzorem a záštitou vědecké přehlídky ISEF.Společnost Intel se rozhodla podpořit vzdělávání v zemích EMEA, a proto sponzoruje vítězům jedenácti přidružených soutěží cestu na finále ISEF ve Spojených Státech. Letošního jubilejního 50. Ročníku se poprvé v historii zúčastní I studenti z České republiky. Úspěšní kandidáti byli vybráni na základě umístění ve vědecké soutěži SOČ - Středoškolská odborná činnost, kterou každoročně vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a u nás má již více než dvacetiletou tradici.

Účast v soutěži je podmíněna vypracováním projektu v jedné z 15 vědeckých kategorií. Martin Kamínský, student Střední průmyslové školy v Brně, vypracoval dvě práce, v oboru geografie - "Počasí, lidé a město" a v oboru životní prostředí - "Polutanty v brněnském ovzduší". Studentka ČVUT Kateřina Výborná bude soutěžit s prací "Využití rentgenofluorescenční analýzy pro studium obrazů" za níž jí již byla udělena prestižní cena Nadace Jaroslava Heyrovského. Posledními kandidátkami jsou dvě studentky střední zdravotnické školy v Karviné, Radmila Mihajlová a Marika Bogárová, které společně vypracovaly práci v oboru pedagogiky na téma "Problematika vzdělávání karvinských Romů".

K dalším zemím, které se ISEFu díky Intelu zúčastní, patří I Nizozemí, Velká Británie, Irsko, Norsko, Itálie, Ukrajina, Rusko, Maďarsko, Turecko, Jihoafrická republika a Polsko.

Lokální soutěže Intel ISEF probíhaly od prosince roku 1998 do března roku 1999. Dva nejlepší studenti a nejlepší tým jsou pozváni k účasti na mezinárodní soutěži Intel ISEF, která se letos bude konat ve Philadelphii ve státě Pensylvánie od 2. - 8. Května.

Intel věnuje ceny za více než 60 tisíc dolarů, aby umožnil studentům pokračovat v univerzitních studiích.
Mezinárodní soutěž Intel ISEF je také zajímavá tím, že účastníci mají možnost diskutovat o svých projektech s laureáty Nobelovy ceny. Ocenění Intel ISEF je ve vědeckém světě uznáváno natolik, že jeho prestiž bývá často srovnávána právě s Nobelovou cenou.

Společnost Intel, největší světový výrobce čipů, je rovněž výrobcem produktů pro osobní počítače, síťových a komunikačních produktů.

Další informace o firmě Intel najdete na stránce www.intel.com/pressroom.