Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na světě je miliarda aktivních smartphonů. Trvalo to 16 let

  • 15
Od zahájení prodeje prvního smartphonu uběhlo letos 16 let. Tak dlouho trvalo chytrým telefonům dosažení historického milníku, hranice jedné miliardy aktivních zařízení. Vyplývá to ze studie americké společnosti Strategy Analytics.

"Ve třetím čtvrtletí 2011 bylo podle našich odhadů celosvětově používáno 708 milionů chytrých telefonů. Během následujícího roku jejich prodeje prudce stouply. V průběhu letošního třetího čtvrtletí jejich počet dosáhl 1,038 miliardy kusů," uvedl Scott Bicheno, senior analytik ze společnosti Strategy Analytics.

Nokia 9000 Communicator

Revoluční model finská společnost představila 13. března 1996 a na hlavní evropské a asijské trhy jej uvedla 15. srpna téhož roku.

Telefon nabízel kombinaci digitálních hlasových a datových služeb s osobním organizérem. Umožnil odesílat faxy či e-maily a procházení internetu. Po jeho otevření se zpřístupnil LCD displej a plnohodnotná qwerty klávesnice.

Poháněl jej procesor Intel 386 taktovaný na 24 MHz, běžel na operačním systému GEOS 3.0 a měl paměť  8 MB (4 MB pro OS a aplikace, 2 MB RAM, 2 MB uživatelská). Rozměry byly 174 × 65 × 36 mm a váha 397 gramů.

Miliardová hranice byla překonána 16 let po uvedení prvního moderního smartphonu, mobilního telefonu, který nabídl pokročilé funkce včetně připojení k internetu. Tím byla Nokia 9000 Communicator. Finský výrobce poté více než deset let dominoval trhu chytrých telefonů.

Zlom nastal v roce 2007, kdy šéf Applu Steve Jobs oficiálně oznámil přípravu iPhonu. Jeho první generace byla na americký trh uvedena ještě téhož roku, konkrétně 29. června. A finské Nokii začal na trhu chytrých telefonů pomalu ujíždět pomyslný vlak.

Telefon od Applu byl revolucí nejen po vzhledové stránce, ale jako vůbec první přinesl také vícedotykové ovládání displeje. Právě iPhone, jehož šestá generace byla na trh uvedena letos v září, vzbudil u uživatelů zájem o chytré telefony.

"Smartphony jsou mezi uživateli stále relativně málo rozšířené. Odhadujeme, že chytrý telefon vlastní v celosvětovém měřítku pouze jeden ze sedmi mobilních uživatelů. Obrovský prostor pro budoucí růst představují především trhy rozvojových zemí, jako jsou Čína, Indie či země afrického kontinentu. Miliardovou hranici sice smartphony překonaly až po šestnácti letech, ale podle našich odhadů může být další miliardy dosaženo za méně než tři roky, tedy do roku 2015," řekl Neil Mawston, výkonný ředitel Strategy Analytics.