Microsoft si nechal patentovat nové převratné ovládání svých telefonů

aktualizováno 
O tom, že Apple iPhone rozvířil poněkud stojaté vody říše mobilních telefonů, není pochyb. Od jeho představení se různí výrobci snaží přijít s novým intuitivnějším způsobem ovládání. Nezahálí ani všemocný Microsoft.
Nový patent uživatelského prostředí od Microsoftu

Nový patent uživatelského prostředí od Microsoftu | foto: theunwired.net

Od příchodu Apple iPhone se snaží výrobci výrazně vylepšit i ovládání přístrojů postavených na ostatních platformách. Asi nejpatrnější je tato snaha na platformě Windows Mobile, kde existuje, nebo se chystá, řada vylepšených způsobů ovládání.

Začít můžeme tím, že si své WM zařízení můžete customizovat do vzhledu a stylu iPhonu, výrobci ale přicházejí i s vlastními originálními variacemi.

Jednou z nich je například uživatelské prostředí Touch FLO od HTC. Vylepšené uživatelské prostředí chystá pro své WM smartphony a komunikátory i nadnárodní operátor Vodafone a možná se s ním tedy brzy setkáme i u nás. Skupina bývalých zaměstnanců Microsoftu pak připravuje uživatelské prostředí s názvem Zen Zui.

Nezahálí však ani samotný redmondský gigant. Před několika měsíci jsme vám představili uživatelské prostředí Shift, které chystá, nedávno se objevily informace o dalším patentu společnosti, který se opět týká nového uživatelského prostředí.

Nový patent uživatelského prostředí od Microsoftu

Nové prostředí zatím nemá své jméno, ale úkol je jasný. Zpříjemnit uživatelům používání Windows Mobile komunikátorů a smartphonů. Opět jde o poměrně originální způsob, který se tentokráte soustředí více na jednotlivé potřeby uživatele.

Inovativní uživatelské prostředí má umožnit jednoduché ovládání přístroje bez použití stylusu. Je založeno na jakýchsi seznamech, které odpovídají jednotlivým oblastem zájmu uživatele. Seznamy bude možné volně editovat, vytvářet a rušit a jsou vzájemně různě propojené.

Nový patent uživatelského prostředí od Microsoftu

Například seznam utvořený kolem každodenní agendy uživatele může zobrazovat aktuální schůzky, které si vytáhne z kalendáře, přijaté emaily, které získá z emailového klienta nebo aktuální informace o počasí, které získá pomocí patřičné aplikace. Jednotlivé programy ale samozřejmě uživatel najde i v seznamu programů. Podobných seznamů si může uživatel vytvořit libovolné množství a přizpůsobit si vše obrazu svému.

Mezi seznamy bude možné listovat pomocí takzvaného Shortcut listu, který umožní jednoduchou a rychlou navigaci. Jako nápad nové uživatelské prostředí nevypadá špatně, ovšem je tu i důvod ke skepsi. Ten spočívá ve faktu, že maximální kontrola nad uspořádáním uživatelského prostředí je ponechána uživateli.

Známým problémem totiž je, že uživatelé jsou poměrně líní a komplexní nastavování takových seznamů není záležitostí na pět minut. Proto může mnohdy zůstat potenciál podobného uživatelského prostředí nevyužit. Jak tomu ale bude v praxi, to se dozvíme až tehdy, pokud Microsoft prvky svého nového patentu opravdu použije.

Nejčtenější

Máte smartphone se starým Androidem? Google vás odstřihne od aplikací

Samsung Galaxy S II s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich

Sedm let staré verzi operačního systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich končí oficiální podpora. Telefony, které stále...

Pošlete nám fotku rozbitého displeje a vyhrajte výborné samsungy

rozbitý telefon

Máme pro vás atraktivní nabídku. Pokud máte na telefonu rozbitý displej, nebo ho máte jinak viditelně mechanicky...

Vyhraje Mobil roku opět Samsung? Rozhodněte a hlasujte

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Samsung má chystat monstrum. S10 bude mít šest foťáků a keramická záda

Rendry Samsungu Galaxy S10 Plus

Samsung finišuje s vývojem své prémiové řady Galaxy S10, k vidění by totiž mohla být už zkraje příštího roku. Celá řada...

Apple oživí vyřazený iPhone, desítka se vrátí do prodeje

iPhone X byl prvním telefonem Applu s OLED displejem. Teď se možná vrátí na trh

Apple vždy současně s nejnovější kolekcí iPhonů vyrábí a prodává i několik starších generací. Výjimkou byl loni uvedený...

Další z rubriky

Miliony mobilů končí v šuplících, kvůli vzpomínkám se jich nechceme zbavit

Ilustrační snímek

V českých domácnostech se podle odhadů nachází zhruba deset milionů nepoužívaných mobilů. Majitelé je do šuplíků...

Vyhraje Mobil roku opět Samsung? Rozhodněte a hlasujte

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

V sobotu budou Xiaomi se slevou až 85 procent. V Českých Budějovicích

Otevření obchodu Mi Store v královéhradeckém Auparku

Síť prodejen čínské značky Xiaomi se již tuto sobotu opět rozroste. Tentokrát bude nový Mi Store slavnostně otevřen v...

Najdete na iDNES.cz