Popis zařízení, které mohlo být prvním smartphonem.

Popis zařízení, které mohlo být prvním smartphonem. | foto: Men's Journal

Microsoft v roce 1991 málem vynalezl smartphony

  • 95
Bývalý zaměstnanec Microsoftu Nathan Myhrvold prozradil v rozhovoru pro magazín Men's journal, že v roce 1991 ve firmě přišel s myšlenkou vyrobit zařízení, které by odpovídalo definici chytrého telefonu. Firma ale usoudila, že by byl projekt příliš drahý.

Nathan Myhrvold je bývalý technologický guru ve společnosti Microsoft. Pracoval přímo pro Billa Gatese, který o něm kdysi prohlásil, že je to nejchytřejší člověk, jakého zná. Myhrvold v Microsoftu skončil v roce 1999.

Jeho rezidenci v Bellevue ve státě Washington zdobí obří kostra tyranosaura. Tu si koupil. Ale kvůli výčitkám, že se na jejím nalezení nepodílel, pak financoval tým paleontologů, který nalezl celkem 12 dalších koster tohoto dinosaura. To je největší množství, jaké bylo za posledních sto let jedním týmem nalezeno.

Krom objevů koster dinosaurů ale mohl Myhrvold stát u zrodu v dnešní době asi nejprogresivnější kategorie spotřební elektroniky. V roce 1991, tedy před kýmkoli jiným, totiž v Microsoftu navrhoval vytvořit elektronické zařízení, které by bylo vlastně prvním smartphonem historie. Zařízení popsal jako "digitální peněženku", která by v sobě spojovala telefon, organizér, poznámky, kontakty a hudební sbírku nebo knihovnu.

Myhrvold odhadoval, že by takové zařízení mohlo stát mezi 400 a 1 000 dolary. Microsoft tehdy usoudil, že vývoj takového zařízení by byl příliš drahý a riskantní. V té době se o smartphonech, obzvlášť tak pokročilých jako v Myhrvoldových představách, zatím vůbec nemluvilo. První chytrý telefon, IBM Simon, byl představen až o rok později a k zákazníkům se dostal v omezeném množství v roce 1993. Uměl toho ale podstatně méně, než zamýšlel Myhrvold.

Od roku 2000 je Myhrvold šéfem ve společnosti Intellectual Ventures, která podporuje vznik nových myšlenek a soustředí se na vytvoření patentového portfolia. Na rozdíl od mnohých "patentových trollů" se firma soustředí i na vlastní vývoj vynálezů, v současnosti čeká na schválení asi tisícovka jejích patentových přihlášek. Většinu patentů ale firma nasbírala koupí pozůstatků zkrachovalých start-upů a dalšími akvizicemi.